Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší sexappeal má podle vás Jolie a Reeves. Proč?

aktualizováno 
ONA DNES se ve velké internetové anketě pokusila rozkrýt tajemství jménem sex-appeal. Nejvíc se vám líbili Angelina Jolie a Keanu Reeves. V čem spočívá jejich kouzlo?

Ideální podoba nejpřitažlivější ženy a muže | foto: MF DNES

Hlasovali jste ZDE

Mezi české herečky s největším sexappealem patří Alice Bendová. Ta bude on-line hostem Ony v pátek od 11.30 hodin.

Představte si firemní večírek, při němž probíhá nad lahví vína debata: „Šéfova sekretářka je nádherná ženská, která by svedla snad každého chlapa,“ tvrdí jedna z žen sedících u stolu.

„Cože? Zbláznila ses? Vůbec nevíš, co to je sex-appeal!“ oponuje jí kolega. „To teda vím, a přesně tahle slečna ho má! Tebe by svedla taky,“ přesvědčuje ho ona dáma.

Sex-appeal a jak se pozná

„Nerozumíš ženské kráse. A jako ženská ani nemůžeš,“ přidává se další spolupracovník. „Co to je za hloupé názory? Samozřejmě, že můžu. Po dvaceti minutách by vás dostala všechny, jak tu sedíte,“ brání se strůjkyně diskuse.

Už jste podobnou výměnu názorů zažili? Přemýšleli jste také nad tím, co vlastně ten sex- appeal je? Jak se pozná? V čem spočívá to tajemné kouzlo, díky kterému jsou některé ženy (a někteří muži) přitažlivější než jiní?

Odpověď na tyto otázky rozhodně není jednoduchá, ba právě naopak. „Mám dobrý dlouhý nohy. A prý taky dlouhý ruce. Na to mě upozornil Jan Werich, když ho vedle mě líčili na Barona Prášila. Taky jsem měla velký oči. Věděla jsem, že jsem fotogenická, to nezapírám. Ne krásná, ale fotogenická,“ tak hodnotí svůj vzhled největší sexbomba historie českého fi lmu Jana Brejchová. Přestože sama o své přitažlivosti pochybovala, o jejím krásném těle se zdávalo mnoha mužům.

V dobách největší slávy byla ve věku, kdy jsou ženy jasně sexuálně nejpřitažlivější, což je desetiletí mezi 20. a 30. rokem života. Když natáčela zmiňovaného Barona Prášila, bylo jí 21 let, energie z ní přímo čišela. K tomu přidejte krásný symetrický obličej s velkýma očima a plnými rty, zjevně velmi komunikativní a otevřenou povahu, dlouhé nohy a štíhlé tělo, a kouzlo jejího neodolatelného sex-appealu je na světě.

Nej je plodné mládí

„To nej, co může žena muži nabídnout, je plodné mládí,“ tvrdí sexuolog Petr Weiss. „U žen je proto velmi důležitý poměr pasu a boků, který ukazuje na schopnost plodit a rodit děti. Ty, které mají tento poměr mezi 0,66 až 0,74, jsou nejvíce sexy.“ Ideálním poměrem se může pochlubit třeba topmodelka Kate Mossová, kdysi zdobil i Marilyn Monroe, Audrey Hepburnovou či Sophii Lorenovou. A kupodivu i Twiggy.

Nejen dokonalá postava ovšem působí jako magnet, muži na ženách vizuálně hodnotí i další věci. Které? „Symetrii v obličeji, která ukazuje na nepřítomnost genetických anomálií. Dále pak ženám, ale i mužům, na sex-appealu přidává dobrý stav kůže a vlasů.

Ten totiž vypovídá o aktuálním tělesném zdraví člověka,“ tvrdí Weiss. O tom by své mohla vyprávět slavná česká topmodelka Eva Herzigová. Když ji před třemi lety přistihli fotografové v zákulisí módní přehlídky nenalíčenou, obrázek vzbudil mezi jejími obdivovateli zděšení. Její jindy tolik dráždivý vzhled měl totiž v tu chvíli k bezchybné kráse skutečně daleko.

