Ženu postihne infarkt o sedm let později než muže (ilustrační snímek)

Ženu postihne infarkt o sedm let později než muže (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Osm rad, jak se vyhnout infarktu a mrtvici

  • 46
To, jestli vás potká infarkt nebo mrtvice, máte do velké míry ve svých rukou. Stačí dodržovat základní pravidla prevence, která nejsou nijak složitá. Už jenom tím, že přestanete kouřit, snížíte riziko o polovinu.

Ischemické choroby patří mezi onemocnění, na která lidé na celém světě umírají nejčastěji. Přitom právě u těchto chorob platí, že lidé mohou do značné míry ovlivnit, jestli potká zrovna je. Příčiny ischemických onemocnění jsou totiž poměrně dobře známy.

Hlavní je životospráva

"Hlavními rizikovými faktory jsou kouření, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a málo pohybu," říká kardiolog Petr Janský. "Ačkoliv lze kardiovaskulární choroby léčit a preventivními opatřeními jim předejít, jde o nejčastější příčinu úmrtí a trvalé invalidity."

Srdeční infarkt a mrtvice postihují ženy i muže, u žen se riziko zvyšuje po menopauze. Obecně se dá říct, že ženu postihne infarkt o sedm let později než muže.

Přestat kouřit má vždy smysl

Světová federace srdce spolu se Světovou zdravotnickou organizací vyhlašují již tradičně Světový den srdce. Letos je vyhlášen na 29. září a jeho cílem je zvýšit obecné povědomí o kardiovaskulárních chorobách a upozornit na to, že lidé mohou své zdraví do velké míry ovlivnit.

"Například kouření zvyšuje riziko kardiovaskulárního onemocnění téměř dvojnásobně," uvádí docent Svatopluk Býma, praktický lékař a předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Neutěšujte se tím, že kouříte málo. Podle výzkumů "pouhá" jedna až pět cigaret denně zvyšuje riziko ischemických chorob o 40 procent.

Na druhou stranu, pokud dlouhodobě kouříte a říkáte si, že teď už je pro vás stejně pozdě, mýlíte se. "I po ukončení kouření se riziko postupně snižuje," upozorňuje Býma.

Velmi důležité je také hlídat si vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu, na nichž je podle lékaře nebezpečné to, jak jsou nenápadné. "Vysoký krevní tlak a cholesterol nemají žádné vnější příznaky a pacient se může cítit zcela zdráv," upozorňuje Býma.

8 rad:
jak se vyhnout infarktu a mrtvici

  1. Pravidelně kontrolujte krevní tlak
  2. Věnujte pohybu alespoň půl hodiny denně, ideální je chůze
  3. Pořiďte si digitální váhu
  4. Jezte hodně ovoce a zeleniny
  5. Omezte příjem soli na zhruba jednu čajovou lžičku denně
  6. Nekuřte
  7. Co se týče alkoholu, pijte raději méně dobrého, než hodně levného
  8. Podstupujte pravidelné preventivní kontroly u svého lékaře
, pro iDNES.cz