Za častým nočním močením může být i závažná nemoc.

Za častým nočním močením může být i závažná nemoc. | foto: Profimedia.cz

Když chodíte moc často

  • 20
Člověk denně vyloučí zhruba jeden a půl litru moči. Zdravý močový měchýř nepotřebuje vyprázdnění dříve, než je v něm okolo čtyř set mililitrů moči.

Moč, kapalný odpad z ledvin, má normálně čirou světle žlutou až jantarovou barvu a nepáchne. Zdravý člověk obvykle nechodí na toaletu častěji než osmkrát denně. Zabarvení a zápach může znamenat problémy. Pokud nemáte dost tekutin v těle, zbarví se moč do tmavě žluta až hněda. Příčinou může být i pocení. Tmavá moč se objevuje také při průjmech a horečkách. Pak je třeba zvýšit množství tekutin i na více než dva litry denně.

Žluté zbarvení moče zase mohou způsobit vitaminy skupiny B. Červenavá nebo hnědě zbarvená kalná moč, která navíc nepříjemně páchne, může být znamením několika chorob, včetně těch vážných. Mohl vás postihnout zánět močového měchýře nebo zánět ledvinových pánviček. Může skrývat i rakovinu ledvin nebo močového měchýře, případně zranění ledvin. V takovém případě neodkládejte návštěvu lékaře. Ten by vás měl celkově vyšetřit, zkontrolovat moč a krev a případně udělat i ultrazvuk břicha, případně endoskopické vyšetření močového měchýře a rentgen ledvin. Červená barva totiž může naznačovat i přítomnost krve v moči.

Pokud je tmavá moč čirá a zároveň se k ní přidá světlá stolice, může jít o žloutenku, případně podrážděný žlučník. Vyšetření u lékaře rovněž neodkládejte.

Chodím často močit 

Jestliže pijete hodně kávy, černého čaje nebo alkoholu, budou vinny tyto nápoje. Jsou totiž močopudné. Vyměňte je raději za vodu, minerálky nebo ředěné ovocné šťávy či ovocné čaje.

Pokud zároveň cítíte při močení pálení nebo palčivou bolest, případně v moči najdete krev, můžete mít zánět močového měchýře nebo prostaty. Může se přidat i horečka. V takovém případě je nutná návštěva lékaře. Bolest při močení u žen doprovázená výtokem z pochvy a svěděním je signálem zánětu pochvy nebo pohlavní nemoci. Jděte ke gynekologovi.

Časté močení je způsobeno také některými léky. U mužů bývá častější močení s tenkým praménkem moče a noční "odkapávání" známkou zvětšené prostaty, případně i její rakoviny. Každý podobný stav by měl proto vyšetřit lékař.

Jestliže časté močení zároveň doprovází i velká a trvalá žízeň a přidá se i hubnutí, můžete trpět cukrovkou. Lékař vám udělá test.

Za častým nočním močením může být i závažná nemoc. Jestliže provází problémy také dušnost - špatně se vám dýchá a nemůžete spát na rovné ploše bez polštáře, při tělesné námaze se zadýcháváte a otékají vám nohy, trpíte nejspíš srdeční slabostí. V takovém případě návštěvu lékaře neodkládejte. Měl by vás celkově vyšetřit, a to včetně krevních testů, udělat ultrazvuk srdce a EKG. Možná budete muset zůstat i v nemocnici.

Neudržím moč

Moč někdy může nekontrolovaně odejít i při kašli, kýchnutí, nebo když zvednete těžkou věc. Proč? Máte oslabený svěrač močového měchýře. Stává se to například těhotným či ženám po přechodu a obecně lidem ve vyšším věku.

Inkontinence čili neschopnost udržet moč může také souviset s hyperaktivním močovým měchýřem. Při těchto potížích má nemocný častou potřebu jít na toaletu, přestože má poloprázdný měchýř. V obou případech nerezignujte a konzultujte potíže s urologem.