Klíšťata číhají téměř všude, používání antiparazitálních přípravků tedy vůbec není od věci u lidí ani u zvířat

Klíšťata číhají téměř všude, používání antiparazitálních přípravků tedy vůbec není od věci u lidí ani u zvířat | foto: shutterstock.com

Klíště ze mě udělalo trosku. Vše začalo teplotou a závratěmi

  • 38
Začíná sezona klíšťat. Odborníci doporučují očkování. Například na Vysočině se už třetím rokem zvyšuje počet nakažených lidí klíšťovou encefalitidou.

Dvaačtyřicetiletý Milan ze Žďárska býval, lidově řečeno, chlap jak hora. Posiloval, jezdil na kole, hrál fotbal. Pracoval jako obchodní zástupce. Stačilo však jedno malé zapité klíště, aby se mu převrátil život naruby. Klíště ho nakazilo infekčním virovým zánětem mozku, takzvanou klíšťovou encefalitidou.

Encefalitida

Klíšťová encefalitida má inkubační dobu dva týdny a jeví se zpočátku jako protivná chřipka. Nemocný člověk je unavený, trápí ho bolesti ve svalech, hlavy, vysoké teploty. Končí v nemocnici.

"Měl jsem motolice a teplotu. Doktor mi dal paralen. Já mu o tom klíštěti neřekl. Pak přišel kolaps. Skončil jsem v nemocnici. Už druhý rok je ze mě jakási troska. Vážil jsem skoro sto kilo, měřím 195 centimetrů. Teď vážím sedmdesát kilo, nemůžu sportovat, pracovat. Mívám závratě," svěří se Milan, který nikdy v minulosti neuvažoval o očkování proti této chorobě.

"Vždy jsem si myslel, že zdravý člověk nepotřebuje žádné preventivní očkování. Dneska to vidím jinak. Kdo chodí do přírody, ať klíšťata nepodceňuje. Na encefalitidu je očkovací látka," míní Milan.

Právě v tomto období začínají klíšťata vyvíjet aktivitu. "Na jaře je jich vždy hodně. Zvyšuje se infikovanost. Na očkování proti klíšťové encefalitidě není pozdě," upozornila Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Loni měly nejvíc případů klíšťového zánětu mozku v zemi Jihočeský kraj a Vysočina. Tam letos ještě epidemiologové nezaznamenali výskyt této nemoci.

Klíšťový zánět mozku je zákeřná choroba. Člověk může ochrnout nebo v krajním případě zemřít. Odborníci rozhodně doporučují očkování.

"Je pozitivní, ochrání člověka. Předpokládá se, že letos bude klíšťat hodně," sdělil Ladislav Koblížek z protiepidemického oddělení územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Havlíčkově Brodě.

Očkování? Je nejvyšší čas

"Očkuje se ve třech dávkách. Po aplikaci první základní je nutné po měsíci aplikovat druhou. Za dva týdny po druhém očkování již látka chrání před klíšťovou encefalitidou. Další přeočkování následuje za devět až dvanáct měsíců po druhé dávce," objasnil lékař Petr Svačinka.ji.

Očkovací centra jsou po celé republice. Jedna dávka stojí kolem šesti set korun. Vakcínu získáte v očkovacích centrech nebo také přes svého praktického lékaře. Ten napíše recept, s nímž půjdete do lékárny. "Některé zdravotní pojišťovny formou bonusů na očkovací látku přispívají. V letošním roce zaznamenáváme mírný nárůst zájmu o tyto vakcíny," reagovala Helena Hoblová, vedoucí lékárny v Třebíči.

A pozor! Nejen klíšťata vám mohou zkazit život. "Klíšťovou encefalitidou se může člověk nakazit také z tepelně neupraveného, zejména kozího, mléka či sýrů," varuje Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Proti borelióze není očkování

Klíšťata přenášejí ještě druhou zákeřnou chorobu, a to lymskou boreliózu. Na rozdíl od klíšťové encefalitidy proti ní neexistuje očkovací sérum. "Letos do konce dubna na Vysočině onemocnělo lymskou boreliózou 13 lidí," konstatovala Radka Štěpánková z protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

A to je sezona klíšťat teprve na začátku. Loni skončilo v péči lékařů s touto nemocí 277 lidí. Obrana existuje jediná. Pečlivě si po toulkách krajem prohlédnout tělo, zda tam není klíště přisáté. Když je, pak ho opatrně vyviklat. Ranku vydesinfikovat. A pak sledovat svůj zdravotní stav. Jakmile vám bude zle, běžte k lékaři a řekněte mu o klíštěti.

Borelióza má většinou příznaky jako chřipka. Na těle se může objevit červená skvrna s bledým středem. V raném stádiu ji lze léčit antibiotiky.

"Přes půl roku se léčím kvůli borelióze. Mám rozhozený žaludek. Nezvládnu toho tolik co dřív. Jsem pořád unavená. Klíště jsem chytla v září na houbách. Pak se mi v místě, kde bylo klíště zapité, objevila červená skvrna. Dostala jsem horečky. Potíže se ale stupňovaly a musela jsem nakonec do nemocnice. Jsem pořád na neschopence," vylíčila Jitka Smetanová z Třebíčska.