Injekce - Injekce - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Vakcína proti smrtící ebole zabrala u zvířat

  • 4
Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti smrtelné ebole a horečce marburg na opicích. Podle mezinárodního vědeckého týmu to dává naději na získání očkovací látky vhodné pro léčení lidí. Svou studii badatelé publikovali v časopisu Nature Medicine.

Potrvá však ještě pět nebo šest let než bude výzkum ukončen a vakcína bude moci být použita u lidí.

Při testech bylo šest makaků naočkováno proti ebole a šest proti horečce marburg. Po 28 dnech pak byla zvířata vystavena chorobám a žádné neonemocnělo. Vakcína proti ebole ochránila makaky i v roce 2000. - více zde

Očkovací látku vyvinul mezinárodní tým vědců z USA, Kanady, Německa a Francie. "Data naznačují, že místo stoprocentní šance na smrt mají osmdesátiprocentní šanci přežít," řekl AP vědec Steven Jones o vakcíně proti horečce marburg.

Původci horečky marburg i eboly se šíří tělními tekutinami, například krví, potem nebo slinami.

První příznaky eboly jsou stejné jako u chřipky - zvýšená teplota a celková slabost. To už se ale virus v organismu bleskově množí, zasahuje především játra, ledviny či reprodukční orgány. Nakažení umírají během dnů na vnitřní krvácení.

Virus marburg rovněž dokáže zabít zdravého člověka během jednoho týdne. Vyvolává průjmy, zvracení a vnitřní krvácení. Při epidemii eboly zemřelo v roce 1995 v Kongu 250 lidí. Marburg letos v květnu zabil v Angole stovky lidí. - více zde