Už před těhotenstvím by měly ženy přehodnotit svůj životní styl.

Už před těhotenstvím by měly ženy přehodnotit svůj životní styl. | foto: Profimedia.cz

Jste to, co jíte - a co jedla vaše matka

  • 3
Víte, na co si dát pozor, abyste svým dětem nepředali hned od narození zdravotní problémy? Výživa matek nejen v průběhu těhotenství, ale i v delší době před ním znatelně ovlivňuje zdraví jejich potomků.

Děti s nižší porodní vahou mají zvýšené riziko onemocnění srdce, rovněž se u nich častěji objevuje cukrovka a zvýšený krevní tlak či mozkové příhody ("mrtvice"). Vedle vyššího věku matky a znečištěného prostředí je nízká porodní váha dětí přisuzována i nekvalitním stravovacím návykům matek během těhotenství. Nové výzkumy však ukazují, že je důležitá hodnotná strava již před těhotenstvím.

Přemýšlejte už před početím
Ve snaze potvrdit předpoklad o důležitosti kvalitní stravy před těhotenstvím u žen Adam Watkins s kolegy krmil myší samice během ovulace ochuzenou stravou (u lidí by podobný pokus nebyl z etických důvodů samozřejmě proveditelný). Poté bylo myším umožněno se spářit. Ukázalo se, že strava samic již před početím měla významný vliv na vývoj plodu a na zdravotní stav malých myší po jejich narození.

U těch mláďat, jejichž matky před početím jedly nekvalitní stravu, se objevil vyšší krevní tlak (nejprve u samečků, později i u samiček), měla špatně vyvinuté ledviny a snížený zájem o nové podněty či o průzkum okolí. Uvedené výsledky, jež byly publikovány v posledním čísle The Journal of Physiology, nelze pochopitelně beze zbytku přenést na člověka. Avšak celá řada dalších výzkumů ukazuje, jak stravovací návyky matek před vlastním těhotenstvím jsou pro zdraví jejich dětí kritické.

Poznatky platí nejen u nedostatečné či nekvalitní stravy, ale i u opačného extrému, nadváhy a obezity žen (měřeno pomocí hodnoty BMI – Body Mass Index či podle dlouhodobého vývoje množství tuku v těle, který je zjišťován tukoměrem).

Nakažlivá obezita
Je známo, že matky trpící cukrovkou přivádějí na svět abnormálně velké novorozence. Rovněž se diskutuje o fenoménu, jak obézní matky díky vyšším hladinám cukru a tuku v těle ovlivňují vyvíjející se plod. U něj je metabolismus totiž "nastaven" jinak než u dětí matek, které měly před těhotenstvím normální váhu.

Takové děti se rodí větší a jejich odlišně fungující metabolismus (např. určitý stupeň rezistence k inzulinu) v průběhu jejich života způsobí, že se u nich až s devětkrát vyšší pravděpodobností obezita taktéž objeví. Až děti dospějí, následuje cukrovka a vysoký krevní tlak, společně pak nemoci vyúsťují v riziko předčasného úmrtí. Navíc bylo nedávno doloženo, že obézní ženy mají podstatně nižší šanci otěhotnět než ženy s normální váhou.

Doktorka Catharine Gale z University of Southampton dodává: "Snížení nadváhy a především obezity u žen, které plánují přivést na svět potomka, může narušit nebezpečný kruh obezity, která se takto neustále přenáší z generace na generaci."

Je-li těhotenství plánováno a ženy dosud na své zdraví nedbaly, ať již z pracovního vytížení či nezájmu, měly by již před početím svůj životní styl přehodnotit. Tedy, nechtějí-li svým dětem dát do vínku zvýšené riziko onemocnění vysokým krevním tlakem a dalšími nemocemi cév. Nezapomínejme, že srdeční a mozková příhoda jsou v rozvinutých zemích nejčastější příčinou úmrtí.