Slunce, počasí, opalování, léto

Slunce, počasí, opalování, léto | foto: Profimedia.cz

V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

  • 17
Rakovinu kůže má čím dál více lidí. Počet případů této velmi nebezpečné formy zhoubné choroby za posledních patnáct let narostl téměř o 90 procent. Podle lékařů za to může změna životního stylu - Češi častěji jezdí na dovolenou na jih a opalují se v soláriích.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak vypadá den tam, kde se léčí rakovina
Rakovina je zabiják. Snažte se jí předejít
Čechy zabíjí bůček, slunce a cigarety

Ve srovnání s dobou před třiceti lety přibylo těchto nádorů dokonce čtyřnásobně: v roce 1970 onemocnělo zhoubným kožním nádorem ani ne čtyři tisíce lidí, teď je jich téměř patnáct tisíc.

Dokazují to nová čísla Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

"Českým mužům patří v případě nejzhoubnějšího druhu nádoru kůže, což je melanom, deváté místo ve světě a ženám patnácté. To jsou vysoká čísla," říká Jana Herzogová, dermatoložka Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Melanom je nejnebezpečnější kožní nádor. Je nenápadný a nebolí, ale často vytváří metastázy a léčba je komplikovaná.

"Melanom vypadá podobně jako ta kakaová skvrna velikosti mexického dolaru, kterou ukazoval Limonádový Joe ve filmu," říká Herzogová.

Důvod, proč přibývá zrovna rakoviny kůže, je podle lékařů jasný: Češi si víc užívají. "Platíme daň za lepší životní styl," vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová.

Má na mysli fakt, že Češi po revoluci začali cestovat za sluncem, a to i v zimě, kdy je kůže bílá a riziko poškození je větší.

A také chodíme víc do solárií. Ukazuje se, že solária zřejmě nejsou tak bezpečná, jak se tvrdilo. "Mohou poškodit hlubší vrstvy kůže," říká dermatoložka.

Kožní nádory už u nás tvoří čtvrtinu všech druhů nádorů. Jak moc souvisí s opalováním, svědčí i to, že to jsou ženy, které častěji onemocní. Právě ty totiž víc touží po hnědé kůži.

Přitom už pouhá tři spálení kůže během života zvyšují riziko onemocnění melanomem víc než dvojnásobně.

Paradoxní však je, že víc umírají muži. Lékaři pro to mají jednoduché vysvětlení: ženy kůži bedlivěji sledují a změny objeví dřív.

A přijít včas znamená přežít. "Když je nádor malý, je šance na přežití prakticky stoprocentní. Dá se totiž dobře vyříznout. Ale u těch, kteří přijdou pozdě, je šance na přežití jen čtyřicetiprocentní," říká Herzogová.

Proto také lékaři na dnešní Evropský den melanomu připravili akci s názvem "Zkontroluj si znaménka, zachraň si život".

Zapojí se do ní dvě stovky dermatologických ordinací, které bezplatně prohlédnou každého, kdo bude mít zájem. Adresu nejbližší ordinace poradí stránka www.melanoma.cz.

"Rizikoví lidé jsou ti, kteří mají bílou kůži, hodně mateřských znamének a neopálí se, ale zrudnou," popisuje Jana Herzogová, kdo by měl Dne otevřených dveří využít.

Kvůli melanomu v Česku ročně zemře 300 lidí. V porovnání s jinými nádory je to málo, ale lékaři tvrdí, že jde o zbytečná úmrtí. "Je to navíc jediný druh nádoru, který si každý může objevit sám," říká Arenbergerová.

,