Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Milenka ženáče: Je to srab, nikdy se nerozvede

  7:31aktualizováno  7:31
Telefon zvoní ve dvě ráno. "Už je zase s ní a já sedím sama doma," ozývá se stále častěji vzlykající hlas, protnutý občasným potažením z cigarety. Osmadvacetiletá Johana řeší další ze svých krizí: nevěří, že Ivan ženu a děti opustí. Přesto s ním zůstává.
Milenka: Nikdy se nerozvede

Milenka: Nikdy se nerozvede | foto: Profimedia.cz

"Nemá to cenu, on se nerozvede a já to dál nevydržím."

Přitom před pár dny kamarádkám ve vinárně vyprávěla, jak je ten její Ivan nejlepší chlap, culila se jako zamilovaná puberťačka. Po třetí skleničce veltlínského se rozplakala. Takové střídání nálad je u ní poslední rok a půl normální. Je totiž zamilovaná do ženáče.

Co má Johana udělat?

celkem hlasů: 2461

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. září 2009. Anketa je uzavřena.

1. Má se okamžitě se s Ivanem rozejít, i kdyby kvůli tomu měla změnit zaměstnání? 2046

2. Má nechat věcem volný průběh, nějak to dopadne? 216

5. Má začít chodit s kýmkoliv jiným a doufat, že Ivana vyprovokuje k rozvodu? 90

4. Má vysadit antikoncepci, tajně otěhotnět a pokusit se získat Ivana přes zodpovědnost? 55

3. Má kontaktovat jeho manželku a o Ivana veřejně bojovat? 54

Ženatý? To nemá cenu

Když předloni na podzim nastoupila jako zdravotní sestra na ortopedické oddělení jedné pražské nemocnice, ani nezaregistrovala, že se jeden z doktorů kolem ní ochomýtá. Ivan se jí vlastně nijak zvlášť nelíbil.

"Kdykoliv jsme spolu sloužili, pořád vtipkoval, snažil se upoutat pozornost. Když jsem nereagovala, schválně do mě začal rejpat přesně podle hesla, co se škádlívá, to se rádo mívá," vzpomíná. "Později mi došlo, že se mu líbím. Občas na mě koukal doslova jak na svatý obrázek."

Nechci ničit jeho rodinu, připadám si strašně, ale na druhou stranu ho chci jen pro sebe. Když se mu narodilo druhé dítě, nebyl u porodu, jen zajel za ženou do porodnice a večer už spal u mě.

Tmavooká sestřička věděla, že tenhle doktor má doma pětiletého syna a manželku čekající druhé dítě. Sama žila půl roku s přítelem. Měla ho prý ráda, ale nemilovala ho. Nejspíš i proto se jí doktorovo dvoření líbilo. Na sesterně pro ni pokaždé nechal nějakou pozornost, někdy čokoládu, jindy lízátko nebo růži. Po pár týdnech už Ivan Johanu přemlouval, aby si brala služby s ním.

Když měli volnou chvilku, šli spolu na kafe, zakouřit si. "Šlo jen o škádlení, flirtování," tvrdí Johana. "Navíc nesnáším nevěru. Když jsem zadaná, nedovedu toho člověka podvést, odsuzuju to."

Po půl roce se sešli mimo nemocnici na pivu. Povídali si a třicetiletý doktor několikrát zmínil, jak mu to s manželkou neklape a že jsou spolu už jen kvůli dětem.

"Hlavně jsem moc nechápala, co je to za ženskou, že nechce pracovat a zároveň se nestará ani o domácnost. Nic ji nebaví, je hádavá," říká Johana. Ale přiznává, že o tom ani moc nepřemýšlela.

Začali si spolu vycházet pravidelně. Ona příteli tvrdila, že jde s kamarádkou na cvičení a na skleničku. On se ani moc vymlouvat nemusel, i tak byl celé dny v práci.

"Za celou tu dobu jsme spolu nespali, jen mě občas pohladil, dali jsme si pusu," přiznává mladá žena. Ještě před pár lety by každé své kamarádce randění se ženatým rozmlouvala.

