Pozor, přijdou zimní deprese

V nejtemnějším čase roku stoupá počet případů deprese. "Ve srovnání s jarem a létem sledujeme nárůst počtu nových onemocnění o deset procent," řekl časopisu Bild der Wissenschaft profesor Ulrich Hegerl, šéf německého výzkumného projektu, týkajícího se depresí. Mnichovský psychiatr připomněl, že za možného původce růstu onemocnění je považována snížení intenzita denního světla, která má vliv na tvorbu hormonů. Rok co rok trpí jen v Německu takzvanou podzimně-zimní depresí na 800 000 lidí. Tři čtvrti z toho jsou ženy.
Tato forma deprese se projevu smutkem, nezájmem o okolí, špatnou náladou a zvýšenou citlivostí. Oproti jiným formám, při nichž lidí ztrácejí chuť k jídlu a trpí poruchami spánku, má v tomto případě řada pacientů naopak velkou chuť k jídlu a vysoké požadavky na délku spánku.

Hegerl v článku varoval, že jsou často příznaky této deprese podceňovány a okolím bagatelizovány. Také sezónní deprese je onemocněním a může být v některých případech i životu nebezpečná. “Někteří z pacientů mají pocity beznaděje a zmatenosti a chtějí ukončit svůj život,” říká psychiatr. Alarmující je v takových případech ztráta chuti a radosti do života trvající několik týdnů.
Postižení by měli navštívit lékaře. Ti také musejí zjistit, zda se za depresivním stavem neskrývá nějaké jiné onemocnění. Mohou jej vyvolat kupříkladu viry nebo i některé druhy léků.

Pomůckou lékařů je terapie světlem – při níž nemocní dva týdny denně sedí před přístrojem, z nějž vychází světlo. “V těžkých případech je ale nutné nasadit antidepresiva,” upozorňuje Hegerl.