Videohry a animované snímky mohou způsobit dětem epilepsii

- Videohry a animované kreslené obrázky mohou u dětí způsobit epileptické záchvaty, dětský mozek totiž není schopen kontrolovat odpověď na podněty vydávané světelnými záblesky nebo kmitajícími obrázky založenými na kontrastu bílé a černé. Dospěli k tomu podle agentury AFP italští vědci ze skupiny doktora Vittoria Porciattioho z Pisy.

Italové, kteří své výsledky publikují v březnovém vydání časopisy Nature Neuroscience, se rozhodli problémem zabývat poté, co byly v roce 1997 zaznamenány epileptické záchvaty u 685 japonských dětí, které shlédly v televizi kreslenou grotesku Pokemon. Tisk tenkrát popisoval, že většina dětí začala mít potíže, když oči jedné z příšer začaly vydávat oslňující blesky jako opakovaná fotografická fleš.

Asi 0,8 procenta dětí ve věku od čtyř do 14 let trpí tzv. fotosensibilní epilepsií působenou kontrastními světelnými podněty. Potíže působí zatím málo pochopená mozková dysfunkce, kdy má mozek problém s převáděním velkého světelného kontrastu (např. v situaci, kdy se střídá zářivé slunce a mraky).

Italští vědci sledovali elektrickou aktivitu mozku 23 dětí, z nichž 11 trpělo touto formou epilepsie. U normálních se mozková aktivita zvyšovala až do chvíle, kdy bíločerný kontrast nedosáhl zhruba 20 procent. Pak se mozková aktivita snižovala. Mozek nemocných ale pokračoval v aktivaci, i když byl vystaven mnohem vyšší koncentraci kontrastu. Dochází k tomu výhradně u kontrastu mezi černou a bílou, nikoli u jiných barev.

U osob postižených touto na světlo závislou formou epilepsie podle vědců chybí nebo je vážně poškozen mechanismus kontroly kontrastů. Jejich zjištění by prý mohlo pomoci tvůrcům videoher nebo animovaných snímků vyhnout se produkci, která vyvolává epileptické záchvaty.