Trénink na maraton v Berlíně

Trénink na maraton v Berlíně | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Nevybíhejte rovnou ze dveří domu. Trénink musí začít rozvičením

  • 9
Obléknout si triko a elasťáky, nazout maratonky a vyrazit na několikakilometrovou trať. Jen to ne! Pokud chcete předejít nějakému nepříjemnému zranění nebo zbytečným svalovým bolestem, nesmíte zapomenout na pořádné rozcvičení.

Přesvědčilo se o tom i sedm statečných, kteří v soutěži iDNES.cz soupeří o účast na proslulém maratonu v Berlíně. Společné tréninky v pražské Oboře Hvězdě mají jasné schéma.

"Každý atletický, tedy i běžecký trénink má pevnou strukturu," vysvětlil profesionální trenér Vladimír Korbel, který sedmičce běžců v následujících týdnech organizuje jejich sportovní život.

Jak se správně protáhnout

Podle Korbela, který má zkušenosti i s trénováním špičkových českých atletů, je základní schéma tréninku jasné: rozklusání - rozcvičení (strečink, švihová cvičení), speciální běžecká cvičení - běžecké rovinky.

Trénink na maraton - cvikyTrénink na maraton - cvikyTrénink na maraton - cviky

A teprve teď následuje hlavní část, tedy běžecký trénink. Po něm vždy musí přijít uklidňující část - tedy vyklusání, protažení a kompenzační cvičení.

Ke speciálním běžeckým cvičením patří především lifting, skipping, zakopávání, takzvané koleso a běžecké odpichy.

"Jsou i mnohé další cviky, ale tato jsou ta základní," řekl iDNES.cz trenér Korbel.

Trénink na maraton - cviky

"Jsou důležité, protože běžec se jimi dobře dorozcvičí, uvědomuje si hlavní svalové skupiny dolních končetin, které se podílejí na běhu," dodal Korbel.

Pozor na správné našlapávání

Správný trenér by měl také rozpoznat, jakých chyb se běžec při pohybu dopouští. Technika běhu je nesmírně důležitá pro ideální sportovní výkon.

Jakých chyb se obvykle amatérský běžec dopouští? "Především to je špatné časování pohybu, kdy běžec si "nejde" pro odraz," řekl profesionální trenér Vladimír Korbel.

Trénink na maraton

Mezi další běžecké prohřešky patří výrazný běh přes paty, nedokončený nápon odrazové nohy, nízký zdvih kolen, záklon trupu nebo příliš velký předklon, asynchronní pohyb paží - tedy příliš natažené paže nebo pohyb napříč běžeckému směru.

Mezi další chyby patří i předklon či záklon hlavy, ale také špatné dýchání a další individuální chyby.

O soutěži

Redakce iDNES.cz pro vás připravila spolu s NIKE nový seriál, v němž s předními českými odborníky poradí úplným začátečníkům, jak správně běhat a jakých chyb se vyvarovat.

Dvěma odvážným pak umožníme pod dohledem zkušených trenérů zúčastnit se v září vyhlášeného maratonu v Berlíně.