Epidemie Cholery v Somálsku je zřejmě důsledkem loňských záplav.

Epidemie Cholery v Somálsku je zřejmě důsledkem loňských záplav. | foto: Reuters

V Somálsku nejspíš propukla cholera

  • 3
Ačkoli to somálský ministr zdravotnictví popírá, v zemi pravděpodobně vypukla epidemie cholery. Od začátku roku na ní zemřelo už přes dvě stě lidí.

Nejméně 251 lidí zemřelo v Somálsku od ledna letošního roku pravděpodobně na choleru. Příznaky akutního vážného průjmového onemocnění zaznamenali lékaři u dalších 5602 osob, vyplývá ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), z níž citovala agentura Reuters.

"Počty mrtvých jdou do stovek, ale nevěříme, že by šlo o choleru," řekl Reuters somálský ministr zdravotnictví Qamar Adan Ali. Humanitární organizace však tvrdí, že se jedná o epidemii cholery, bakteriální onemocnění šířící se v zemích Afrického rohu především kontaminovanou vodou. Somálsko na konci loňského roku postihly největší záplavy za uplynulá desetiletí.

Podle Davida Gilmoura, ředitele pobočky humanitární organizace CARE International, se počet nahlášených případů nakažení stále zvyšuje, zejména v oblasti metropole Mogadiša. "Ještě více znepokojující však je, že kvůli omezenému přístupu humanitárních pracovníků do odlehlých oblastí lze jen velmi obtížně zjistit, jaká situace tam ve skutečnosti panuje," prohlásil Gilmour.

Těžké průjmové onemocnění považované za choleru se šíří zejména v oblastech podél řeky Shabele, která se na konci loňského roku rozvodnila a zaplavila rozsáhlá území v jižní a centrální části Somálska. Právě znečištěnou vodou se cholera přenáší nejčastěji. U nakaženého vyvolává silné průjmy a zvracení doprovázené často krvácením. Pokud není infekce okamžitě léčena, může pacient zemřít i do pěti hodin.

Desetitisíce obyvatel však byly při povodních ponechány zcela bez pomoci, neboť vláda ve stejné době dokončovala tažení proti islámským povstalcům.

Právě záplavy a válkou poničená infrastruktura zvyšují riziko šíření cholery v Africe. Podle WHO se jí jen od začátku letošního roku na africkém kontinentu nakazilo kolem 12.000 lidí, zejména v oblasti Afrického rohu a v pásmu od Angoly po Kongo.