Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prso jako modla: obal na jídlo i hračka na utěšení. Kdy přestat kojit?

aktualizováno 
Podobně jako je dnes módní glorifikovat těhotné bříško, staví se na piedestal i prso coby zdroj výživy i nejmilejší hračka. Ovšem všeho moc škodí. Paní Alena svou dceru plně kojila ještě v jejích dvou letech. Přitom s přibývajícím věkem dítěte je závislost na prsu čím dál větší.
Kojit ano, ale všehos mírou, upozorňují odborníci.

Kojit ano, ale všehos mírou, upozorňují odborníci. | foto: Profimedia.cz

"Asi jsem nebyla dost důsledná," přemýšlí pětatřicetiletá Alena z Prahy o době, kdy byl dceři rok a chtěla ji přestat kojit. "Sice jsem se snažila od půl roku dávat příkrmy, ale malá je odmítala. Tak pila jen mléko z prsu. Přece ji nenechám o hladu," říká mladá žena.

V roce a půl byla Lucinka stále plně kojená. Sem tam si prý sice vzala rohlík nebo kousek ovoce, ale běžné jídlo, které její vrstevníci v tomto věku v pohodě konzumovali, stále odmítala. A matka pořád přikládala k prsu, aby její ratolest neměla hlad.

"Z vývojového hlediska je orální fáze (doba, kdy je dítě uspokojováno sáním z prsu) popisována do jednoho roku. Osobně si tedy myslím, že kojit do tohoto věku bohatě stačí. Pak většinou ani nebývá problém s odstavením," říká Adam Suchý z kliniky psychiatrie fakultní nemocnice v Olomouci. Podobně jako jiní odborníci, i on je příznivcem kojení, ale říká: všeho s mírou.

V Americe radí: kojit minimálně do 2,5 roku je zdravé

Podle vedoucí lékařky Národního laktačního centra Anny Mydlilové však horní hranice, kdy by se mělo kojení ukončit, neexistuje. "Záleží jen na matce a dítěti jak dlouho budou chtít v kojení pokračovat," tvrdí.

Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO) doporučuje kojit výlučně šest měsíců a s postupně zaváděným příkrmem dva roky. Americká akademie rodinných lékařů je ke kojení benevolentnější: v doporučení z roku 2007 navrhuje kojit minimálně do dvou a půl let i déle. I po roce věku dítěte je mateřské mléko stále kvalitním zdrojem živin i obranných látek. Nesmí se zapomínat ani na jedinečný vztah mezi matkou a potomkem, který se kojením posiluje," vysvětluje Mydlilová.

Ovšem na druhou stranu upozorňuje na nutnost zavést včas příkrmy. "Existují takzvané senzitivní periody pro zavádění příkrmů, což je právě kolem šestého měsíce věku dítěte. Pokud z nějakých důvodů začne maminka příkrm zavádět později, promešká tuto senzitivní periodu a dítě pak příkrm odmítá. Některé děti jsou konzervativní a potřebují opakovaně i několik kontaktů s novou potravinou, než si na ni zvyknou. Zásadou je nabízet, ale nenutit," radí odbornice.

Ilustrační foto

Čeští odborníci tvrdí: neustupujte dítěti

Situace u Aleny a její Lucinky se časem zhoršovala. Nejprve malá jen brečela, poté se začala sápat mámě do výstřihu, a nakonec křičela, že chce prso. Bez ohledu na to, zda je s matkou ve společnosti, nebo doma. V necelých dvou letech se budila i třikrát za noc a vyžadovala kojení.

Došlo to tak daleko, že Lucinka, která od malinka spí s rodiči v posteli, neusnula jinak než s máminým prsem v ruce.

"Několikrát jsem Lucinku chtěla odstavit, ale nedařilo se," říká Alena.

Projevy nevole, vzteku i smutku vlastních dětí nejsou pro matku nic příjemného. Ale pokud nebudou rodiče důslední a budou neustále ustupovat, dítěti v podstatě škodí. "Všechny vývojové úkony jsou spojeny s překonáním nějakých nepříjemností. Ty se v životě objevují pořád a ustupováním se nevyřeší," říká Suchý.

Zlom nastal až v okamžiku, kdy Alena podruhé otěhotněla a kojit přestala. Sice se to neobešlo bez několikadenního řevu a nočních záchvatů, ale Lucinka si nakonec zvykla. Musela. Nicméně, i když přišla o prso jako zdroj potravy, nevzdávala se ho coby mazlíčka, takže když byla maminka v porodnici, posloužila si alespoň prsem tátovým.

Rodiče se rozhodli, že Lucka dostane vlastní pokojíček, aby měli více prostoru a času věnovat se i malému miminku. Dodnes se jim to nepodařilo. Po několika hysterických scénách skončila Lucinka opět u nich v posteli, a i když je mladší sestře už rok (mladší Vanda je od mala ve své postýlce a vůbec jí to nevadí), stále se odmítá svého místa mezi tátou a mámou vzdát.

Podle všeho to Aleně nijak nevadí. "No co, ono se to nějak podá," byla vždy její odpověď na dotaz, jak to u nich vypadá s odstavením Lucinky a s jejím odsunem do svého pokojíku.

