Mikrovlnka - (c) profimedia.cz/corbis

Mikrovlnka - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mikrovlnné trouby neškodí, tvrdí vědci

  • 39
Mikrovlnné trouby se používají už dlouhá desetiletí, v Česku se rozšířily hlavně v 90. letech. Dnes má mikrovlnku snad každá domácnost. Vědci ještě před pár lety volali: mohou škodit zdraví! Podobně jako dnes varují před mobilními telefony. UVNITŘ: JAK PŮSOBÍ ZÁŘENÍ?

Škodí mobilní telefony? - čtěte ZDE

Mikrovlnky měly vydávat nebezpečné záření a zároveň škodlivým způsobem měnit strukturu ohřívaného jídla.

"Mikrovlnné trouby nejsou nebezpečné," tvrdí Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření.

Podle něj je sice pravda, že trouby skutečně mají vliv na aminokyseliny v ohřívaných pokrmech, a rovněž je možné, že část záření unikne mimo ně, ale podle něj ani jedna z těchto věcí není člověku nebezpečná.

Mikrovlnné trouby, stejně jako mobily, pracují s neionizujícím magnetickým zářením. Slovo záření sice vzbuzuje obavy, ale podle Pekárka v tomto případě nejsou na místě. "Neionizující záření se chová jinak než záření ionizující, jako jsou třeba rentgenové paprsky," vysvětlil docent Pekárek.

Rentgenové a podobné paprsky zároveň působí jako proud částic a mohou skutečně poškodit molekuly v tkáni tak, že pokud si tělo změny samo nezacelí, může začít zhoubné bujení. "Ale neionizující záření vysílá fotony a ty jsou tak malé, že molekuly nijak měnit nemohou," tvrdí Pekárek. Mohou tkáň pouze zahřát.

Takže i kdyby z trouby nějaké paprsky unikly, největším nebezpečím má být riziko zahřátí tkáně, což však v praxi vzhledem k jejich malému množství nehrozí. "Ještě tak největší nebezpečí by se týkalo očí, ty jsou na to nejcitlivější," dodává expert.

Panika z mikrovlnných trub před časem navázala na obavy z elektromagnetického záření jako takového, které vyvolaly zprávy, že může vyvolávat třeba leukemii. Vědci však podobné obavy již dlouhé roky uklidňují.

"Studie nenašly žádný spolehlivý důkaz o poškození zdraví způsobeném elektromagnetickými poli, to však nezastavilo řadu společností, aby nezahajovaly stále nákladnější výzkumy tohoto jevu," uvedl před časem například W. R. Bennett, profesor inženýrství, aplikovaných věd a fyziky na Yaleově univerzitě.

Přesto dodnes část lidí trvá na tom, že mikrovlnky jsou nebezpečné - jde zejména o zastánce alternativních způsobů života a stravování. Podle nich jsou mimo jiné pozměněné potraviny hůře stravitelné.

Jenže je dost možné, že klasické způsoby úpravy potravin, jako je smažení nebo pečení, mění potraviny mnohem více, navíc vznikají mimo jiné karcinogenní spáleniny.

Jak působí záření?

Slovo záření často vyvolává obavy samo o sobě a mnoho lidí ho automaticky spojuje s vážnými nemocemi. Přitom slunce vysílá také záření, a jakkoli jsou některé jeho složky nebezpečné, bez jiných by život na Zemi nebyl možný.

• mobilní telefony používají elektromagnetické neionizující záření, existují i další typy tohoto záření a existuje rovněž záření ionizující

• ionizující záření způsobuje ionizaci materiálu, tedy určitý elektrický efekt, při němž vzniká z původně neutrálního atomu kladně nabitý ion a volný záporně nabitý elektron

• ionizující záření se používá k diagnostice a léčbě v medicíně, dávky musí být přesně sledovány (rentgen, CT, radioterapie)

• mezi ionizující záření kromě rentgenu patří rovněž paprsky alfa, beta, gama, ionizující záření vzniká i po jaderném výbuchu

• ionizující záření ve vyšších dávkách škodí, proto se třeba s rentgenem anebo s CT musí zacházet opatrně, vystavení vyšším dávkám tohoto záření způsobuje nemoc z ozáření a další změny na kostech a kůži

• neionizující záření zahrnuje ultrafialové, infračervené, viditelné světlo, elektromagnetické pole (sem patří mobily a mikrovlnné trouby) a lasery

• také neionizující záření působí na živé organismy, ultrafialové záření může ve vyšších dávkách vyvolat zhoubné nádory, elektromagnetické pole zahřívá tkáně. Jiný jeho vliv zatím nebyl přesvědčivě doložen.