Dívky dnes oproti svým matkám a babičkám žijí nezdravěji. Ilustrační foto.

Dívky dnes oproti svým matkám a babičkám žijí nezdravěji. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Životní styl má asi vliv na příchod dívčí puberty

  • 21
Nezdravý životní styl a nestálé a stresující rodinné prostředí asi přispívají k tomu, proč se stále snižuje věk začátku puberty u dívek. S odvoláním na výzkum jednoho britského vědce o tom informovala BBC.

Psycholog Aric Sigman zjistil, že u dívek začíná puberta o osmnáct měsíců dříve, než tomu bylo u jejich matek a skoro o dva roky dříve než u jejich prababiček. Puberta teď u dívek podle něj začíná zhruba ve věku deseti a čtvrt roku.

O posouvání začátku puberty do časnějšího věku mluví i další studie. V roce 2000 bristolští vědci zjistili, že u každé šesté dívky tato životní fáze začíná ještě před osmým rokem.

Podle jedné z teorií pubertu "spouští" hormon leptin, který produkuje tuková tkáň. Dívky jsou generaci od generace těžší a mají víc tuku, a je tím pádem pravděpodobné, že mají i vyšší hladiny leptinu.

Sigmanova studie se zaměřila na analýzu tří generací, kde dcery byly ve věku 16 až 20 roků, matky mezi 40 a 50 lety a babičky zhruba mezi 65 a 75 roky. Psycholog zjistil, že zástupkyně mladší generace jedly víc sladkostí a nezdravé stravy než příslušnice starší generace a naopak jedly méně zeleniny a ovoce.

Dnešní mladé ženy také spíš cestují automobily, než aby chodily pěšky. Současně příliš necvičí. Kombinace špatné stravy a "sedavého" životního stylu pak podporují rozšiřování obezity.

Pravděpodobnost časnějšího začátku puberty podle Sigmanových zjištění zvyšuje i to, pokud dívka žije ve stresujícím rodinném prostředí. Zdá se, že mezi stresující faktory se řadí i to, pokud dívka žije s nevlastním otcem.

,