U Macochy vznikne sanatorium pro léčbu astmatu

Příští rok vznikne v České republice stavební projekt sanatoria pro léčbu dětí s dýchacími potížemi speleoterapií, tedy pobytem v jeskyních. Sanatorium chce zřídit v Ostrově u Macochy vedení místní dětské léčebny. "O realizaci stavby celkem za 160 miliónů korun jednáme také s ministerstvem zdravotnictví, které nám již přislíbilo finance na projektovou část," řekl ČTK ředitel léčebny Pavel Slavík.
Speleoterapie je efektivní metodou léčby astmatu i řady dalších onemocnění dýchacích cest.

Kapacita ostrovské dětské léčebny je nyní 42 lůžek. Jejich počet by se však mohl zvýšit stavbou sanatoria až na 105, přičemž z jedné třetiny by je využívaly také děti z ciziny. Na vytvoření sanatoria se chce podílet i Norský svaz astmatiků, uvedl Slavík.

"O zřízení sanatoria uvažujeme mnoho let. Problémy nám ale dělá nedostatek prostředků. Podle našich odhadů by nové sanatorium mohlo být dostavěno v roce 2003," dodal ředitel léčebny.

V ČR jsou dvě léčebny se speleoterapií
Speleoterapií se v ČR zabývají dvě léčebny. Ostrovská využívá Císařskou a Sloupsko-šošůvské jeskyně. Další léčebna je ve Zlatých Horách na Bruntálsku, kde jsou využívány důlní prostory.

Podle Slavíka je Ostrov u Macochy ideálním místem pro zřízení sanatoria. Leží v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, v němž je více než tisícovka jeskyní a zdravé životní prostředí.

V České republice je 300 tisíc dětských astmatiků
V ČR podle statistik trpí astmatem 300 tisíc dětí. V Ostrově se však léčí také malí pacienti s problémy horních a dolních cest dýchacích a nemocemi alergického původu.

"Speleoterapie se v Moravském krasu začala využívat od 80. let. Nejprve šlo jen o experiment, přičemž vznikla léčebna v Ostrově, v jejíž budově sídlíme dodnes. Provizorní objekt časem doslouží a bude nutné postavit nový. Místo něj by však mohlo vzniknout moderní sanatorium," dodal Slavík.