Oblékání v zimě: vadí moc i málo

  • 5
Dva extrémy v oblékání jsou hojně k vidění na zimních českých ulicích. Na jedné straně chodí děti zachumlané od hlavy až k patě, i když třeba zrovna ani nemrzne a rodiče vedle mají rozepnutý kabát.

Na straně druhé jsou to pak zejména mladé dívky, které na sobě i v mrazech mají krátké bundy a sukně, které tak odhalují nejen nohy ve slabých punčocháčích, ale nezřídka i záda.

Častější záněty
"Ani jedno z toho není zrovna dvakrát zdravé a může se to projevit i častějšími nemocemi," říká pražský dětský lékař Milan Kudyn.

Zatímco nabalené děti jsou mnohdy málo otužilé a snadno se pak nakazí infekcemi, jako je rýma nebo kašel, polooděné dívky si zase zahrávají s prochlazením. "Tyto slečny patří k velmi častým návštěvníkům mé ordinace," říká pražská gynekoložka Eva Mazánková.

Dívky k ní přivádějí zejména záněty močových cest, které se mohou pojit rovněž s obtížemi gynekologickými. "Jakékoli prochladnutí totiž riziko zánětů zvyšuje," upozorňuje lékařka.

Na druhé straně není pravda, že občasné odhalení zad může vést rovnou k onemocnění ledvin - ty jsou v těle příliš dobře ukryté a tak snadno nastydnout nemohou. Spíše se může stát, že by se do nich rozšířil špatně léčený, či dokonce vůbec neléčený zánět močových cest.

Raději méně než moc
Děti, které tráví zimu v přetopených panelácích a venku se pohybují nabalené doslova jako pumpy před zmrznutím, bývají zase málo odolné vůči infekcím, protože jejich tělo nemá jak se otužit.

Pak stačí, když jednou třeba více prochladnou a zároveň se dostanou do styku se zdroji nějaké infekce, a rýma či kašel jsou na spadnutí. Lepší je proto děti otužovat průběžně, oblékat je přiměřeně počasí a tomu, jak dlouho mají třeba být venku. 

Oblékejte děti tak, aby neprochladly
Dětem by venku neměla být zima, ale neznamená to, že by měly být oblečené dvakrát tepleji než dospělí. Možná dokonce naopak - děti se venku více hýbou, a tím se i více zahřejí.

Na tuhle jednoduchou pravdu však mnoho rodičů zapomíná a děti oblékají přespříliš. Ty se zpotí a stačí, když se pak svléknou někde, kde je chladněji, a prochladnou. "Takové prochladnutí obecně je rizikovým faktorem infekce, třeba močových cest," říká profesor Vladimír Tesař, nefrolog, tedy odborník na nemoci ledvin.

Hrozí gynekologické problémy
Na druhou stranu podle něho nemusí být nutně pravda, že si s ledvinami zahrávají dívky, které na rozdíl od malých dětí chodí i v zimě oblečené relativně málo - mnohdy v krátké bundě a s odhaleným břichem.

"Určitě i to zvyšuje riziko infekce, ale záleží mimo jiné na závažnosti onoho prochladnutí." Pokud se infekce objeví, léčí se třeba antibiotiky. Nemusí být ani pravda, že odhalená záda přivolávají na tuto tělesnou partii bolesti.

"Samozřejmě, platí všeho s mírou, ale zdraví záleží také na fyzické a psychické pohodě a tomu, kdo je zvyklý, nemusí něco takového nijak ublížit," soudí rehabilitační lékař Jan Hnízdil, podle něhož je oblékání "nalehko" de facto možné zařadit do širšího rámce otužování.

Asi největším rizikem, s kterým se v zimě málo oblečené dívky potýkají, jsou gynekologické problémy. "Tady se riziko zvyšuje zcela určitě," soudí gynekoložka Eva Mazánková.

Podle ní existuje dokonce přímá souvislost mezi potížemi s orgány umístěnými v malé pánvi a prochladnutím nohou, zejména chodidel. "Reakcí těla bývá často zánět močových cest a přidružit se mohou i gynekologická trápení," popisuje lékařka.

"Holky, které dělají v zimě frajerky, jsou moje časté návštěvnice," uzavřela lékařka, která doporučuje nechat vypasované bundičky a bokové kalhoty spíše na teplejší dny. 

Zima, nebo horko?

• více oblečené by měly být malé děti, které jsou v kočárku a tolik se nehýbou

• dětí starší dvou let by měly být v zásadě oblečené jako dospělí, případně s jednou tenkou vrstvou navíc

• studené ruce ještě neznamenají, že je dítěti včetně kojenců zima, to se pozná podle studeného zátylku

• důležité jsou nohy v teple, proto jsou vhodné kvalitní boty a teplé ponožky

• pokud vaše dítě není otužilé, neubírejte mu náhle oblečení, ale počkejte s otužováním na jaro