Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Žena, pocení, pot, deodorant, antiperspirant, vůně, hygiena | foto: Profimedia.cz

Vyholení se potí méně aneb mýty o tělesném zápachu

  • 214
Pocení se nelze zcela zbavit, ale jen utlumit. Starší lidé se potí více než mladí. Deodoranty nebo antiperspiranty vás dokonale ochrání před potem. Muži se potí stejně jako ženy, jen jsou více cítit. Předkládáme vám největší mýty o pocení.

pište nám

Milé čtenářky, připravujeme článek o antiperspirantech. Jaké s nimi máte zkušenosti vy? Pište nám na ona@idnes.cz anebo na facebook.

Jízda v přecpaných tramvajích a autobusech se v současné vlně veder stává kvůli potu a nepříjemnému tělesnému pachu pro mnohé lidi deprimujícím zážitkem. Pocení je ovšem naprosto přirozené.

"Jeho základní funkcí je regulace tělesné teploty a je pro člověka nezbytné," vysvětluje doktorka Gréta Wohlová, korektivní dermatolog z Laserového centra Anděl v Praze.

Mýtus: Muži se potí stejně jako ženy, jen jsou více cítit

Obecně platí, že muži se potí více než ženy, stejně jako tlustí více než hubení. "Problematika pocení je ale poměrně široká," upozorňuje doktorka Wohlová.

"Produkce potu se zvyšuje při tělesné námaze, vyšší teplotě okolního prostředí, působením stresových faktorů či emocí. Zvýšené pocení může být dáno pouze dědičnou dispozicí při vyšší aktivitě sympatického nervového systému. Může také souviset vnitřní chorobou, například onemocněním štítné žlázy, cukrovkou, chronickými infekcemi, léky, nádory apod. Pocení je tedy ovlivněno mnoha faktory, pohlaví hraje jen omezenou roli," dodává.

Mýtus: Staří lidé se potí více než mladí

Není možné obecně tvrdit, že by se důchodci potili více, i když věk určitou roli hraje. Ovšem spíše ve prospěch starších občanů.

Sleva pro čtenářky ona.idnes.cz

Laserové Centrum Anděl nabízí čtenářkám Ona.idnes.cz slevu 10% na řešení hyperhidrózy aplikací botulotoxinu. Platnost akce je do 31. srpna 2010.

Stačí, když si s sebou přinesete vytištěný tento článek.

"Je pravdou, že v určitých obdobích života se produkce potu zvyšuje, například v pubertě či menopauze. Obecně se také dospívající a dospělí potí více než malé děti a starci," říká Gréta Wohlová.

Problém je spíš v tom, že starší generace není zvyklá používat antiperspiranty či deodoranty. Proto má mnoho lidí pocit, že jsou více cítit.

Mýtus: Deodoranty či antiperspiranty před potem dokonale ochrání

Antiperspiranty slouží především jako prevence před pocením, deodoranty tlumí zápach. Na trhu dnes existují i kombinace obou. Zázraky od nich ovšem nečekejte.

Zejména při hyperhidróze vám pravděpodobně nepomůže žádný antiperspirant ani deodorant. Hyperhidróza je nemoc, při níž se lidé nadměrně potí, a to i v klidu při nízké teplotě. Nemocní se potí především na čele, v obličeji, dlaních, ploskách nohou, v podpaží a to třikrát až pětkrát víc než ostatní.

Antiperspiranty a deodoranty jsou vhodné alespoň pro pocit svěžesti a příjemné vůně. "Pocení však zcela neodstraní," dodala Wohlová.

Mýtus: Když se vyholím, budu se potit méně

Zase je to spíše pocit než omezení pocení. "Nejde-li o extrémní ochlupení, nebude mít vyholení na pocení výrazný vliv," upozorňuje lékařka.

Mýtus: Pocení se nelze zcela zbavit

Činnost potních žlázek lze zcela vyřadit aplikací látky, která zablokuje stimulaci potní žlázy autonomním nervovým systémem, čímž se zastaví produkce potu. Onou látkou je botulotoxin typu A.

"Používá se k léčbě nadměrného pocení v určitých partiích, zejména v oblasti podpaží, dlaní a plosek. Je to jednoduchý zákrok, při němž se aplikuje do ošetřované oblasti v síti bodů jemnou jehličkou malé množství roztoku. Existují také jiné metody léčby, jak celkové, tak chirurgické, ty však jsou více zatěžující a mají více rizik," upozorňuje Wohlová.

Mýtus: Po botulotoxinu se přestanu navždy potit

Účinek botulotoxinu přetrvává zhruba šest až devět měsíců. Po tuto dobu se tedy lidé nepotí. Posléze se postupně pocení navrací do původního stavu, nedochází ke zmenšené ani zvětšené produkci potu.

"Většina lidí se vrací k opakované aplikaci botulotoxinu ne proto, že by museli, ale proto, že jim suché podpaží a dlaně prostě vyhovují," dodává dermatoložka.