Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mamánka ani za nic? Jde to, když víte, jak na něj

  1:12aktualizováno  1:12
Když chlapec vyroste v muže a jeho matka stále určuje pravidla hry, je něco v nepořádku. Pro ochotu plnit s nadšením maminčina přání a nechat sebou manipulovat jsou "mamánci" pro ženy tak nepřitažliví. Dá se vůbec s takovým žít?
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Třicetiletá Petra dostala od své tchýně dárkový poukaz do luxusního obchodu se spodním prádlem. Považovala to za velmi pozorné gesto, ovšem jen do okamžiku, kdy její tchýně dodala: "A nekupuj si saténové prádlo, Honza má raději krajky." Jistě si umíte představit, jak trapně se v ten okamžik cítila. Bolelo ji, že své preference není její partner schopen říct přímo jí.

Pokud zjistíte, že chodíte s "mamánkem", je nutné zvážit, zda s takovým mužem skutečně chcete být, případně s ním v budoucnu založit rodinu.

Klinická psycholožka Ludmila Jakovcová doporučuje: "Určitě bych před případným sňatkem doporučila delší chození, minimálně dva roky. Dále bych zvážila, zda je partner schopen změny, a zda já jako žena jsem schopná v tomto běhu na dlouhou trať obstát."

Pokud se pro takového partnera rozhodnete nebo pokud vám již "mamánkovský syndrom" sužuje život, je zde několik rad psycholožky, které vám zajistí klid v duši a mír v partnerském vztahu.

Ilustrační foto

1. Vyvarujte se používání výrazu "mamánek"

Je ponižující a hanlivý. Nikdy nebudete schopná řešit tuto situaci s nadhledem a respektem vůči partnerovi, když na něj budete pohlížet takto. Překřtěte jej tedy na muže, který vás miluje, ale zatím si plně neuvědomil, že partnerka a její přání jsou na prvním místě.

2. Akceptujte fakt, že je váš přítel "maminčin mazánek"

...a snažte se z dané situace vytěžit maximum. Místo, abyste mu to vyčítala, rozumně si s ním o daném problému promluvte.

3. Buďte stručná, ale věcná

Vždy přesně popište svá přání a očekávání. Dejte partnerovi jasně najevo, co vám dělá radost, a co je vám naopak krajně nepříjemné.

4. Nekřičte a neurážejte

Většina mužů nebude naslouchat ženě, která je komanduje a shazuje. Na tento způsob řešení problému tedy rychle zapomeňte. Přistupte raději k smírnějšímu naznačování typu: "Doufala jsem, že dnes přijdeš trochu dřív. Těšila jsem se, že si uděláme hezký večer a podíváme se na pěkný film."

Neberte si do úst jeho matku a raději vyčkejte na jeho další reakci. Váš partner velmi rychle vytuší, že jste naštvaná i bez toho, abyste na něj zvyšovala hlas. Čím víc budete mluvit, tím větší je pravděpodobnost, že mu vaše slova půjdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Použijte své vlastní tělo, aby hovořilo za vás. Muži této řeči rozumí lépe, než vašim slovům.

5. Snažte se zvolna zapojovat svého partnera do domácích prací

...a skutečně oceňovat jeho pomoc. Klidně ho chvalte přímo před jeho matkou v tom smyslu, jak úžasného vychovala syna.

6. Ignorujte jeho narážky

...které mu mohou vyklouznout během emotivní hádky nebo společného jídla, jako například: "Nikdy nebudeš tak dobrá, jako moje matka" nebo "Moje matka dělá svíčkovou jinak." Zvažte i zavedení jiné kuchyně, než na kterou byl partner dosud zvyklý. Na kuchyni jeho matky choďte k ní, například o svátcích, dáte tak najevo, že ji akceptujete.

7. Pozvěte se také

Pokud si partnerova matka vynucuje jeho společnost, například ho nutí, aby ji v sobotu odvezl na chalupu či zajel nakoupit, přidejte se. Jednoduše navrhněte: "Vadilo by ti, kdybych jela nakoupit taky? Vím, že chceš být se svou matkou, ale ráda bych strávila pár hodin s vámi." Jeho matka pravděpodobně nebude z vašeho návrhu nadšená a příště si své požadavky promyslí. A partner si vás bude o to víc vážit, když zjistí, že se společnosti jeho matky nevyhýbáte, naopak ji vyhledáváte. Další cenné body pro vás.

8. Vytrvejte

Pokud dodržíte těchto pár kroků, jeho matka dřív nebo později pochopí, že jejího syna skutečně milujete, a začne se sama cítit ve vaší společnosti navíc. A co je ještě důležitější, začne to pociťovat i váš přítel.

