Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Užijte si rande, ale pozor na chyby: 20 rad, jak nepokazit schůzku

  0:01aktualizováno  0:01
Jdeme na rande. Možná z toho něco bude, jenže si musíme dát pozor, abychom se nezamilovaly do představy, nehodnotily moc přísně a nepovažovaly sex za potvrzení vztahu. Čtěte 20 rad, jak schůzku nepokazit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

1. Méně je více
Méně vykládejte o tom, koho a proč chcete, a víc - nicméně přiměřeně - choďte ven. Měly byste mít víc skutečných schůzek než hovorů o nich.

2. Nepřehánějte to analyzováním
Jste přesvědčená, že vás odmítl proto, že vám upadl kus rohlíku za podprsenku a smála jste se tomu tak, až jste hýkala? Nebo jste si jistá, že vám zavolá, protože na vás při loučení dvakrát mrkl? Pokud nejste povoláním specialista na nonverbální komunikaci, nemáte šanci přesně odhadnout důsledky jeho chování, proto každou situaci neanalyzujte jako detektiv - jinak se z toho zblázníte.

3. Nesázejte všechno na jednu kartu
Líbí se vám a jste si jistá, že vám určitě zavolá, až se za dva týdny vrátí z dovolené. Doufejte, že ano, ale do té doby, než vás pozve na druhou schůzku (nebo vy pozvete jeho), nedělejte si iluze, že už spolu chodíte. Chodit s někým začínáte obvykle až po třetí schůzce, takže do té doby klidně zůstaňte k dispozici i ostatním možným nápadníkům.

4. Berte schůzky jako zábavu
Na schůzku se vydejte s představou příjemně stráveného večera, ne potenciálního sňatku. I kdyby splňoval všechny vaše představy, neříkejte hop, dokud jste pomyslně nepřeskočila a nepropadejte předčasně iluzím o tom, jak se vezmete a budete mít kupu dětí. Ta rada se hodí i pro případ, kdy se rande příliš nepovedlo. Jdete se přece pobavit, nemusíte si ho brát.

5. Neřešte otázku "Proč já?"
Nepovedené schůzky jsou vaší specialitou? Přestaňte se litovat, protože to se stává každému. I když vám v tu chvíli připadá, že jsou všichni šťastně spárovaní a milují se jak dvě hrdličky, skutečnost je taková, že za každým šťastným párem se táhne dlouhá řada nevydařených schůzek.

6. Na schůzce dělejte to, co máte ráda
Společný večer si užijete lépe, když si pro schůzku vyberete místo nebo akci, kterou máte ráda. Zvolte si podnik, který vám a vašemu nápadníkovi sedne, ne takový, který vás má ohromit nebo rozparádit. Pak nebudete litovat ani v případě, že se schůzka nevydaří.

7. Zdokonalte své konverzační schopnosti
Možná si myslíte, že jste výborná posluchačka, ale kolik z toho, co vám lidé říkají, opravdu poctivě vnímáte? Pokud jste založením spíš vypravěč než posluchač nebo svým konverzačním dovednostem vůbec nedůvěřujete, je nejvyšší čas na nich začít pracovat. Pokud jsou vašimi slabšími stránkami plachost či nervozita, kvůli kterým nejste schopná mluvit, udržujte konverzaci vhodně volenými otázkami. A pokud i to zklame, jděte do kina. Jestliže se oči vašeho partnera začínají klížit, nebo jsou nepřítomně upřeny do neurčita, zastavte se, nadechněte a řekněte: "Dost už povídání o mně, pověz mi něco o sobě."

8. Dopřejte si pauzu
Každých pár měsíců si dopřejte pauzu, během které se nebudete alespoň dva týdny s nikým scházet, flirtovat, probírat své partnerské vyhlídky nebo vůbec mluvit o hledání partnera. Stejně jako po příjemně strávených prázdninách se vrátíte odpočinutá a nabitá energií.

9. Požádejte kamarádky o důležité postřehy
Někdy si připadáme opravdu provinile kvůli tomu, že dobře neznáme všechny své chyby a slabé stránky, zvlášť co se týče partnerských vztahů. Sama sobě připadáte rozumná a klidná, ale pokud vám vaši nápadníci raději posílají sms, aby se vyhnuli schůzce s vámi, je možné, že nejste taková, jak si myslíte. V tom případě vám mohou pomoci vaše nejlepší kamarádky - pokud nemají jiné postranní úmysly - řeknou vám, jaká jste a jak působíte. Možná vás nové skutečnosti překvapí.

