Aby vlasy v zimě netrpěly

Zatímco v televizních reklamách se před zrcadly producírují modelky s nádherně lesklými vlasy, mnoho lidí si s těmi svými neví rady. V zimě přitom kštice trpí dvojnásob. Jak se o vlasy dobře postarat?

Mráz, ale zejména velké teplotní rozdíly mezi vytopenými budovami a studenými ulicemi nevadí jen pokožce, ale také vlasům.

"Negativně působí i pobyt v místnostech se suchým vzduchem," doplňuje lékařka Michaela Havlíčková z vlasového centra pražské nemocnice na Vinohradech.

Zejména lidé se suššími vlasy si pak stěžují na jejich zvýšenou lámavost, křehkost a to, že mají kštici přesušenou. Ani mastící se vlasy nejsou žádná výhra, neboť se také kvůli střídání teplot mastí o to více.

Vyplatí se proto čepice? "Pokrývky hlavy zvyšují riziko rozvoje projevů seboroické dermatitidy - může to být svědění, drobné lupy a mírné začervenání pokožky, které souvisí se zvýšeným prohřátím a vlhkostí kůže pod čepicí nebo kloboukem," vysvětluje záludnosti nošení čepice lékařka Havlíčková.

Neubližujte své hřívě
Ženy, které mají sušší vlasy, by měly svým vlasům dopřát regenerační zábaly a kvalitní kondicionéry. "Naopak je lépe omezit kadeřnické úpravy, které mohou vlasy ještě více vysušovat, jako je barvení nebo trvalá ondulace," doporučuje lékařka.

Vlasům při častějším užívání škodí i horkovzdušné kulmy a fény, protože je vysušují a zvyšují jejich křehkost. "Zcela nevhodné u suchých, křehkých vlasů jsou želízkové kulmy a žehličky na vlasy," varuje Michaela Havlíčková.

Máte-li mastnější vlasy, myjte je každý den, ale pokud možno jemnými šampony pro každodenní mytí. Horší je, když už se na kůži hlavy rozvine seboroická dermatitida neboli lupy.

V takovém případě je podle Havlíčkové zapotřebí zvolit vhodné léčebné šampony, které jsou k dostání v lékárnách. Tyto šampony ovlivňují osídlení kůže kvasinkami - šampony s antimykotiky mají protizánětlivé účinky a ovlivňují i tvorbu mazu. Pokud jsou lupy obzvláště úporné, je načase navštívit dermatologa.

Kde koupit šampon
Kdo chce mít zdravé vlasy, měl by používat kvalitní vlasovou kosmetiku. "Neznamená to, že čím dražší kosmetika, tím krásnější vlasy. Na stavu a kvalitě vlasů se kromě péče podílí i dědičné vlivy a celková kondice organismu," upozorňuje lékařka z vlasového centra.

Zvolíte-li nekvalitní anebo nevhodné přípravky, nejenže vlasy nebudou vypadat pěkně, ale navíc se na kůži mohou začít tvořit lupy a kůže bude svědit. "Při zásadnějších kadeřnických úpravách, jako je barvení a trvalá ondulace, je nutné přesně dodržet doporučení výrobce, čímž lze předejít většině komplikací," uzavírá dermatoložka Havlíčková. 

Co jste nevěděli o vlasech

• tloušťka vlasu se pohybuje od 42 do 95 mikrometrů, záleží na tom, kde vlas roste; nejsilnější vlasy bývají v týlní krajině

• ženy mají silnější vlasy než muži

• na jednom čtverečním centimetru roste 180 až 320 vlasů

• průměrný počet vlasů na hlavě u černých a hnědých vlasů je 80 až 100 tisíc, u blonďatých lidí to bývá o třetinu více; také tenkých vlasů je více

• životnost vlasu je 2 až 4 roky

• zdravému člověku může za den vypadnout 15 až 100 vlasů

• vlas vyroste za den o 0,3 až 0,4 mm, tj. zhruba 1 cm za měsíc