Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sama na dovolenou? Berte to jako šanci

  0:37aktualizováno  0:37
Rozešla jste se přítelem, kamarádka nemá čas a s maminkou jet na dovolenou prostě nemůžete... Je spousta důvodů, proč se někdo vydá poprvé na dovolenou sám. To ovšem rozhodně není žádná pohroma. Můžete naopak zažít mnohé, co by vás v páru minulo.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Do některých zemí raději ne

První otázka zní: s cestovkou, nebo na vlastní pěst? Jet po vlastní ose, kdy vše řešíte za pochodu a na místě, je sice dobrodružné, ale bez přátel velmi svízelné. Právě přátelé jsou ti, kdo vás v pravý čas mohou psychicky podržet, i když nejde vše podle plánu.

Bezesporu nezbytná je jazyková průprava, minimálně angličtina a znalost alespoň základních výrazů jazyka země, kam se chystáte.

Monika Kulhánková z pražské cestovní kanceláře doporučuje cestování na vlastní pěst jen pro někoho: "Měla byste být psychicky odolný jedinec a vědět, že se musíte spoléhat sama na sebe. Pokud jste skutečně takto otrlá, je jistě dobré si cestu dobře naplánovat a připravit se na všechny eventuality. Nezapomeňte také své známé obeznámit s itinerářem cesty a průběžně posílejte alespoň kontrolní zprávy o tom, kam jste dorazila. Platí však, že návštěva některých - zejména arabských - destinací o samotě se rovná velkým problémům, proto si ji spíše rozmyslete! Osamělá bělošská žena pro muže z arabských zemí může znamenat výzvu k obtěžování, takže se pro vás dovolená stane noční můrou."

Jak přežít poznávací zájezd

Asi většina z vás se jistě rozhodne pro zájezd s cestovní kanceláří, kdy se nemusíte o své pohodlí starat sami, ale víte, že budete mít minimálně kde hlavu složit a do cíle se dostanete. Zájezdů je však několik typů – jaký z nich vybrat? Pobytový, nebo poznávací? Vše má svoje pro a proti.

Mnohá fakta, která svědčí pro poznávací zájezd, vás od něj mohou i odradit. "Program poznávacích zájezdů je mnohdy rozplánován na minuty, takže by nemělo hrozit, že se budete někde v koutku sama nudit a nevědět, co si počít," říká Kulhánková.

Většinou stíhá památka památku a leckdy si ji ani nestačíte prohlédnout do sytosti. Váš čas je pevně organizován, odpadají prostoje a až na výjimky přesně víte, čím se budete bavit. A večer jste většinou z celodenního trmácení tak utahaní, že se ještě s radostí sklátíte do postele a nehrozí, že byste někde sami smutně vysedávali u dvojky bílého.

Na druhou stranu je třeba zmínit, že se s ostatními účastníky zájezdu stále potkáváte, a pakliže by vám nesedli, je zaděláno na průšvih. A pokud se jedná o poznávací zájezd na 14 dnů, kdy se vám při pohledu na uječenou Květu z Kolína otevírá kudla v kapse, můžete si přivodit lehčí neurózu.

Nebuďme však pesimisté a předpokládejme, že se na zájezdu nacházejí i milí společníci. V tom případě máte skvělou možnost, jak se seznámit s prima lidmi. V ideálním případě se mezi účastníky zájezdu utvoří správná "parta" a vám se ze zájezdu nebude chtít domů, jako se to stalo třeba účetní Martině z Prahy.

"Už delší dobu jsem se chtěla podívat do Maroka. Nikdo z mých známých nechtěl jet se mnou, tak jsem se vydala sama. Rozhodně ale nelituji, protože jsem se seznámila s bandou prima cestovatelů. Vídáme dodnes u piva a s částí z nich plánuji další zájezd za exotikou," pochvaluje si Martina.

Pobytový zájezd si zpestřete sportem!

Na druhou stranu vám na pobytovém zájezdu většinou nehrozí, že byste se s ostatními účastníky museli neustále potkávat, a můžete tak eliminovat možnost, že vás někdo bude opravdu štvát. Možnost seznámení s případnými zajímavými lidmi je ztížená, ale rozhodně ne nemožná. Pokud se jedná o klasický pobytový zájezd k moři, existuje jistá možnost, že uřvanou rodinku z Aše budete potkávat každý den, ale tomu se s trochou snahy lze vyhnout.

Program u pobytového zájezdu je zcela volný, a je tedy na vás, jak tento čas využijete. Povalovat se u moře je prima jeden dva dny, málokdo má ty nervy se smažit na slunci celý týden. Když se navíc takto vyvalujete s někým blízkým, můžete si krátit čas konverzací a probíráním témat, na která se celý rok nedostalo.

Co však na pláži, když je člověk úplně sám? Zkuste zaměstnat mozek. Podle jednoho z výzkumů většině lidí po dovolené klesá inteligenčního kvocient o nemalou hodnotu, to však nemusí být váš případ.