I modelky unavuje dokonalost

„Unavuje mě být dokonalá, v osobním životě nemám potřebu být bezchybnou Barbie, jsem normální ženská, která má občas vyrážku a pupínky,“ komentovala celý ‚skandál‘. Každá z nás má někdy své ‚špatné dny‘. A to dokonce i ve vyzařování osobního sex-appealu.

Příroda to zařídila tak, že žena je v období, kdy může otěhotnět, zároveň přitažlivější než v neplodných dnech. Zčervenají jí líčka a rty a v obličeji mírně opuchne, takže zmizí vrásky.

Zajímavé na tom je, že tyhle triky ženy používají při líčení a snaží se tak přírodu obelstít. Ne vždy se jim to ale povede. Typ bezchybné a pomalované Barbie totiž kupodivu také není vytouženou sexuální partnerkou většiny mužů. Proč? „Co je dokonalé, není lidské, tudíž se toho tak trochu bojíme,“ říká sexuální antropolog Petr Prokopík.
 
Americký profesor David Perrett z Univerzity St. Andrews došel při zkoumání ženské krásy k závěru, že pro všechny kultury, ač mají různá měřítka, jsou atraktivní takové tváře, které se nějak vymykají z průměru: „Vystouplejší lícní kosti, výraznější čelist anebo velké oči, to se líbí lidem na celém světě.“ Závěr, který z toho učinil, zní: „Krása musí být něčím výjimečná.“

Nic ovšem není tak jednoduché, jak se zdá. Ani výrazné abnormality nejsou tou největší výhrou, stejně jako naprostá dokonalost.

Pamela je bez šance

Případem ukázkové krásky z plakátu je oblíbená seriálová herečka Kateřina Brožová, jejíž vyzývavý půvab sice některé muže přitahuje, jiné může ale naopak děsit. Podobně jako americká hvězda Pamela Andersonová. Sexuální přitažlivost obou dam totiž křičí do světa až přespříliš.

„K mojí profesi patří i to, že se musím starat o svůj vzhled. Každé ženě dělá dobře, když jí někdo řekne, že dobře vypadá, i mě to potěší. Někdy mě kvůli tomu zastaví na ulici i cizí muž, ale naštěstí je česká mentalita jiná než třeba italská, takže je to vždy v mezích slušnosti,“ popisuje Brožová své zkušenosti s vlastní krásou. Problémy jí její vzhled prý nepřináší.

Až na škatulku ‚pitomá blondýna‘. Psychologové na univerzitě v německém Saarbrückenu totiž nedávno vyhodnotili studii, z níž vyplynulo, že světlovlasé ženy jsou sice pro muže přitažlivější než ženy s vlasy tmavými, ale problém nastává, když se k platinové a dlouhé kštici přidá dokonalá fi gura, nápadné líčení, mladě působící tvář a nedej bože i velká ňadra! Pak je diagnóza v očích mužů jasná – taková žena jim připadá naivní či rovnou hloupá a nijak je při prvním pohledu k seznámení neláká.

Pokud jste naopak majitelkou kaštanově hnědých vlasů, můžete zajásat. Ty totiž vzbuzují u opačného pohlaví důvěru, protože v podstatě odpovídají průměru. Chcete příklad? Třeba novodobá česká televizní sexbomba Alice Bendová.

Nebo vítězka ankety ONY DNES, americká herečka Angelina Jolie. Ta je vůbec téměř ukázkovou svůdkyní. Kromě dokonalé postavy ji zdobí plné rty a jiskřivé oči (to mají muži opravdu rádi!)... A co víc? Takzvané juvenilní rysy. Neboli obličej, který připomíná dětskou tvář.

