Při kašli je důležitá správná technika, díky které se vám dříve uleví. Ilustrační foto

Při kašli je důležitá správná technika, díky které se vám dříve uleví. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Umíte kašlat? Se správnou technikou se vám dřív uleví

  • 31
Při prudkém kašli vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 km v hodině. Takhle rychle se tělo snaží odstranit z dýchacích cest všechno, co tam nemá být. Pokud zapojíte i správnou techniku, dřív se vám uleví.

Jak vzniká kašel

Když se do dýchacího ústrojí dostane nějaká dráždivá látka, citlivé receptory v dolních i horních dýchacích cestách začnou produkovat hlen ve větším množství. To podráždí nervová zakončení a vyvolá pochod, který vyvrcholí kašlem - násilným vypuzením vzduchu a hlenu z dýchacích cest do úst

"Kašel je častým a důležitým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí," říká Jana Rydlová, primářka léčebny v Luhačovicích. "Nejčastěji je vyvolán změnami v nosohltanu, hrtanu a průduškách."

Když je třeba vypudit nežádoucí obsah, v plicích se zvýší tlak a začnete kašlat: zhluboka se nadechnete, potom se vám pevně uzavře hlasivková štěrbina a stáhnou svaly hrudníku.

Správná technika kašle

Abyste dosáhli efektivnější léčby, musíte kašlat správnou technikou.

1. Co nejvíc se nadechněte, aby se co nejvíc roztáhly dýchací cesty.

2. Potom kašlete v krátkých opakovaných nárazech, které zlepší vykašlávání.

3. Vhodná je také dechová gymnastika: zhluboka se nadechněte a snažte se vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nosu.

I zdravý člověk kašle nejméně jednou či dvakrát za hodinu. Hrdlo a dýchací cesty se tím očisťují od hlenu a odumřelých buněk. Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest.

"Pokud se kašel omezí jen na ranní odkašlání malého množství světlého hlenu, jak to je běžné u obyvatel velkoměst, je to jen přirozená očista dolních cest dýchacích," vysvětluje praktická lékařka Gabriela Navrátilová.

ilustrační foto

Kašel se vyskytuje v různých formách. Jednou z nich je takzvané "psí štěkání". Je to suchý dráždivý kašel připomínající štěkání psa. Doprovází ho i pálení v hrdle, případně chrapot. Objevuje se v počátcích zánětu horních cest dýchacích.

Tento "neproduktivní" kašel nás vysiluje, protože nevede k odkašlávání a navíc opotřebovává plicní elasticitu. Můžeme ho utlumit antitusiky, protože dlouhodobé dráždění sliznice často vede k druhotnému zánětu. Ale pozor: antitussika sice uleví od kašle, ale nevyléčí příčinu, takže pokud kašel doprovází angínu, je třeba léčit angínu.

Úporné vykašlávání

Neklamným znakem toho, že viry a bakterie v dýchacích cestách svádějí urputný boj s bílými krvinkami, je vlhký, produktivní kašel.

Obvykle ho způsobuje virová infekce v průduškách, například při běžném nachlazení, zánětu horních a dolních cest dýchacích (zánět průdušek, hrtanu, průdušnice, záněty vedlejších nosních dutin, rýma).

Při produktivním kašli vypuzujeme hlen, a tím se uvolní dýchací trubice. Proto je třeba tento druh kašle nikoli tlumit, ale podporovat. Pomáhají mukolytika (například Ambrosan, Bromhexin či Bronchosan), která zkapalňují bronchiální sekret.

Velmi účinné jsou přípravky s prodlouženým uvolňováním, zvyšující produkci hlenu a zároveň i transport. Některé lze užívat i bez doporučení lékaře, ale jen týden.

Chcete-li zkusit bylinky, pomohou vám odvary z anděliky, podbělu, jablečníku či tinktura z lékořice.

Trvá-li kašel déle, je vyčerpávající, provázený horečkami nebo dušností nebo bolestmi při dýchání, neváhejte a ihned navštivte lékaře.