Podobný příběh zná spousta žen. Řadě z nich to vyhovuje, jiné by rády dítě kojit přestaly, ale nevědí jak.

Matky s dětmi fotila Sára Saudková

Své rozhodnutí dodržte

I v jednom roce věku může být dítě mírně frustrované, ale to není nic nezdravého, naopak. Drobná frustrace podle psychologa posunuje ve vývoji.

"To, že je dítě nespokojené a dává najevo svou nevoli, neznamená, že mu dáme za pravdu. To je úkol pro matku, aby situaci zvládla a neustoupila. Když požadavkům dítěte ustoupí a pokaždé povolí, bude se situace opakovat pořád dokola," radí Adam Suchý.

Jak tedy postupovat? Pokud se rozhodnete, že dítě odstavíte třeba v roce, snažte se tuto hranici dodržet.
Neposunujte ji, nenechte se zlomit vztekem ani pláčem. Děti toto dělají, aby si testovaly hranice, kam až mohou zajít.

"Když máma řekne ne, musí to být ne. Dítě to opět vyzkouší, ale zase slyší ne, tedy stejnou reakci. Tím se pro něj stává svět předvídatelný, bezpečný a může v něm fungovat a spolehnout se. Když vycítí, že tlakem něco změní, bude zmatené, cítí se míň bezpečně a ztrácí se," vysvětluje Suchý.

Jak dlouho má matka dítě plně kojit?

celkem hlasů: 2640

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. března 2010. Anketa je uzavřena.

Půl roku 1226
Jak dlouho chce 932
Rok 346
Dva roky 70
Rok a půl 66

Dala jsem ho na noc k manželovi a byl pokoj

"Osobně doporučuji výlučné kojení dítěte do půl roku. Pak by měly být zaváděny do potravy příkrmy. Postupně, aby si dítě zvykalo," tvrdí laktační poradkyně Jana Romanová z Novorozeneckého oddělení FN Olomouc. Podle ní je cílem převést dítě na běžnou stravu. A přitom klidně dál kojit, ale jen jako něco navíc, jako doplněk. Ona sama také kojila do dvou let, ale její dítě bylo od roka plně převedené na klasickou stravu, tedy maso, zeleninu, ovoce, pečivo. A kojení probíhalo zpravidla jen ráno, večer a občas v noci.

Potíže s odstavením starších dětí potvrzuje i ona. Dítě si totiž vytvoří na prsu psychickou závislost a nehodlá se jí lehce vzdát. "Já to vyřešila tak, že přes den jsem dítěti vysvětlila, že mléko už nemám, což pochopilo, problém byl v noci, kdy se dítě mléka dožadovalo. Tři noci vstával k dítěti manžel a dítě bylo odstaveno.," svěřuje se laktační sestra.

Závislost na prsu ale nemusí být pro matku nepříjemná. Řada žen nechce odstavit dítě proto, že jim dělá kojení dobře. Vzniká při něm totiž silná citová vazba mezi ženou a jejím dítětem. Někdo si chce tuto psychickou vazbu pěstovat, jiný ne. Je plně na rozhodnutí matky, zda se rozhodne své dítě kojit a jak dlouho.

Deset kroků k úspěšnému kojení ve zdravotnických zařízeních

1. Mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.

2. Školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.

3. Informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.

4. Umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.

5. Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.

6. Nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.

7. Praktikovat rooming-in - umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně.

8. Podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu).

9. Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky a podobně.

10. Povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení a upozorňovat na ně matky při propouštění z porodnice (breast-feeding support groups).

Autoři:




Nejčtenější

Broskvová marmeláda
Zavařte chuť léta do skleniček, v zimě jako když ho najdete

Prázdniny vstupují do poslední čtvrtiny a to také znamená, že se ovocné stromy i rajčatové keříky prohýbají pod bohatou úrodou. Většinou nemáme šanci všechno...  celý článek

Nicole Kidmanová (Beverly Hills, 6. února 2017)
Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a na rozdíl od jiných hereček na rovinu říká, kolik je jí doopravdy let. Je prý...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

Make-up ve stylu Disneyho snímku Zloba – Královna černé magie.
Vizážistka kreslí na obličej pohádkové bytosti z Disneyho filmů

Lví král, Kráska a zvíře nebo Královna Zloba, to jsou tváře, které si dokáže namalovat umělkyně z Irska. S make-up umí doslova zázraky.   celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Komu nejde matematika, nemůže být chytrý a další mýty o nadaných dětech

Lidé obdaření vyšší inteligencí se dodnes setkávají s některými předsudky. Jaké to jsou a jak poznáme nadané děti, prozradila Monika Stehlíková, odbornice na...  celý článek

ilustrační snímek
Letní nástrahy na dětské zdraví: extra pozor dejte u vody i na kole

Zatímco děti se na léto těší, rodiče jejich nadšení z dvou měsíců volna tolik nesdílejí. Namísto školy nebo školky musí zajistit dětem hlídání a pokud možno...  celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit stopku hned v začátcích.

Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám
Jsem těhotná a partner mi zahnul. Přesto zůstávám

Jak se jiné ženy postavily k nevěře a co jim pomohlo.

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.