Lékaři zkoušejí vyhrát nad břišní rakovinou

  • 1
Chirurgové z pražské Fakultní nemocnice Bulovka zatím jako jediní v zemi operují pacienty s nádorem v pobřišnici speciální metodou, při níž vyplachují břišní dutinu horkým roztokem cytostatických - tedy protinádorových - léků.

Operace trvá 16 hodin a lékaři při ní odejmou pacientovi všechny nemocné orgány včetně pobřišnice.

Zatím tento zákrok podstoupilo šestatřicet pacientů, podle přednosty chirurgické kliniky Františka Antoše pomohl řadě dosud nevyléčitelných lidí nebo jim aspoň prodloužil život.

O konkrétních výsledcích bude profesor Antoš mluvit na chirurgickém kongresu, který ve čtvrtek večer začal v Praze a na nějž přijeli přední zahraniční chirurgové včetně "vynálezce" metody profesora Paula Sugarbakera ze Spojených států.

Výplach je účinnější, než když lékaři dají pacientovi lék do žíly. Rakovina, jež se rozšíří do pobřišnice, bývá často beznadějná. Vůbec první pacient u nás podstoupil tento zákrok před čtyřmi lety.

Zprávu o tom, že taková metoda existuje v zahraničí, si vyhledal na internetu a přišel s ní právě za profesorem Antošem. Tento typ operace zatím zdravotní pojišťovny nehradí, protože nebyl zařazen do takzvaného sazebníku mezi běžné metody.

K novinkám v chirurgii patří i takzvaná sentinelová biopsie při léčbě rakoviny prsu. Chirurgové už neodstraňují celý zasažený prs, ale pokoušejí se ho zachránit, protože jeho ztráta je pro ženu frustrující.