"Vždycky jsem tvrdila, že takový vztah nemá cenu, je plný lží. Ivan byl zpočátku fajn kamarád, dobře jsme si popovídali. Ale pak jsem se zamilovala."

Nedokážu ho opustit

Rady pro ni

1. Rozeberte si, jaké máte v rámci tohoto vztahu šance, a podle toho v něm buď pokračujte, nebo ho rázně skončete.
2. Vymezte si hranice, co si necháte líbit a co už ne.
3. Uvědomte si, že tento vztah bude velmi pravděpodobně komplikovaný, musíte očekávat rušivé zásahy od manželky.
4. Buďte si vědoma, že v případě konce manželství budou i nadále součástí vašeho života partnerovy děti.
5. Nečekejte na jeho rozhodnutí donekonečna, vyřkněte nahlas časový horizont..

Loni v květnu, sedm měsíců poté, co poznala Ivana, se Johana odstěhovala od přítele. "Přišel s tím, že nás někde s Ivanem spolu viděl. Nenechal si vymluvit, že jsem ho s ním nepodvedla. Tak jsem se raději odstěhovala."

Kvůli rozchodu netruchlila. Sehnala si nový podnájem a do vztahu s Ivanem se opřela naplno. "Scházeli jsme se u mě, začali jsme spolu spát. Doteď si pamatuji den, kdy mi poprvé řekl, že mě miluje. Vyděsilo mě to. Opakovala jsem mu, že to nesmí, že je ženatý a má rodinu."

I ona se změnila. Dřív pohodová žena začala být často podrážděná. Když jí někdo z kamarádů řekl, že chodit se ženatým mužem nemá cenu, urazila se a nemluvila. Občas někomu i vynadala.

"Miluju ho. Nechci ničit jeho rodinu, připadám si strašně, ale na druhou stranu ho chci jen pro sebe. Motám se v tom a od kamarádů slyším jen: Vykašli se na něj, on se nerozvede. Ale já doufala, že Ivan bude jiný."

Nejhůř snáší, když zůstane sama doma. "Kamarádky s partnery jezdí na dovolené, chodí do kina. Závidím jim i ty pitomé společné nákupy a dohadování o tom, co uvaří k večeři."

Konec se nepovedl

Rady pro něj

1. Uvědomte si zodpovědnost vůči všem zúčastněným a to, co jste opravdu schopný zvládnout/slíbit.
2. Identifikujte si pro sebe pravý obsah vašeho vztahu k milence: stojí za to bořit rodinu s dětmi?
3. Předjímejte dopředu pravděpodobné komplikace ohledně styku s dětmi.
4. Na základě svého vyhodnocení udělejte rychlé rozhodnutí, abyste milenku nedržel dlouho v šachu.
5. V případě, že se rozhodne pro manželství, neříkejte nic o mimomanželském vztahu manželce. Hledejte cestu k ní zpět.

To ona musí čekat, až bude mít Ivan čas. Už párkrát se rozhodla, že to skončí. "Pak zavolal a já na všechno zapomněla." V červenci se Ivanovi narodilo druhé dítě. Dcera. "Nebyl u porodu, jen zajel za ženou do porodnice a večer už spal u mě," vypráví Johana.

Měla pocit, že zvítězila, byl to jen další důkaz toho, že to manželství už neklape. Ale doktor znejistěl. Najednou slovo rozvod vyloučil ze své slovní zásoby. "Je hodně fixovaný na děti a bojí se, že by o ně přišel. Manželka by se mu prý mstila," opakuje jeho argumenty.

A tak to vyřešila rázně. V práci si vzala šest týdnů volna, narychlo si objednala jazykový kurz v Londýně a odjela. Ivanovi jen napsala, že je konec, a neodpovídala na esemesky, nezvedala mu telefon. Po necelých dvou měsících se vrátila s čistou hlavou.

"V práci jsem si ho nevšímala, mluvili jsme spolu jen pracovně. Překvapivě jsem to zvládala v pohodě."
Jenže to byl jen dočasný efekt. Ivan se nevzdal. Pořád ji pronásledoval, snažil se ji umluvit... Během dvou měsíců byli zase spolu.

