Bakterie ze zaníceného zubu doputují například k srdeční chlopni a mohou tu způsobit zánět.

Bakterie ze zaníceného zubu doputují například k srdeční chlopni a mohou tu způsobit zánět. | foto: Profimedia.cz

Zkažené zuby mohou způsobit infarkt

  • 1
Nemocný chrup a dásně ohrožují i srdce a plíce. Přispívají k předčasnému porodu a zhoršují i imunitu.

Kvůli „shnilému“ zubu a krvácejícím dásním můžete skončit i v nemocnici s antibiotiky kapajícími do vaší žíly. Ohroženo je srdce, které může postihnout infarkt, mozku hrozí mrtvice a problémy se možná projeví i na plicích nebo dokonce na pohlavních orgánech. Přitom stačí tak málo, abyste se takovým potížím vyhnuli. Důkladně si čistit zuby a pravidelně chodit k dobrému zubaři.

Zanedbaná zubní infekce způsobená například zubním kazem nebo dásněmi postiženými parodontózou může skončit jako všechny infekce i smrtí. „Oblast hlavy a krku je v tomto ohledu velmi nebezpečná. Nějaká zanícená troska zubu může být život ohrožující,“ varuje Lina Velková, vedoucí lékařka dentální kliniky Dent Medico.

Podle studie zveřejněné v britském odborném časopise British Dental Journal jsou zkažené zuby a zanícené dásně pro srdce stejně rizikovým faktorem jako kouření nebo tloušťka. A zvyšují riziko srdeční příhody o pětadvacet až padesát procent.

Přednosta kardiochirurgie pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk vysvětluje, jak konkrétně může zkažený zub ohrozit srdce. Bakterie ze zaníceného zubu doputují například k srdeční chlopni a mohou tu způsobit zánět. Nebo sraženinu, která ucpe cévy a způsobí infarkt nebo mozkovou mrtvici. „Infekční ložisko v zubech ohrožuje zejména pacienty se srdeční vadou,“ uvádí Jan Pirk.

Srdcem a hlavou to ale zdaleka nekončí. Chronický zánět, který bují v podobě zubních váčků nebo onemocnění dásní (parodontózy), může krví doslova putovat po celém těle a udeřit tam, kde byste to nečekali. Ohrožena je imunita čili obranyschopnost organismu.

Chcete vědět více?

Čtete zítřejší MF DNES se speciální přílohou věnovanou zubům.