Relax bez vyrušování může být ideální třeba pro čtení knihy trochu odbornějšího rázu, do které jste se už dlouho nemohla zabrat. Mozek můžete stimulovat také luštěním různých kvízů, křížovek a sudoku. Další možností je přibrat s sebou učebnici jazyka a zkusit se naučit pár frází jazyka země, kterou jste navštívila. Pokud takto mezi místními zaperlíte, budou vám jistě dávat najevo obdiv a je možné, že si najdete nové přátele.

Marketingová manažerka Alice z Prahy si takto například našla italského přítele. "Kamarádka si zlomila nohu, takže jsem se na dovolené na italském jihu ocitla sama. Kdysi dávno jsem se italsky trochu učila, tak jsem si řekla, že své znalosti obnovím. Italové skutečně nejsou moc jazykově nadaní, takže každý můj pokus o italskou větu byl přijat s nadšením. Dokonce jsem se tak skamarádila s místním číšníkem Andreou, který mě provedl po místních diskotékách a byl se už podívat i za mnou v Brně."

Ani u pobytového zájezdu nemusíte zažít pouze povalování na pláži. Většinou se můžete zúčastnit mnoha různých výletů po památkách v okolí a ty si můžete vybírat i od místních cestovních kanceláří. Pokud jste sportovně založená, můžete absolvovat výuku všeho možného, potápěním počínaje a třeba tenisem konče.

Specializovaný zájezd

Zvláštní kapitolou jsou specializované zájezdy, které jsou většinou zaměřené na ovládnutí některého sportu.

"Nemusí mezi ně patřit pouze zimní zájezdy za sněhem, ale i v létě se tak můžete naučit třeba golf, tenis nebo cvičit aerobik. Pro cestovatele to představuje asi nejjednodušší cestu, jak se někam vypravit sám," vysvětluje Monika Kulhánková.

Jednak máte opět o program postaráno, ale při výuce je třeba neustále s druhým komunikovat. Dost často vás společná lekce spojí a vy si s druhými budete stále mít co vyprávět. Novinářka Pavla tak vyrazila na tenisové soustředění.

"Tenis je pro mě koníček a strávit tak týden v létě neskutečný požitek. Bohužel moji známí toto nadšení nesdílejí, takže jsem se rozhodla jet prvně sólo. Teď už vím, že je to zcela jedno – kolem tenisu se pohybují samí pohodoví lidé, kteří vás vezmou rychle mezi sebe, takže jsem se sama necítila ani chviličku."

Pět rad, pokud jedete na dovolenou sama:

1. Nečekejte prince!
To, že na dovolené o samotě ulovíte prince z pohádky, není zcela reálné. Uvědomte si, že nejedete hledat partnera na celý život, ale relaxovat a užít si zasloužené volno.

2. Spoléhejte sama na sebe
Nečekejte, že zde objevíte partu super lidí. Čím více budete na něco takového spoléhat, tím spíš si můžete být jista, že si budete muset vystačit pouze sama!

3. Naučte se něco z jazyka
Pokud jedete do zahraničí, naučte se dopředu pár frází v místním jazyce! Místní to jistě ocení a dají se s vámi rádi do řeči.

4. Přibalte knihu nebo kvíz či křížovku
Pokud už budete mít chuť zaměstnávat se jen svými myšlenkami, knížka či jiné zaměstnání mozku vás správně pobaví!

5. Buďte sama, ale ne osamělá
Myslete pozitivně! Jet na dovolenou sólo není žádná hanba a rozhodně to neukazuje, že byste byla třeba neoblíbená či bez přátel! Naopak, druzí si řeknou, že jste žena, která má odvahu a považuje se za dostatečně zábavnou, aby si dovolenou užila sama!

Autoři:
Nejčtenější

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Světlé odstíny vlasů jsou pro léto nejvhodnější.
Pět tipů, jak si v létě udržet zářivou barvu, aniž by vaše vlasy trpěly

Sluníčko i chlór dává vlasům zabrat. Nezřídka dokonce mění jejich barvu. Vyplatí se proto dopřávat kadeřím pravidelnou péči pomocí speciální kosmetiky.   celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Další z rubriky

Sedět jen doma? Kdepak, stále víc seniorů i na Vysočině bude aktivních.
Ve stáří nebude jen hůř. Osm pozitiv, která nás s věkem čekají

Bude už jen hůř, hekáme s přibývajícím věkem. I když žijeme pořád stejně, najednou nás bolí záda, koleno, kyčel a písmenka u návodů jsou čím dál rozmazanější....  celý článek

Ilustrační fotografie
Typologie osobnosti: užitečná informace, nebo nesmysl?

Je to velmi lákavé: uděláte si test, zjistíte, jaká jste osobnost, a objasní se vám taje vašeho chování, kterým jste dosud nerozuměli – a současně se dozvíte,...  celý článek

(Ilustrační foto)
Orgasmus někdy předstírá většina žen. Z nudy, ale i z lásky

Mezinárodní den orgasmu, který připadá na 8. srpen, je původně brazilským svátkem, který má být oslavou tělesného potěšení. Jenže řada žen si této radosti v...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z takových vychytávek je konturování. Pomocí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.