10. Držte se svých předsevzetí
Hledáte toho stoprocentně pravého, ale přitom se docela dobře dovedete spokojit i s šedesáti procenty? Pokud jste schopná si to přiznat, pak je všechno v pořádku, ale pokud ne, nescházejte se s muži podle pravidel "lepší vrabec v hrsti než holub na střeše". Co se týče výběru partnera, buďte k sobě vždy velice upřímná, protože existují věci rozhodně ještě horší než být single, a k nim patří především žít s mužem, s nímž nejste šťastná.

11. Dostavte se ve dvojici
Pokud vás nervozita ze schůzky opravu ničí, může vám pomoci systém dvojitého rande. Jednoduše jděte na společnou schůzku s novými potenciálními partnery společně s další single kamarádkou (či kamarádem). Je to sice hodně americký styl, ale rozhodně uchrání naše nervy od velkých otřesů a zaručí, že během večera nebude váznout zábava.

12. Nepřestávejte se scházet
Za žádné situace se nepřestávejte se svým partnerem scházet o samotě, jinak o něj můžete přijít. Ať jste vdaná, svobodná, máte přítele nebo žijete daleko od sebe, zvykněte si pravidelně si spolu někam vyjít, někam, kde budete moci být jen jeden pro druhého - jako tenkrát, když jste se seznámili.

13. Postavte se čelem k tomu, z čeho máte strach
Na každé schůzce se přinuťte k malé bitvě se svými vnitřními strašáky. Ať už jde o to, že chcete na konci večera partnera pozvat na druhou schůzku, objednat si dezert (byly byste překvapené, kolik žen se na schůzce zdráhá objednat si ho!) nebo se zeptat: "Líbím se ti?" Čím víc strašáků přeperete, tím větší bude vaše sebedůvěra.

14. Dejte si občas pohov
Můžete být klidně specialista na plánování a mít zkušenosti s vedením kanceláře o dvaceti zaměstnancích, a přesto se v určitý moment mezi jednotlivými schůzkami potřebujete zastavit a na chvíli vysadit kontrolu. Až bude třeba, dejte si pohov a počkejte, co se z toho vyvrbí.

15. Buďte realistickou optimistkou
Nasmáli jste se spolu, užili jste si báječný večer, prý vám zavolá - protentokrát mu zkuste věřit. Buďte, jak se říká, realistická optimistka. Tou jste, jestliže realisticky zvážíte průběh schůzky a podle něj odhadnete pravděpodobný další vývoj situace. Funguje to i předem- zvažte, co můžete sama nabídnout, a zeptejte se sama sebe: "Proč by si se mnou někdo nechtěl vyrazit na rande?"

16. Užívejte si toho období
Jednoho dne přestanete chodit na schůzky, protože potkáte toho pravého, a pak si budete vyčítat, že jste si svá předchozí rande málo užila. Budete mít dojem, že jste tenkrát potkávala zajímavější lidi. Užijte si proto teď své schůzkové období - protože nebude trvat věčně.

17. Nenechte sebou zametat
Je hrozné, když s vámi váš nápadník začne jednat jako s hadrem na podlahu, ale ještě horší je, když mu dovolíte, aby s vámi takhle jednal. Nejste jeho majetek - jste s ním na schůzce, takže nedovolte, aby s vámi někdo mluvil nebo zacházel hrubě, choval se nepřiměřeně nebo vás častoval urážlivými poznámkami.

18. Zapomeňte na hrátky
Zřejmě si myslíte, kdovíjak si ho omotáváte kolem prstu, když se na něj naoko naštvete, nebo předstíráte nezájem. Ale věřte, že jediné, co si z vašeho chování vezme, je, že je s vámi těžké vyjít, a to není pro vztah zrovna to nejlepší doporučení. Pokud se vám někdo líbí, na podobné hrátky zapomeňte a ukažte mu, co mu opravdu můžete nabídnout.

19. Ukazujte a říkejte
Lidé se navzájem poznávají a vznikají první dojmy na základě nonverbálních signálů - řeči těla. Snažte se proto svému nápadníkovi co nejjasněji ukázat a vyjádřit, jak velkou k němu chováte náklonnost. Nemějte obavy z toho, že když vyložíte karty na stůl, lekne se a uteče; pokud se mu líbíte, udělá na něj vaše upřímné přiznání velký dojem a navíc mu tím zalichotíte.

20. Nehledejte pro nikoho žádné omluvy
Měl prý nešťastné dětství, má problémy s navazováním známostí se ženami, protože ho matka opustila. Má hrůzu z důvěrností, protože jeho bývalá přítelkyně zradila jeho city. To je jistě nepříjemné, ale bohužel, není možné tím vysvětlovat, nebo dokonce omlouvat chování muže, který se nedostaví na smluvenou schůzku, když slíbí, že zavolá, a neudělá to, nebo když se k vám chová hrubě. Pokud se chová takto neslušně, je to jasné: není to ten pravý, takže se poohlédněte jinde!

