Pomoc, mám pořád ucpaný nos!

  • 19
Máte potíže s dýcháním nebo vás souží trvale ucpaný nos? Dost možná za to může zdeformovaná nosní přepážka a pomoci by vám mohl menší lékařský zákrok. Menší či větší problémy s nosní přepážkou má devět lidí z deseti. UVNITŘ: CO VŠECHNO MUSÍ ZVLÁDNOUT NOS?

Potíže s dýcháním má desetina z nich.

"Deformovaná nosní přepážka způsobuje, že vzduch v nose špatně proudí, nosní sliznice se poškozuje a neprůchodnost se dále zhoršuje," vysvětluje Jan Paska, primář nosního, krčního a ušního oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.

Další potíže na sebe nemusí nechat dlouho čekat: postiženým hrozí alergie, astma, dýchací obtíže, chrapot, chronický zánět vedlejších nosních dutin a průdušek a také spánkový apnoický syndrom spojený s chrápáním.

Rada je proto jasná: "Každý, kdo má chronicky ucpaný nos, by měl jít k lékaři," radí primář Paska. Lidem může pomoci mimo jiné operace, díky níž lékaři upraví nos tak, aby byl anatomicky v pořádku - tento zákrok vyžaduje většinou jen dvoudenní hospitalizaci a platí ho zdravotní pojišťovny.

Důležité však je, aby ke specialistovi - lékaři z ušního, nosního a krčního oddělení - přišli co nejdříve poté, co se u nich podobné potíže objeví. Tedy v případě, že se jim hůře dýchá, ač nemají žádnou rýmu, nebo když je na deformitu upozorní jejich lékař.

Kde se bere křivý nos?
Křivou nosní přepážku má drtivá většina lidí, ale jen malé části to způsobuje problémy, ty plynou z toho, že vzduch nemůže v nose proudit přímo, a tak vzniká nosní neprůchodnost neboli potíže s dýcháním.

Příčin, proč bývá přepážka křivá, je více: nejčastější je prostý fakt, že přepážka vyroste více, než by měla, a proto se křiví. Může však také jít o následek úrazu.

Při nosní neprůchodnosti se obvykle jeden nosní průduch přesušuje a v druhém se naopak hromadí nosní sekret, v němž se pak množí bakterie - výsledkem jsou častá onemocnění dýchacích cest, jako je dráždivý kašel nebo zánět vedlejších dutin nosních, chrapot.

Mnoha lidem s křivou nosní přepážkou se dýchá dobře, ale to se může měnit, pokud se například stanou na něco alergickými, protože pak jim zároveň zbytní i nosní sliznice a důsledkem může opět být nosní neprůchodnost a časem třeba i nosní polypy, které stav dále zhoršují.

Poznávací znamení? Lidé se zhoršenou nosní průchodností velmi často dýchají ústy, což rozhodně nesvědčí dolním cestám dýchacím. Do plic přichází nečištěný, neohřátý a nezvlhčený vzduch a výsledkem jsou opět bronchitidy a suché dráždivé kašle.

Postižení lidé rovněž často chrápou a spí s otevřenými ústy. Nejde navíc jen o tyto potíže, ale trvalá nosní neprůchodnost může způsobovat horší prokrvování vnitřních orgánů, a tím třeba i zvýšenou únavu.

Někdy pomohou i léky
Ušní, nosní a krční lékař většinou nemůže situaci komplexně posoudit pouhým pohledem, ale musí se při vyšetření podívat do nosního průchodu, aby posoudil tvar přepážky a barvu sliznice. Někdy se používá také endoskop.

Kromě zmíněné operace připadají v úvahu i další možnosti léčby - například užívání protialergických léků, díky nimž může opuchlá sliznice splasknout. Někdy je možné operační výkon spojit s plastickou úpravou tvaru nosu, může to pomoci v případě, kdy je nos křivý na první pohled i zvenčí. Tuto úpravu však už pacient hradí ze svého.

Co všechno musí zvládnout nos?

Nos je branou, kterou do organismu neustále proudí vzduch. Má dokonce pět různých funkcí.

Filtrace
Nos zachycuje prachové částice a filtruje je, aby nezatěžovaly plíce. Prach se zachytává na chloupcích v nose a dále na řasinkách nosní sliznice. S hlenem se pak dostává do trávicího ústrojí.

Ohřívání vzduchu
Vzduch se ohřívá na tělesnou teplotu od prokrvené sliznice, příslušné partie navíc zvětšují nebo zmenšují svůj objem tak, aby se vzduch mohl ohřát správně.

Zvlhčování vzduchu
Hlenovitý povrch nosní sliznice se zároveň odpařuje a tak zvlhčuje vzduch proudící do plic, čímž brání vysušování dolních cest dýchacích.

Čich
Nos se výrazně podílí na vnímání chuti. Jazyk totiž zachycuje jen čtyři chutě - sladkou, slanou, hořkou a kyselou - a všechny ostatní chutě tvoří nos díky vůni jídla vloženého do úst.

Obranná funkce
Sliznice nosu se jako první dostává do styku se zevními škodlivinami, může jít o alergeny, bakterie či viry a další cizorodé látky. Právě v nose vzniká přecitlivělost, která může později vést k alergii. V nosní sliznici působí obranné mechanismy zvané imunoglobuliny, které cizorodé látky likvidují.