5 chyb při výuce plavání: potápění se zacpaným nosem i podcenění rizik

  2:58
Rádi byste změnili svého malého suchozemce v nadšeného plaváčka? Není radno spoléhat se pouze na školní výuku ve velké skupině, nejlepší je zařídit dítěti instruktora. Pokud se ale rozhodnete pustit se do toho během dovolené sami, vyvarujte se pěti častých chyb, kterými si rodiče komplikují nácvik plavání s dětmi.
Nácvik splývání

Nácvik splývání | foto: plavecký klub Juklík

1 Jdete s dítětem hned do vody a do hloubky

Ještě horší variantou je prosté hození do vody, podobné scénáře většinou vedou k vyděšenému dítěti a traumatu. Dítě potřebuje mít při seznamování se s vodním prostředím pocit bezpečí a dostatek času.

„Roční děti jdou do vody v náručí rodičů, u dvou a tříletých je dobré začít v brouzdališti nebo malém bazénku, kde dítě stojí, pak se i posadí do vody, cáká a hraje si. Starší děti musí samozřejmě dosáhnout na dno, začátečníci by měli mít vodu maximálně po pas,“ radí rodičům Štěpánka Štrougalová z plaveckého oddílu Juklík. Rodiče by si měli vždy zjistit co nejvíce informací o místě koupání, v případě bazénů je důležitá zejména kvalita vody a její chemické ošetření, hlavně u dětí mladších tří let, ty jsou totiž náchylné k ekzémům a alergickým reakcím na chemikálie ve vodě.

2 Učíte potápění se zacpaným nosem a zavřenýma očima

Málokdo z nás se ve vodě pohybuje jako Michael Phelpse, ale taková „dovednost“ dítěti k ničemu nebude. Naopak může zkomplikovat následující výuku plavání, protože se dítě bude bát vody v očích a nose. „Začněte postupně s foukáním do vody, bublinami, výdechy do hladiny a cákání rukama. Pak můžete přidat přelévání hlavy vodou, schovávání obličeje do vody až k ponoření hlavy. Vše musí jít postupně a hravě, dítě nechceme do ničeho nutit, ale pomalu ho zvykat,“ vysvětluje Štrougalová. Děti z plaveckých klubů se podle ní potopí pod vodu v průměru po dvou měsících pravidelného tréninku.

Dítě se při potápění musí naučit vyfukovat bubliny pod vodou a doba pobytu pod vodou a zadrženého dechu se postupně prodlužuje. Aktivity musí být pro dítě zábavné, obzvlášť pokud již stihlo k vodě pojmout nedůvěru. Vyhněte se také učení několika věcí najednou - až po dobrém zvládnutí jedné činnosti učte dítě nějakou jinou, čas mezitím vyplňte hraním a zábavou, aby se mu voda neznechutila.

Co všechno najdou malé potápky pod vodou? Podívejte se na potápění hrou:

3 Vynecháte splývání

Vznášení se na vodě je po potápění dalším předpokladem dobrého plavce. Postupně se z něj také dítě naučí dostávat do dalších pozic a pohybů. Dítě nejprve položíme na vodu na bříšku s hlavou schovanou ve vodě, do které vyfukuje bubliny a vznáší se na místě. Nejprve ho samozřejmě držíme, pak ho naučíme i dostat se na hladinu odrazem ode dna nebo od okraje a prodlužujeme délku splývání,“ radí Štrougalová.  

Děti v plaveckých klubech, kam chodí pravidelně od pěti měsíců až roka, zvládají splývání s dopomocí rodiče asi ve 3 až 4 letech a samostatně kolem čtyř a půl let v bazénu v hloubce. Děti, které se vody nebojí a potopí se pod vodu, zvládnou často položit se na vodu hned napoprvé, jak to vyzkoušejí.

4 Začnete výuku rovnou celým plavecký stylem

Nedokonalost našeho plaveckého stylu, kdy při prsou všelijak kopeme nohama a při kraulu špatně kombinujeme pohyb s dechem, se zákonitě přenese i na děti. Právě z toho důvodu je také lepší vyhledat služby profesionálů, kteří chyby odstraní hned v zárodku.

