Kuřata, kterým se v chovech podávají steroidy, mají vliv na výskyt rakoviny prsu.

Kuřata, kterým se v chovech podávají steroidy, mají vliv na výskyt rakoviny prsu. | foto: Reuters

Kuřata způsobují rakovinu prsu

  • 10
Indičtí vědci varovali ženy, aby nekonzumovaly kuřecí maso z chovů, kde drůbeži podávají steroidy.

Tyto hormony se používají pro rychlejší růst kuřat a mohutnější zbytnění svaloviny, ale v mase zůstávají i po porážce a u člověka zvyšují riziko onemocnění zhoubným nádorem prsu.

„Studie byla provedena v posledních pěti letech a zahrnuto do ní bylo 571 žen ze všech vrstev společenské a ekonomické hierarchie,“ tvrdí profesor R. G. W. Pinto, šéf katedry patologie při lékařské fakultě Goa Medical College.

„Používání steroidních injekcí u brojlerových kuřat je hlavní příčinou náchylnosti k tomuto onemocnění. Studie potřebuje další detailní výzkum, který by potvrdil naše objevy,“ dodal profesor Pinto.

Od roku 1974 dochází v Indii mezi jednadvacetiletými až třicetiletými ženami k drastickému nárůstu počtu onemocnění rakovinou prsu. Profesor Pinto vidí problém právě v kuřecím mase. V posledních letech se začala drůbež hojně dopovat steroidy, které v mase zůstávají. A pokud ho pak ženy hojně konzumují, narušují si hormonální rovnováhu v těle. „Pojídání toho masa po dlouhé období spolu s dalšími rizikovými faktory vede k rakovině prsu,“ je přesvědčen.

Ačkoli byl výzkum proveden v Indii, steroidy podávají brojlerům i chovatelé v Evropě, takže lze při konzumaci takového masa očekávat stejné důsledky na zdraví člověka.