Až šokující výsledky přinesl výzkum z roku 1993, podle kterého se mužům jako nejatraktivnější jevila tvář jedenáctileté dívky! Tedy baculaté tváře, vysoké čelo, velké oči, malý nos a brada. Jsou sexy, protože v mužích vzbuzují něhu a pocit nevinnosti a tím pádem kontroly nad sexuálním životem dotyčné dívky.

Podle další teorie odborníků z univerzity v německém Regensburgu je tak absolutně ideální žena, u které se mísí juvenilní rysy v obličeji s rysy dospělého člověka – například kulatý obličej, ale zároveň vystouplé lícní kosti.

CO NÁS LÁKÁ NA MUŽÍCH?

A jak je to se sexuální atraktivitou mužů v očích něžného pohlaví? Rysy  přitažlivého mužského obličeje jsou kupodivu velmi podobné rysům přitažlivých žen. Nebo jste si nevšimli jisté podobnosti Angeliny Jolie a Keanu Reevese na titulních snímcích?

Rozdíly samozřejmě nastávají v hodnocení postavy. „Vizuální sex-appeal u mužů ukazuje na sexuální výkonnost, tudíž spočívá v tělesných atributech, které ukazují vysokou hladinu mužského hormonu. K tomu se stejně jako u žen přidává symetrie, pleť a vlasy. Ideální poměr pasu a boků činí u mužů 0,9,“ říká Weiss.

„Nemyslím si, že bych byl krasavec, i když mě jako každého ješitného chlapa potěší, když se ženám líbím. Je ale fakt, že všechny své fotografi e posílám fanouškům s věnováním, a to je vždy určené ženě. I když mi ten snímek dává k podpisu muž,“ směje se desetibojař Roman Šebrle, sexsymbol mnoha žen.

 


SEX-APPEAL PODLE SLOVNÍKU WIKIPEDIE:

*Sexappeal, také Sex-Appeal (angl.), je sexuálně-erotická přitažlivost.

*Co způsobuje, že je člověk sexy, atraktivní a eroticky přitažlivý, není přesně defi nováno. Tato defi nice totiž velmi úzce souvisí s osobní zkušeností a požadavky každého jednotlivce. Přesto byly ale popsány znaky, které sexuální přitažlivost člověka zvyšují:

*U žen mívá největší úspěch muž s vysokým společenským postavením, který je štíhlý, má široká ramena, je větší než 1,80 metru, je silný, odvážný, finančně zabezpečený, hrdý a intelektuálně schopný a přizpůsobivý.

*Muži více hledí na fyzickou atraktivitu, sex-appeal je pro něneoddělitelně spojen s krásou. Pro muže je důležitý ženin poměr pasu a boků, protože vypovídá o její plodnosti.

*Sebevědomé a přirozené chování, vnitřní klid a spokojenost přispívá k sex-appealu stejně jako pečlivě upravený zevnějšek. Obzvlášť přitažlivý je pak přirozený a uvolněný smích a především kladný přístup k životu, který dává člověk najevo svým vzpřímeným a uvolněným držením těla. Introvertní ‚šťouralové‘ příliš sex-appealu nevyzařují. Ochota a připravenost ke komunikaci je dalším klíčem k přitažlivosti. Podstatné je i nadšení a elán, energie a průbojnost.

*Kdo na první pohled působí nepřístupně a teprve poté se stává v komunikaci milým a přívětivým, vyzařuje zcela jistě velké sexuální napětí.

 

Pro muže je důležitý ženin poměr pasu a boků, protože vypovídá o její plodnosti. Sebevědomé a přirozené chování, vnitřní klid a spokojenost přispívá k sex-appealu stejně jako pečlivě upravený zevnějšek. Obzvlášť přitažlivý je pak přirozený a uvolněný smích a především kladný přístup k životu, který dává člověk najevo svým vzpřímeným a uvolněným držením těla. Introvertní‚šťouralové‘ příliš sex-appealu nevyzařují.