Ilustrační foto

Kde chybujeme všichni:

Děsíme chováním
Pokud mezi vaše zájmy patří posedlost upíry, paranormálními jevy nebo toužíte skočit nazí bungee-jumping, bude vhodnější obeznámit s nimi potencionálního partnera velmi pozvolna, pokud nechcete, aby dotyčný vzal ihned do zaječích.
O některých věcech mluvíme nejen moc, ale i moc brzy
Vaši nápadníci nepotřebují vědět na první schůzce, že vás všichni vaši bývalí podváděli, že vaše první láska skončila, když vám bylo 25 a že pořád spíte v posteli se svým medvídkem. Ani nemusí na téže schůzce hned ve třetí větě slyšet, že je skvělý a že ho milujete.

Mluvíme o minulosti

Vyvarujte se na první i druhé schůzce debat o svých bývalých. Jak skončil poslední vztah? To není zrovna ideální téma. Pokud se rozhodnete spolu chodit, budete mít na rozbory čehokoliv spoustu času.

Domníváme se, že jdeme-li na víc než jednu schůzku, znamená to, že už spolu chodíme

Nebuďte moc hrr. Třetí schůzka je dobré znamení, ale stěhování ještě neplánujte. Zároveň ale nebuďte příliš odtažití, bude si naopak myslet, že nemáte zájem. Vyjádřete se postupně, pomalu, ale jistě, a pokud selže všechno ostatní, zeptejte se ho přímo, co si o vašem vztahu myslí.

Opijeme se

Neuděláte dobrý dojem, pokud se vám bude motat jazyk, nohy a v hlavě páté přes deváté. Ani dojem ze schůzky nezůstane druhý den pravdivý a je pravděpodobnější, že hned po schůzce skončíte v posteli, čímž si zavaříte pěknou řádku nepříjemných problémů a nedorozumění.

Autor:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Letní nástrahy na dětské zdraví: extra pozor dejte u vody i na kole

Zatímco děti se na léto těší, rodiče jejich nadšení z dvou měsíců volna tolik nesdílejí. Namísto školy nebo školky musí zajistit dětem hlídání a pokud možno...  celý článek

Magnetická rezonance dvojčat ve 32. týdnu těhotenství
Proč se rodí některé děti i jedno z dvojčat menší? Může za to placenta

Vědci měli doposud několik teorií o tom, co ovlivňuje velikost plodu v děloze a následnou porodní váhu. Nová studie na jednovaječných dvojčatech provedená...  celý článek

Křehký koláč s cuketou a mrkví
Cuketa v hlavní roli. Nenápadná Popelka může být v kuchyni královnou

V našich zahrádkách je jako doma, protože je nenáročná na pěstování a šikovná kuchařka ji umí zakomponovat opravdu do každého jídla. Cuketa ovšem není jen...  celý článek

Modelky se oblékly do ručně vyrobených svatebních šatů z toaletního papíru.
Toaletní papír v hlavní roli. Modelky předváděly křehké svatební šaty

Drobné květiny, třásně i dlouhé vlečky nechyběly svatebním róbám, které se minulý týden objevily na přehlídce v New Yorku. Ač vypadaly honosně, k jejich výrobě...  celý článek

Ilustrační fotografie
Omezte cukr i lepek, zkuste tampon, radí lékař jako prevenci před mykózou

Léto je obdobím, kdy ženy nejčastěji trápí gynekologická onemocnění. Podle gynekologa Romana Peschouta je proto důležité myslet na prevenci. "Po koupání si...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Příběh Karly: Moje máma je alkoholička, už jí pomáhat nezvládám

Máma pije už patnáct let. Zpočátku to měla celkem pod kontrolou, poslední dva roky nad ní metla lidstva vítězí. Jsem to bohužel vždycky já, kdo se jí snaží...  celý článek

Seznamka
Muži se při seznamování bojí zoufalek a zlatokopek, ukázal průzkum

On-line seznamky už nejsou hitem ani nouzovým řešením, ale naprosto běžným způsobem hledání partnera pro více než polovinu osamělých Čechů nad pětadvacet let....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Jitky: Jsem těhotná. Přítel chce naše dítě vychovávat s jinou

Jsem zasnoubená a čekám dítě. Bohužel jsem se snoubencem nešťastná a nevím, jestli si ho mám vzít, nebo opustit. Neuvěřitelně mě zklamal, udržuje vztah s více...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Rozlučte se s kostrbatými očními linkami, takhle je zvládnete i levou rukou
Rozlučte se s kostrbatými očními linkami, takhle je zvládnete i levou rukou

Na rovnou linku potřebujete tolik pokusů, až vám ze samého odličování slzí oči, přesto se ale nedá říct, že by vás oční linka vyloženě zdobila? Zapomeňte na kos... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.