Pokud vás z myši bolí ruka, vyměňte ji

Pokud vás z myši bolí ruka, vyměňte ji | foto: Profimedia.cz

Myší nemoc: dříve jí trpěly dojičky dnes lidé u počítače

  • 42
Dříve touto nemocí trpěly pletařky a dojičky krav. Teď ordinace lékařů plní lidé pracující celé dny u počítače. Trápí je brnění a bolest zápěstí, která je zejména v nočních hodinách téměř nesnesitelná. Laicky se tomuto onemocnění říká myší nemoc nebo také myšitida, lékaři mluví o syndromu karpálního tunelu.

Tunelem se myslí prostor tvořeným zápěstními kůstkami a vazivovým pruhem, kterým prochází nerv. Těm, kteří dělají stále stejný pohyb zápěstím a nemají ho podložené, natečou šlachy spojující svaly a kosti v ruce.

Nateklé šlachy pak na nerv tlačí a způsobují bolest. Citlivost v prstech je kromě malíku snížena, postižení cítí mravenčení. Nemoc čtyřikrát častěji postihuje ženy než muže.

Často je nutná operace, která odstraní tlak V počátečních fázích nemoci lékaři nasazují dlahu, která znemožňuje pohyb, čímž se sníží tlak na nerv. Pokud je nemoc vážnější, je namístě i operace, která odstraňuje příčinu nemoci.

jak procvičit zápěstí

Natáhněte ruku před sebe dlaní dolů. Druhou rukou chytněte prsty a tlačte je nahoru.

Při ní se odstraní tlak v karpálním tunelu protětím zápěstního vazu a uvolněním nervu od ostatních struktur. Provádí se obvykle ambulantně, pacient po zákroku odchází domů.

"Bolesti v zápěstí mě chytily po dvoutýdenním pracovním maratonu, kdy jsem v kanceláři trávila i jedenáct hodin denně, abych dodělala projekt. Tři noci jsem pak prosténala bolestí," říká pětačtyřicetiletá Hana z Uherskohradišťska. Několik týdnů měla ruku v sádře. "Když je práce hodně, ozve se bolest někdy znovu. To si ale dávám přestávku, abych už nikdy nezažila ten horor," dodává.

Cvičením můžete nemoci předejít

Člověk, který trpí syndromem karpálního tunelu, si zřejmě bude muset zvyknout na střídání polohy myši, respektive bude se muset naučit používat ji oběma rukama.

Máte-li nemocný nerv na pravé ruce, není dobré prostě začít používat jen tu levou. Lékaři varují, že na ní může syndrom karpálního tunelu vzniknout rychleji. Výhodné je používat podložky pod zápěstí nebo si rovnou pořídit speciální ergonomickou klávesnici. Zápěstí by mělo být v jedné rovině. Kdo chce předejít bolestem zápěstí, měl by často dělat přestávky a ruce protahovat.

Syndrom karpálního tunelu nepostihuje jen lidi z kanceláří. Namožené zápěstí mohou mít všichni, kteří dlouhodobě vykonávají stejný stereotypní pohyb. Mezi ohrožené tak patří například servírky.