Ženy pořád u plotny aneb rovné příležitosti v roce 2011

  12:11
Asi už jste to slyšeli: šéfují velkým firmám, pracují i při mateřské, najímají si chůvy a uklízečky, tak co by ty ženy ještě chtěly! Jenže naše možnosti sahají těm mužským pořád ještě po pás.
Diskriminace se nezbavíme, dokud budou mít hlavní slovo zástupci jednoho pohlaví.  (ilustrační snímek)

Diskriminace se nezbavíme, dokud budou mít hlavní slovo zástupci jednoho pohlaví. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Celá pětina lidí u nás zastává názor, že důležitá rozhodnutí v rodině by měl dělat především muž. A každý druhý člověk si myslí, že žena by vždy měla dát přednost rodině před kariérou. Tohle nejsou výsledky ankety mezi štamgasty v hospodě po desátém pivu, ale průzkum na vzorku 7 500 obyvatel, kteří mají společné to, že čtou noviny.

"Atmosféra ve společnosti je ve vztahu k prosazování genderové rovnosti stále rezervovaná," říká Czeslaw Walek, vrchní ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády. Největší stereotypy se daří odbourávat, ale o vyrovnanosti pohlaví se pořád ještě nedá mluvit.

Sekce pro lidská práva chce najít příčinu a zjistit, co je třeba udělat, aby se rozdíly definitivně setřely. Svolala proto experty a expertky, usadila je k jednomu stolu a... Pravda, jejich první setkání nevyřešilo nic, ale další diskuse se chystají. "Teď je hlavní, že se vůbec o problému začne mluvit," říká Walek.

Socialismus bez muže jako otce

Pro pochopení toho, proč je vysoká politika převážně mužská záležitost, proč se u nás dělají rozdíly v platech podle pohlaví a proč má při starání se o rodinu pořád přednost žena, se musíme vrátit v dějinách zpátky.

Škody napáchal komunistický režim. Na jednu stranu se staral o to, aby ženy měly svá práva zakotvena v zákonech, umožnil jim pracovat i v dosud mužských profesích, v té době se také prodloužila mateřská, zřizovaly jesle.

Jenže zároveň přišla likvidace všech ženských spolků, postavení ženy ve společnosti bylo zdiskreditováno. Režim ji nejčastěji ukazoval v zástěře, v ruce mívala vysavač nebo prachovku, na tváři úsměv, protože byla šťastná, že může po osmi hodinách ve fabrice začít druhou směnu doma.

Ilustrační snímek

 "Muž v té době úplně vypadl z výchovy dítěte. Zvýšila se závislost žen na mužích. Proto teď neznají svoji cenu, nemají sebevědomí," vysvětluje socioložka Hana Havelková, vedoucí katedry genderových studií na Karlově univerzitě v Praze.

Žena a fyzika

Film Jak dostat tatínka do polepšovny znáte, uvědomili jste si však někdy, jak scenáristka napsala role rodičů Tomáše Holého? S tátou byla zábava, vymýšlel hry a všelijaké ptákoviny, které se máma snažila příkazy a zákazy překazit. Humor a nadhled byly doménou mužů. Ono to v současných filmech a seriálech není o moc jiné. Od žen se podle genderových stereotypů očekává, že budou citlivé, nesamostatné, nadšené z malých dětí, neschopné opravit televizi, ale opatřené schopností vyšít ubrus křížkovým stehem.

Diskriminace naruby

Na téhle zemi není moc míst, kde, muž nemá šanci prorazit, i kdyby byl sebelepší. Jednoznačným příkladem je však modeling. Byznys, kde se točí miliardy korun, ale na ty nejvyšší platy dosáhnou jen ženy.

Můžou se objevovat na přehlídkách vedle nejžádanějších světových modelek, přesto nikdo nebude znát jejich jméno. Tak schválně: dokázali byste vyjmenovat pět modelů-mužů? A nejde o to, že se o showbyznys nezajímáte, protože že o Cindy Crawfordové nebo Evě Herzigové jste určitě někdy slyšeli.