Ochota a připravenost ke komunikaci je dalším klíčem k přitažlivosti. Podstatné je i nadšení a elán, energie a průbojnost.

Kdo na první pohled působí nepřístupně a teprve poté se stává v komunikaci milým a přívětivým, vyzařuje zcela jistě velké sexuální napětí.

Bezchybná Barbie většinou nebývá vytouženou sexuální partnerkou mužů. Krása totiž musí být něčím výjimečná.

Požadavky na sexy muže přitom splňuje dokonale. Má symetrický obličej, trojúhelníkovou horní část těla, útlé hýždě a rovnoměrně vyvinuté svalstvo. Ovšem pozor! I tady platí, že všeho moc škodí. Jedním z ‚testosteronových rysů‘ je navíc ustupující čelo a velké kouty, což sice sexy být může, zato hladká pleš prý u žen žádné erotické sny nevyvolává.

Stejně tak nejsou sexy ani muži s ryšavými vlasy a příliš výraznými nadočnicovými oblouky. Vzbuzují prý pocit agrese a stejně jako platinové blondýny bývají zrzci ženami považovány za neinteligentní, a k tomu i nervově labilní.

U žen jde o vzhled, muž se snaží jinde

Existuje ovšem ještě jeden velký rozdíl mezi mužským a ženským sex-appealem. Zatímco ženě přitažlivost dokáže zajistit už samotný atraktivní vzhled, muži se musí snažit i jinde. Ten, který je schopný v práci a má úspěch v kariéře, se dokáže jistě postarat i o rodinu a navodí ženě pocit ochrany a bezpečí. Alespoň si to myslíme. Už chápete, proč spousta krásných žen končí v náručí sice bohatých, ale nikterak atraktivních chlapů?

Nebo proč má český prezident Václav Klaus zástupy mladých fanynek, jimž připadá naprosto neodolatelný? Jistě, není nejmladší, ale na druhou stranu... dovedete si v téhle republice představit lepší ‚partii‘?

Že ženy tolik nehledí na fyzickou krásu, může dokazovat i případ českého herce Milana Šteindlera. Do Brada Pitta má hodně daleko, ale některé ženy svým vzhledem přesto přitahoval a pořád přitahuje. Svou výjimečností, a v neposlední řadě i smyslem pro humor. S takovým mužem po boku máte prý pocit, že zvládnete všechno. „Ženy které jsem okouzloval, tvrdily, že jsem charakterní, zajímavý, galantní, milý, pravdomluvný, chlapský, nebojácný a hlavně okouzlující,“ vysvětluje svou specifickou přitažlivost.

Vlastně na tom ale nic moc překvapivého není. Při hodnocení sex-appealu druhého člověka je totiž nadmíru důležitá i osoba pozorovatele. Vědci tomu říkají ‚osobní seznam‘. Podle nich máme všichni uvnitř v sobě nastavené požadavky na ideální sexuální objekt, se kterými pak konkrétní osoby podvědomě porovnáváme – čím víc se blíží našemu osobnímu ideálu, tím víc je ten člověk pro nás sexy. Když vám zapadne do snů dokonale, říká se tomu láska na první pohled. Kromě toho si ale často vybíráme protějšky, které jsou podobné nám samotným, protože máme tendence takovému člověku věřit. Máme pocit, že ho známe a rozumíme mu. Že skutečnost je často opačná, není třeba dodávat.

Neposlední roli ale hraje i období, ve kterém sex-appeal druhého hodnotíme – už dávno je dokázáno, že ženy si v období ovulace hledají mužnější protějšky než ve dnech neplodných. Důvod? Maskulinní typy slibují větší plodnost, ,zženštilí‘ a jemní muži jsou zase výhodnější pro rodinný život a výchovu dětí. Co z toho plyne?

