Jaký druh psychoterapie vám nespíš pomůže?

  1:00
Udělali jste první důležitý krok - odhodlali jste se svou situaci řešit s odborníkem. Jenže teď je před vámi další úkol, a to vybrat takovou terapii, která vám bude vyhovovat.
Takhle to často vypadá v amerických filmech. Ale terapie má mnoho podob.

Takhle to často vypadá v amerických filmech. Ale terapie má mnoho podob. | foto: Profimedia.cz

Třicetiletou Elišku trápily po narození prvního dítěte pocity viny, smutná nálada a nechuť dělat cokoli, co ji dříve bavilo.

Když postupně přestala jíst a komunikovat s okolím, konečně se odhodlala navštívit psychoterapeutické sanatorium.

"Mluvila jsem s psychiatrem a psychologem, dělali mi spoustu testů, při kterých mi diagnostikovali středně těžkou depresi. Nakonec jsem skončila ve skupině s pěti stejně starými lidmi. Ze začátku bylo zajímavé poslouchat jejich názory a starosti, ale po čase jsem zjistila, že mi skupinová terapie nic nepřináší, a sama jsem z ní vystoupila."

Deprese ustoupily, možná změnou prostředí, možná spontánně. Ale několik měsíců po narození druhého dítěte si Eliška všimla, že se jí opět prudce zhoršuje nálada, začala být dokonce hrubá na starší dítě i na manžela. To ji nakonec dovedlo znovu k psycholožce.

Mladá psycholožka po vyšetření Elišce doporučila individuální terapii, a tak se jejich každotýdenní setkávání stala na dva roky součástí Eliščina života. "Nemohu říci, že by se ze mě stal úplně jiný člověk. Jen jsem pochopila mnoho věcí o své původní i nové rodině," říká Eliška.

"A co bylo pro mě nejobtížnější, naučila jsem se vyjadřovat své pocity. Zní to možná banálně, ale u nás doma nebylo zvykem emoce a situace rozebírat a pojmenovat, měla jsem při terapii pocit, jako bych se učila chodit nebo psát."

Co vás čeká u psychologa
Když se řekne psychoterapie, řadě lidí se vybaví filmy a seriály, které na toto téma viděli, tedy třeba psychodrama v manželské poradně nebo neurotického režiséra ležícího na pohovce.

Nakonec, může to vypadat podobně jako ve zhlédnutém filmu, ale také úplně jinak: existuje totiž velké množství psychoterapeutických směrů, a tím i v úvahu připadajících druhů terapie. Je to velký posun od roku 1989, kdy byla nabídka zdejší psychoterapeutické péče jen velmi omezená.

Jak opravdu takové sezení vypadá, s čím může klient počítat? U většiny psychologů je nutné se předem objednat a na první schůzku si vymezit dostatek času.

Psycholog totiž udělá klientovi vstupní vyšetření, do kterého patří osobní rozhovor, písemné testy, volné asociace při takzvaném Rorschachově testu a mnohé další - jejich volba se odvíjí od toho, jaké jsou klientovy obtíže.

Během vstupního rozhovoru se bude terapeut klienta ptát, co ho nejvíc tíží, co od terapie očekává, s jakými přichází představami, a vysvětlí mu, jak je zvyklý postupovat ve své praxi on.

Každopádně, každý klient hovoří nejdříve s psychoterapeutem o samotě, i kdyby nakonec podstupoval skupinovou terapii.

Mnoho lidí se obává, že jim psychologové budou klást nepříjemné otázky a že se jim budou muset otevřít. S tím je třeba při terapii počítat. Stejně jako s tím, že vám nemusí vyhovovat terapeut, kterého si jiní lidé pochvalují. Pak je na místě hledat si jiného.

Psychologové sami přiznávají, že hledání nejvhodnější terapeutické metody bývá obtížné. Už proto, že psychologové se nezřídka specializují na jednu nebo několik málo metod, které pak mohou i přeceňovat. Vhodnou pomůckou při volbě může být pro klienty i populárně naučná literatura.