Ve světě modelingu totiž vládne opačná diskriminace, prim hrají ženy. Ano, je jich víc, ale i muži jsou na přehlídkách potřeba. Jenže si odchodí to svoje po molu a tím to končí. Proslaví se kolegyně, dostanou i vyšší honorář a z nabídek do reklamy si budou vybírat. Pánové si musí přivydělat jinde...

Do dětí tohle všechno cpeme už od dětství a ještě se souhlasem ministerstva školství. V některých slabikářích se totiž dodnes píše, že "máma mele maso a táta umí jezdit autem".

"Pořád narážíme na to, že nejde o vzdělávání lidí, ale dívek a chlapců. Přitom proč by mělo platit, že technicky zdatní jsou jen chlapci a technické obory se pro ně hodí víc?" ptá se Adriana Krnáčová, bývalá ředitelka Transparency International.

Školka do pěti

Maličko jsme si teď polepšili. Ve světovém žebříčku rovnoprávného postavení žen ve společnosti Česko během jednoho roku poskočilo ze 74. na 65. místo. Smutné je, že před námi skončila komunistická Kuba i Kazachstán, kde se sice ženy velmi rychle emancipují, ale pořád jsou na tom se svými právy bídně. Česko to naprosto projelo v rovnoprávnosti mezd mužů a žen, jsme až na 120. příčce ze 134. Není se čemu divit, když u nás ženy stále berou jen tři čtvrtiny platu muže.

Proti vyspělým zemím máme rezervy v chování k matkám na trhu práce. Když se vracíte po mateřské, pořád někomu dokazujete, že zvládnete práci i starost o děti. Zkrácený úvazek je nemožné sehnat. Zatímco v zemích EU na něj pracuje 32 % žen, u nás jen devět. Zbytek řeší, že pracovní doba končí v půl páté a školka na opačném konci města v pět.

V nejvyšších funkcích (ředitelé, zákonodárci) máme podle statistického úřadu jen čtvrtinu žen. Například Francie přitom spadla ve zmíněném žebříčku o třicet příček (na 46. místo) kvůli tomu, že vláda začíná být doménou mužů. V té naší není žádná žena, přestože ve Sněmovně je estrogenu víc.

České ženy stále vydělávají až o čtvrtinu méně peněz než muži. (Ilustrační foto)

"Pamatuju si, kolik poznámek jsem slyšela, když se ženy z Věcí veřejných dostaly do politiky. To bylo řečí o 'blbých slepicích'... Místo toho, abychom jim dali šanci, tak jsme je odsoudili předem," připomíná Krnáčová. Množné číslo v citaci je na místě. Ona totiž kritika a podceňování nevychází jen od mužů. I my samy si umíme uškodit, a místo abychom se podpořily při stoupání v kariéře, pomlouváme se a zpochybňujeme navzájem.

Volné místo na Hradě

"Aby se tady něco změnilo, musela by k tomu být politická vůle, která zatím velmi schází," říká Petra Kubálková ze sdružení Otevřená společnost.

Pravda je, že ženy se do veřejných funkcí netlačí. Obecně jsou skeptičtější v hodnocení svých schopností: když dostane nabídku na povýšení muž, půjde tu radostnou novinu zapít, žena začne přemýšlet, jestli to zvládne.

Motáme se v kruhu. Několik desetiletí v zástěrách nám sebralo sebevědomí. Když už si ho vypěstujeme, nedostaneme příležitost v mužském kolektivu, protože ten do svého světa ženský prvek nechce. Narážíme na předsudky, že matka nezvládne pracovat na plný plyn, když se stará ještě o rodinu. Ale zároveň jí nikdo nedá možnost si pracovní dobu upravit.

Diskriminace se nezbavíme, dokud budou mít hlavní slovo zástupci jednoho pohlaví. Do vlády se ženy sice neprotlačily, získaly však převahu ve vedení Sněmovny. Kocábovým nástupcem v úřadu na ochranu lidských práv je také žena, no a příští rok se uvolní prezidentský úřad...

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...