Zásadním pochybením je pak snaha naučit dítě celý plavecký styl najednou - nejčastěji se jedná o prsa, výsledek je často dítě „bojující“ s vodou. Podle odborníků je nejlepší začít jednotlivými prvky, jako jsou kraulové nohy, které dítě může nacvičovat nejdřív v sedě na kraji bazénu a pak je přidávat ke splývání.       
Rodiče často také zapomínají na znak, který je z hlediska koordinace pohybů pro dítě nejsnazší (problémy ale může mít s položením se na vodu, pokud se jí bojí).

 „Se vznášením se na hladině můžete začít s pomocí nafukovací matrace nebo dalších pomůcek s dopomocí rodičů, postupně se pak dostanete k uvolněnému položení se na hladinu,“ doporučuje Štrougalová s tím, že v plaveckých klubech bývá většinou znak a kraul upřednostňován před prsy. „Nejsou ale příliš vhodné pro plavání v terénu, kde není bezpečné mít hlavu pod vodou a nevidět kolem sebe. U prsou může být hlava nad vodou, což ale zase není nejlepší ze zdravotního hlediska, u závodního plavání se hlava také zanořuje,“ dodává Štrougalová. 

Poradna plavání

Vše ohledně plavání kojenců a dětí vám zodpoví online poradna na eMimino.cz. Nebo se zeptejte na zkušenosti maminek v diskuzích o plavání miminek.

Pohybovat se z místa na místo bez plavecké pomůcky jako kruh nebo desky mohou děti až ve chvíli, kdy zvládnou potopení hlavy pod vodu, nebojí se pohybovat ve vodě, kopou nohama kraulový kop a vydechují pod vodou.

K výuce plavání napomáhají plavecké nadlehčovací desky, nudle, pásy. Zajišťují plavci nadlehčení v plavecké poloze. Zvládnutí plaveckého stylu nečekejte od čtyřletých dětí, děti z plaveckých klubů v průměru dobře zvládnou kraul a znak okolo pátého roku.

5 Nepoučení o bezpečném vstupu a výstupu z vody a rizicích

Voda je nebezpečným živlem, a i když z ní má dítě radost, rodič jej musí poučit o rizicích. Pediatři navíc varují, že dnes oblíbené plavání s miminky zbaví děti přirozené obezřetnosti z vody, což může vést k nebezpečnému chování.

„Rodiče by měli rozhodně dítě naučit bezpečně vlézat a vylézat z vody. Důležitý je pomalý vstup do vody, a je-li místo špatně přístupné, musí se zamyslet i nad tím, jak se mohu bezpečně z vody dostat ven. Pak samozřejmě platí obecná pravidla jako že neskáču do vody tam, kde neznám hloubku a terén. Na pozoru se musíme mít i u jezů se spodními proudy, spodní proudy mohou být i v moři,“ popisuje instruktorka plavání Štrougalová. Děti budou mít určitě radost, pokud s nimi nanečisto vyzkoušíte pády a skoky do vody na místě, kam se často chodíte koupat.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Nespoutaná Bella Thorne, která odhaluje dokonalé křivky

9. května 2024  10:32

Herečka Bella Thorne začínala jako nevinná dívka u Disneyho a dnes je z ní dračice, která už má i...

OBRAZEM: Krásné missky, které se vydaly jiným směrem, než je modeling

10. května 2024  12:36

Bodovaly v soutěži krásy, pak se věnovaly modelingu a mluvilo o nich celé Česko. Řeč je o kráskách,...

Plastický chirurg: Už děti přicházejí do styku s nereálnými vzory

10. května 2024

Rozstřel „Estetická chirurgie je psychochirurgie. Ať operuji cokoliv, vlastně operuji mozek,“ říká o své...

Žena chtěla dokonalé tělo, místo toho v nemocnici bojovala o život

10. května 2024  8:47

Třiadvacetiletá Chloe Quicková si po narození syna chtěla dopřát štíhlejší tělo a vsadila na...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...