Víno nachází své uplatnění i v lidové medicíně.

Víno nachází své uplatnění i v lidové medicíně. | foto: Profimedia.cz

Víno jako lék

  • 2
Víno jako lék užívali už staří Egypťané. Řekům je doporučoval Homér k dezinfekci ran a Hippokrates na snížení teploty.

Klasická medicína s vínem počítala až do konce devatenáctého století, než začala hromadná výroba léků a vrchu nabyla varování před negativními účinky vyšších dávek alkoholu. Lidová medicína má ve svém repertoáru víno dodnes.

Víno bez alkoholu
Pro lidi, kteří se mají alkoholu vyhnout, jako jsou těhotné a kojící ženy, motoristé, alkoholici a lidé užívající některé léky, je řešením dealkoholizované víno. Prodává se na internetu a k dostání je i v některých hypermarketech.

Jeho základem je klasické víno, které se zbaví alkoholu, ale zachová si chuťové a čichové vlastnosti stejně jako biochemické hodnoty klasického nápoje. V Německu a USA se vyrábí vakuovou extrakcí. Při ní se využívá rozdílných teplot vypařování alkoholu a dalších složek vína. V Itálii byl vyvinut postup, při němž se uplatnila buněčná osmóza. Zatím ale nedává uspokojivé výsledky, vzniklá tekutina má nežádoucí kompotový charakter.

Lékaři radí pravidelné a uměřené pití vína jako prevenci nemocí srdce a cév. Pro muže to znamená dvě až čtyři deci vína a pro ženu polovinu. Lékaři ale varují, že v kombinaci s antibiotiky je alkohol nebezpečný, způsobuje závratě a silné nevolnosti. Přemíra alkoholu zvyšuje krevní tlak a omezuje tepelnou regulaci. Dlouhodobé nadměrné pití způsobuje cirhózu jater, vede k nepravidelnostem srdečního rytmu, zánětům slinivky a chronickému alkoholismu.

Lidová medicína
Lidová medicína radí při žaludečních potížích přidat do litru vína 100 gramů nakrájeného kořene křenu, dvě minuty nápoj vařit a po ustátí scedit.

Užívá se polévková lžíce před jídlem. Obklady na bolesti hlavy se připraví tak, že se 10 gramů kozlíku vaří 10 minut v 1,5 decilitru bílého vína. Obklady se přikládají na čelo.

Proti zácpě má podle lidové medicíny pomáhat extrakt z 1,5 decilitru bílého vína smíchaného s polévkovou lžící ricinového oleje a špetkou natě bazalky. Extrakt se pět minut povaří, scedí a pije na lačno. Naopak proti průjmu zabírá nápoj ze tří hrstí sušených borůvek svařených v půl litru červeného vína. Nálev se pije vlažný ve dvou dávkách po čtvrt hodině.

Při chřipce lidová medicína radí svařit ve čtvrt litru červeného vína po jednom dílu květu černého bezu, lípy a podbělu. K tomu je nutno přidat list jitrocele, truskavec, mátu a dobromysl. Nápoj je možné osladit medem a vypít horký. Pak je ovšem nutno ihned ulehnout, protože tato směs vyvolává silné pocení.

,