Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Noční pomočování může trápit i velké děti. Co s tím?

  • 5
Ráno zjistíte, že má vaše dítě mokré prostěradlo a nikdy předtím se to nestalo. Možná je to jen náhoda, ale pokud se to bude opakovat častěji, je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Noční pomočování větších dětí, které se opakuje, a nejedná se tedy o ojedinělou záležitost, patří mezi nemoci. Odborně se nazývá funkční enuréza a vyskytuje se až u 20 procent populace ve věku 5 až 12 let. Tedy u každého pátého dítěte. 

Co dělat

* Pokud si dítě špatně zvyká na nové prostředí, před odjezdem na tábor je dobré se poradit s odborníkem. 

* Když plánujete cestu na dovolenou do hotelu společně, před odjezdem si o tom s dítětem povídejte, ukažte mu obrázky místa, kam jedete, na internetu, připravte ho na pobyt jinde. 

* Pokud se dítě pomočuje občas a není to nic pravidelného nebo často se opakujícího, je dobré ho uklidnit, že se neděje nic katastrofického a může se to stát každému. 

* Je-li tento problém závažnější, dítě se pomočuje často a nic nepomáhá, je načase vyhledat psychologa nebo pediatra. 

„Základem nočního pomočování obecně mohou být faktory somatické, tedy například genetická dispozice, drobné odchylky močového ústrojí či odchylky hormonální regulace, ale i psychogenní,“ vysvětluje klinická psycholožka Lenka Malátová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Mezi příčiny patří špatné návyky při příjmu a výdeji tekutin, nesprávná výživa, poruchy spánku nebo porucha funkce močového měchýře, ale i stres či problémy ve škole či v rodině. 

Hlavně dítě netrestejte

Děti by rozhodně neměly být za noční pomočování trestány, ale ani jejich problém nepřehlížejte. Není-li toto onemocnění řešeno včas, může mít nepříznivý dopad na psychiku dítěte. Pomočování může být pro školní děti stresující a vést k pocitům zahanbení, selhání nebo méněcennosti. 

„Pokud se takový problém objeví v souvislosti s pobytem na táboře či na dovolené, nelze vyloučit, že taková zkušenost je pro dítě takzvaným zvýšeným adaptačním nárokem. Ten má různé důvody – stres, strach, smutek, změna režimu, kvalita vrstevnických vztahů, náročnost táborového dění,“ vysvětluje psycholožka. 

Jak tedy dítěti s jeho problémem pomoci? „Důležitý je režim spánku a buzení, pitný režim, psychoterapie, pozitivní motivace dítěte a medikamentózní léčba,“ říká pediatr Martin Gregora. 

A dodává, že účinná léčba je vždy kombinací více postupů. K psychické podpoře dítěte a klidu rodiny mohou pomoci speciální pleny. Odstraní stres a napětí, které jsou překážkou v klidné soustavné práci s dítětem, bez níž se komplexní léčba nočního pomočování neobejde.