Sny, pocity a svět za nimi
Jednou z nejznámějších metod je psychoanalýza. O této metodě, za kterou lidstvo vděčí českému rodáku Sigmundu Freudovi, lidé v souvislosti s nedávným 150. výročím jeho narození slyší více než kdy předtím.

Co je její podstatou? Základním pravidlem psychoanalýzy jsou volné asociace.

"Pacient by měl, pokud může, říkat cokoli, co mu přijde na mysl. Psychoanalytik mu pomáhá najít smysl nejen toho, co říká, ale také porozumět tomu, co s ním prožívá a jaký mají tyto společné prožitky význam z hlediska jeho emoční zkušenosti ve vztazích současných a v minulosti například s rodiči," říká psychoanalyticky zaměřený psychoterapeut Petr Pöthe.

Dobře vedená psychoanalýza, která trvá zpravidla dva až pět roků, by měla podle Pötheho vést k lepšímu sebepoznání a k nápravě příčin osobního utrpení a utrpení ve vztazích.

Ještě jiné je to v případě návštěvy psychiatra - ten už se většinou zabývá konkrétními duševními poruchami a nemocemi, jako je třeba schizofrenie nebo deprese. Nicméně může pomoci i člověku, který má zdánlivě menší trápení. Na rozdíl od psychologů mohou psychiatři jakožto lékaři předepisovat i léky.

Vyberte si terapii

• Individuální terapie
Podle názvu je zřejmé, že na terapii budete dva, terapeut a vy. Je vhodná pro osobní růst a řešení osobních obtíží. Sezení se konají jednou za týden, trvají od 45 do 90 minut. Pokud má terapeut smlouvu s pojišťovnou, nemusíte za léčbu platit. Při přímé úhradě počítejte s 200 až 800 korunami za sezení, za vyšetření zaplatíte 400 až 2500 korun.

Rodinná, partnerská terapie
Je určena rodinám, které mají obtíže při výchově svých dětí. Pomoci jim může i takzvaný videotrénink interakcí, kdy je rodina videokamerou nahrávána v běžných situacích, které se pak s terapeutem rozebírají. Pro manželské páry jsou tu specializované poradny, u terapeuta beze smlouvy s pojišťovnou počítejte se 400 až 1000 korunami za sezení.

• Skupinová terapie
Vhodná především pro problémy ve vztazích nebo pro klienty, které spojuje podobný problém. Příkladem jsou skupiny drogově závislých. Stejně jako individuální terapie bývají zaměřené podle různých psychoterapeutických škol. Skupiny fungují většinou dva až tři roky. Jedno sezení trvá zpravidla dvě hodiny a koná se jednou týdně.

• Kognitivně-behaviorální
První slovo vyjadřuje poznání, tedy pochopení důvodů chování a emocí. Druhé slovo se vztahuje k chování, tato terapie je totiž zaměřena na postupné změny určitého prvku v chování. Používá se u poruch příjmu potravy, fobií nebo u závislostí.

• Metoda psychoanalýzy
Byla vyvinuta pro léčbu neurotických pacientů Sigmundem Freudem, pracuje s volnými asociacemi. Klient navštěvuje psychoanalytika třikrát až čtyřikrát týdně, sezení stojí 600 i 1000 korun, terapie trvá běžně dva až pět let.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Ufňukaní křehcí individualisté. Nefér nálepky si Sněhové vločky nezaslouží

26. dubna 2024

Jsou prý křehcí a ufňukaní, jakýkoli nesouhlas je rozhodí. Striktně zaměření na sebe a přesvědčení...

V pětašedesáti je žena fit jako nikdy předtím, vděčí za to kulturistice

26. dubna 2024  6:30

Marlene Flowersová začala s cvičením teprve před sedmi lety. Tehdy se potýkala s poruchou příjmu...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...