Že kdybychom se řídili jen přírodními zákony a vybírali si partnery pouze na základě sex- appealu, tak by ženy s některými muži děti plodily, a s jinými by je vychovávaly. Nebo by se vám to líbilo?

KDO MÁ A KDO NEMÁ...
Krasavice z Pobřežní hlídky pohořela u žen a Michael Douglas u všech. Rozhodlo o tom 854 účastníků naší internetové ankety. Vybrali jsme deset zahraničních hvězd, kterým jste přidělovali pozitivní nebo negativní body a hodnotili tak jejich sex-appeal.

NEJVÍC SEXY ŽENY PODLE ČTENÁŘEK ONY
1. Angelina Jolie 310
2. Sharon Stone 224
3. Uma Thurmanová 185
4. Demi Moore 172
5. Julia Robertsová 138
6. Meg Ryanová 135
7. Juliette Binoche 127
8. Meryl Streepová 113
9. Renée Zellwegerová 52
10. Pamela Andersonová 20

NEJVÍC SEXY MUŽI PODLE ČTENÁŘEK ONY
1. Keanu Reeves 250
2. Brad Pitt 226
3. Viggo Mortensen 207
4. Bruce Willis 188
5. Richard Gere 156
6. Kevin Costner 122
7. Mel Gibson 117
8. Harrison Ford 96
9. Clint Eastwood 48
10. Michael Douglas 34

NEJVÍCE SEXY ŽENY PODLE ČTENÁŘŮ ONY
1. Angelina Jolie 92
2. Meg Ryanová 69
3. Sharon Stone 66
4. Demi Moore 58
5. Julia Robertsová 39
6. Uma Thurmanová 51
7. Juliette Binoche 24
8. Renée Zellwegerová 14
9. Pamela Andersonová 14
10. Meryl Streepová 11

NEJVÍC SEXY MUŽI PODLE ČTENÁŘŮ ONY
1. Brad Pitt 65
2. Keanu Reeves 63
3. Bruce Willis 62
4. Mel Gibson 61
5. Harrison Ford 43
6. Viggo Mortensen 40
7. Richard Gere 35
8. Kevin Costner 30
9. Clint Eastwood 23
10. Michael Douglas 15

Nejčtenější

V Primarku se můžete od hlavy až k patě obléci jako Harry Potter.
Vzhůru do Bradavic. Řetězec nabízí kolekci inspirovanou Harry Potterem

Fanoušci malého čaroděje slaví. Svého hrdinu mohou konečně mít doma prostřednictvím nové kolekce oblečení, papírenských a bytových doplňků, kterou nabízí...  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Nicole Kidmanová (Beverly Hills, 6. února 2017)
Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a na rozdíl od jiných hereček na rovinu říká, kolik je jí doopravdy let. Je prý...  celý článek

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Další z rubriky

Zpěvačka s spisovatelka Natálie Kocábová při rozhovoru pro OnaDnes.cz
Natálie Kocábová: Asi už nebudu chlapům tak věřit

Protekční dcera, tak se na ni léta pohlíželo. Aby ne, když ji otec v patnácti vtáhl do showbyznysu. Ale jako by se z toho vymanila. Natálie Kocábová už sama za...  celý článek

Katherine Heiglová (Los Angeles, 16. září 2014)
Bála jsem se, že neshodím 23 kilogramů z dob těhotenství, říká Heiglová

Herečka Katherine Heiglová (38) v těhotenství přibrala necelých 23 kilogramů. Původně si myslela, že nepřekoná hranici 15 kilo, ale nakonec to bylo přes...  celý článek

Emily Ratajkowski na premiéře filmu We Are Your Friends (2016)
Emily Ratajkowski: Všichni myslí, že nejím, přitom se neustále cpu

Modelka Emily Ratajkowski (26) má dokonalé tělo bez jediného faldíku. V minulosti ji podezřívali z anorexie, tu však popírá a všem vzkazuje, že jí více než...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z takových vychytávek je konturování. Pomocí... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.