Ptačí chřipka si v Asii vzala první životy

Tentokrát to není choroba SARS, ale ptačí chřipka, co vyvolalo nebývalý poplach mezi zdravotníky v celé Asii. Desítky milionů kuřat na nejlidnatějším kontinentu se musí třást o svůj život. A s nimi rovněž lidé.

Vysoce nakažlivá ptačí nemoc je totiž za určité situace přenosná i na člověka. První případy úmrtí byly v úterý hlášeny z Vietnamu.

Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) tam po vyhodnocení laboratorních testů potvrdili, že nebezpečný virus ptačí chřipky, označovaný jako typ H5N1, zavinil ve Vietnamu smrt dvou dětí a dospělé ženy. Jedná se o stejný typ, který se už v roce 1997 v Hongkongu stal osudný šesti osobám.

V regionu, který je už tak vyděšený možným návratem smrtelné nemoci SARS, se teď zdravotní experti obávají rychlého šíření ptačí chřipky především ve Vietnamu, Jižní Koreji a v Japonsku.

"K dnešnímu datu nemáme důkazy přenosu viru z člověka na člověka," sdělil agentuře Reuters Dr. Šigeru Omi z WHO. Zároveň varoval, že okolnosti se mohou dramaticky změnit, pokud by se virus ptačí chřipky napojil na virus chřipky lidské.

Ve Vietnamu, kde v posledních týdnech uhynulo přes milion slepic a kachen, může být lidských obětí dokonce ještě více. Experti WHO nyní provádějí testy u dalších devíti dětí. Tisíce kuřat už zemřely také v Jižní Koreji a v Japonsku. Některé další země zakázaly dovoz drůbeže.

Do regionu nyní míří další odborníci Spojených národů, aby místním chovatelům pomohli v boji proti šíření vysoce nakažlivého viru. Úřady se obávají, že epidemie v Asii ještě zesílí, neboť se blíží oslavy lunárního Nového roku, považované v tamních zemích za svátek svátků, při němž se tradičně spořádají tuny drůbeže.

Loni byl první případ úmrtí v důsledku ptačí chřipky zjištěn i v Evropě. Zemřel holandský veterinář, který pracoval na farmě, kde se choroba vyskytla. - více zde

V Česku nebyla drůbeží chřipka dosud nikdy diagnostikována.