9. Berte v potaz obtížnost úkolu, který před vámi stojí

Nezapomeňte na skutečnost, že váš partner byl "maminčin mazánek" po celý svůj život. Neuvědomuje si, že něco není zcela v pořádku, protože jiný model chování nepoznal. Mějte to na paměti a nesnažte se ho změnit ze dne na den.

10. Nesnažte se být jako jeho matka. Zůstaňte sama sebou!

Ilustrační foto

A proč se vlastně ženy "maminčiných mazánků" bojí jako čert kříže? Zde jsou čtyři hlavní důvody:

1. Ženy touží po silných a sebevědomých mužích

Stejně jako muži fantazírují o sexy sestřičkách či služebných v krajkových podvazcích, ženy sní o odvážných hasičích či neohrožených policajtech. Tedy o mužích, kteří silou, statečností a mužností doslova srší. Kdyby se však urostlý požárník šel poradit se svou matkou pokaždé, když si má před partnerkou svléknout kalhoty, jeho sex-appeal by okamžitě zmizel v dáli.

Ženy obecně vzhlížejí k silným, sebevědomým mužům, kteří se nenechají zastrašit, ani snadno ovlivnit druhými lidmi. A svými matkami už vůbec ne. Pokud se muž snaží uspokojit každé matčino přání a se zájmem naslouchá jejím radám, je pravděpodobné, že v budoucnu nebude schopen činit partnerská rozhodnutí bez jejího souhlasu.

2. Ženy chtějí být u svých partnerů na prvním místě

Když žena sdílí s mužem společnou postel, rozhodně netouží potom hrát v jeho životě druhé housle. Je přirozené, že se muž bude věnovat své matce v den jejích narozenin, že jí popřeje ke Dni matek či dalším významným výročím. Když však svou matku staví pravidelně do role partnerky a upřednostňuje její touhy a přání před tím, co chcete vy, je pravděpodobné, že dřív či později spláče nad výdělkem.

Když se matka o svého syna zajímá příliš, vyvolává to v ženě pocit, že se o partnera dostatečně nestará, a že jej není schopná učinit šťastným natolik, aby se od matky odpoutal. A fakt, že je muž po jejím boku spokojený, je pro ženu velmi důležitý.

3. Ženy nejsou služky

Dnes se stále víc a víc párů dělí o domácí práce. Ačkoli ženy nevyhledávají muže v zástěře či s hadrem v ruce, jsou rády, když jim partner s každodenní rutinou kolem domácnosti občas pomůže. Problém nastává v okamžiku, kdy muž vyžaduje, aby mu na místo partnerky vařila či prala jeho matka, nebo když od ní očekává stejný model chování.

"Mamánci", kteří jsou odmala zvyklí přijímat bezmeznou lásku a péči své matky, si jen zřídka uvědomí, že jsou na vině stejně jako ona. Fixují si totiž určité stereotypy své matky a vyžadují je pak i od svých partnerek, protože se domnívají, že je to tak správné. Například když jejich matka trvá na to, že po společném jídle vždy uklidí ze stolu sama, je pravděpodobné, že muž bude podobnou reakci očekávat i od své partnerky. A ta rozhodně nemusí být v otázce nádobí tak akční.

Je pravda, že matkám bývá často vytýkáno, že uspokojují potřeby svých synů i v dospělosti a narušují tak jejich partnerské soužití. Ovšem muži, kteří se o sebe neumí postarat a vyhledávají někoho, kdo jim bude neustále sloužit, jsou pro ženy stejně nepřitažliví, jako ti, co jsou zvyklí na servis od své matky.

4. Nedostatek soukromí

Další chybou, které se "mámánci" dopouštějí a ženy ji bytostně nenávidí, je, že se matkám svěřují se svými osobními záležitostmi. Ženy totiž předpokládají, že muži mají problémy mluvit o intimních věcech, takže když zjistí, že jejich partner rozebíral jejich soukromí se svou matkou, cítí se podvedené.

Autoři:
Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Ilustrační fotografie
Příběh Hanky: S přítelem nejsme schopni vyřešit, jak platit nákupy

Jsem rozvedená, ale s bývalým manželem jsem nikdy nemusela řešit, co kdo zaplatí, kolik kdo z nás vydělává či utrácí. Teď žiji s přítelem a dohady o penězích...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Veroniky: Přítel je jak zpomalený film, do všeho ho tlačím

S přítelem Tomášem žiju už rok. On je naprosto spokojený, já naštvaná, otrávená a znechucená. Takhle jsem si náš společný život nepředstavovala. Všechno je na...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu
5 nejkontroverznějších parfémů: Opium i vůně pohřebního domu

Jedni je milují, druzí se jim vyhýbají obloukem. Jsou parfémy, které vyvolaly tak ostrou reakci, že si jiné přízvisko ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.