Teď uběhl další rok a ona se zase trápí. Ivan chvíli slibuje, že se konečně rozvede, pak zase vysvětluje, proč to nejde. Rozcházejí se a scházejí. Ona se kvůli němu hádá s rodiči i s kamarády. "Nevěřím mu, je to srab, který to nedokáže vyřešit. Ale nedokážu se s ním rozejít, mám ho na to moc ráda. Snad až se jednou objeví nějaký jiný, lepší muž, do kterého se zblázním, tak ho možná opustím."

Co s tím: Nenechte se držet v šachu

Osmadvacetiletá žena milující ženatého muže s dětmi je v podstatěPhDr. Jitka Douchová vždy tak trochu v pasti, málokdy zvítězí. Protagonisté vztahu nemají stejné možnosti, stejná očekávání, která by nasvědčovala jeho perspektivnímu rozvoji.

Muži se často nedokážou rozhodnout, protože každá z žen mu dodává něco jiného. Na jedné straně je esprit, jiskření a na druhé zázemí, děti, společný majetek.

Milenka si vybírá benefity v podobě touhy a vášně.
Manželka má výhody, k nimž často patří jistota jejich vzájemného soužití. Tu zajišťuje fakt existence rodiny.

Ivan získal Johanu tím, že devalvoval hodnotu svého partnerského života – deklaroval rozvod. Utvrzoval ji v tom, že mají perspektivu, jen je potřeba získat čas. Když zjistil, že paralelní vztah funguje docela dobře, neměl důvod k zásadnějšímu rozhodnutí.

Dokud se nevěra neprovalí, málokdy je řešena! Není důvod. Tlak milenky na vyřešení situace bývá zvládán sliby, že "již brzy", až nastanou vhodné podmínky.

Co to jsou vhodné podmínky pro klidný rozvod, je však velmi diskutabilní... Johana projevila velkou míru samostatnosti tím, že se pokusila sama vše ukončit. Ale překonal ji "slabý muž". Ohrožení existence milostného vztahu jej dohnalo k radikálnějšímu řešení, ale jen do té doby, než se vše ustálilo do původních kolejí.
Svobodná žena, která vstupuje do vztahu s ženatým mužem, potřebuje být dřív nebo později oficiálně etablovaná jako partnerka se svými právy. Pokud jí pomalu začínají tikat biologické hodiny, vždy riskuje, a to nejen prohru před dosavadní manželkou.

Riskuje i šance na svou budoucnost s tímto mužem. Kde je psáno, že se neobjeví nějaká další zajímavá žena? Vědomí toho, že muž umí lhát vlastní ženě, je platformou pro budoucí nejistotu a žárlivost.
Jitka Douchová, psycholožka

Autoři:
Nejčtenější

Salma Hayeková (Londýn, 5. prosince 2016)
Ve svém věku už nemusím vypadat dokonale, je to výhoda, říká Hayeková

Herečka Salma Hayeková (50) nikdy nepodléhala hollywoodským trendům a nesnažila se mučit v posilovně jen proto, že to je zrovna v kurzu. Pro svou postavu toho...  celý článek

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Zapomeňte na hádky o penězích, najděte si svůj model hospodaření

V životě jsou daleko důležitější věci. Třeba charakter. S tím nelze než souhlasit, pravda je ovšem taky ta, že jsou to právě peníze, kvůli kterým se ve vztahu...  celý článek

(Ilustrační snímek)
UKÁZKA Z KNIHY: Ženy by teď měly muže podržet, tvrdí psycholog Zimbardo

„Na rozdíl od žen a jejich emancipačních hnutí se muži nikdy nezformovali, aby zaktualizovali svou roli ve společnosti,“ píše psycholog Philip Zimbardo ve své...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Muži své emoce ignorují, ženy se v nich ztrácejí, tvrdí odborníci

Vztahy stojí na emocích. Neschopnost je projevovat znamená problém navázat i udržet vztah. Kdo by v přítomnosti ledové kostky roztál? Někdo vztahy sice...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit stopku hned v začátcích.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.