Dinosauři jsou u dětí fenomén. Učí je zvládat hněv, přírodopis i smrt

  0:37
Snad každé dítě by ve svém pokojíčku nalezlo aspoň jednu postavičku pravěkého tvora. Proč jsou dinosauři pro děti takovým lákadlem? Důvodů je hned několik. Rodiče i učitelé je navíc mohou snadno využít pro učení hrou.
Ve science parku iQlandia najdou děti stropem probořenou dinosauří nohu, která...

Ve science parku iQlandia najdou děti stropem probořenou dinosauří nohu, která zde zanechala otisk. Kolem otisku jsou různí trilobité a další zkameněliny. | foto: iqlandia.cz

Výrobci hraček se předhánějí ve stále nových a nápaditějších výtvorech, jsou ale věci, které se dětem neomrzí. Mezi stálice dětských pokojíčků patří kromě plyšových medvědů, panenek, autíček, vláčků a stavebnic rozhodně i dinosauři.

Pradědečkové dnešních předškoláků hltali v roce 1955 v kultovním filmu Cesta do pravěku dobrodružství čtyř kamarádů, kteří se vydali objevovat druhohorní svět obývaný dinosaury, jejich rodiče pak později obdivovali slavný snímek Jurský park. Od té doby se dinosauři v různé více či méně realistické podobě objevují ve spoustě seriálů, filmů i knížek pro děti a fascinují i dnešní nejmladší generaci.

Většinu dětí zpočátku jejich života zajímají všechna zvířátka, postupně si ale třeba na přítomnost psů, koček a ptáků zvykají. Kouzlo tajemna si uchovají jenom nebezpeční a exotičtí tvorové, za kterými je třeba se vydat do zoologické zahrady, nebo které mohou vidět v přírodopisných dokumentech v jejich přirozeném prostředí.

Velcí a děsiví ještěři

Dinopark v Doubravě na Karvinsku

„Obecně lze říci, že děti jsou fascinovány tím, co je pro ně nové, neprozkoumané, a to v určité fázi vývoje jsou právě dinosauři. Děti je nemohou živé nikde spatřit, ani v zoologických zahradách,“ myslí si Petr Desenský, vedoucí metodik libereckého science parku iQlandia.

Důvodů, proč se dětem dinosauři líbí, je podle něj ale více. Na rozdíl od sedmihlavých saní nebo strašidel se v případě pravěkých ještěrů nejedná o výmysly, lze si o nich zjistit velmi konkrétní údaje. Svou roli bezpochyby hrají i obrovské rozměry dinosaurů, které se dětem z jejich perspektivy zdají ještě víc ohromující, než dospělým. jejich obrovské tesáky, pařáty nebo drápy jim navíc dodávají na děsivosti.

Vybití hněvu a agresivity

„A pokud si s dětmi právě na pravěké ještěry hrajeme, dáváme jim na chvíli tu možnost stát se velkými a mocnými,“ rozvádí svou úvahu Desenský.

Gigantický strašidelný dinosaurus byl navíc určitě i velmi divoký a hlučný, což děti při improvizovaných dinosauřích bitvách s oblibou replikují. odborníci radí, aby rodiče nechali se s dinosaury doslova vyřádit, bez snahy je korigovat (pokud samozřejmě nepůjde o zdraví) a už vůbec ne okřikovat, aby se zklidnily a ztišily. Tímhle způsobem se totiž podle psychologů děti učí znázorňovat svůj hněv, ventilovat přirozené násilné pocity a zároveň nad nimi získávat kontrolu.

Dinosauři jako tahák k přírodopisu i dějepisu

Vzhledem k tomu, že paleolontogie je vědní disciplína, rodiče zájem dětí o dinosaury většinou podporují. Často se pak ani nestačí divit, s jakou horlivostí jsou i předškolní děti schopny zapamatovat si složité latinské názvy ještěrů. Dinosauři tak skvěle poslouží k procvičení paměti, stejně jako k popisu období, v němž žili a toho, jak tehdy vypadala Země.

Vidět dinosaura na vlastní oči a dotknout se ho, je pro děti zážitek.

„Může se probírat i to, co se s dinosaury nakonec stalo, zdali někteří přežili, jak se dále život vyvíjel a posléze plynule navázat na teorii evoluce,“ radí rodičům Desenský, pro kterého je popularizace vědy právě pro děti denním chlebem.

„Přes dinosaury lze řešit i otázky mateřství - například jak se o své potomky (a vejce) dinosauři starali. Figurky či obrázky dinosaurů mohou také děti třídit do nejrůznějších kategorií - podle velikosti, diety (masožravci, býložravci), podle prostředí a doby, ve které žili. Tím se kromě nových znalostí rozvíjí i smysl pro pořádek a organizaci,“ navrhuje rodičům Desenský.

Rozvoj fantazie a kreativity

Dinosauři jsou hlavním tématem několika dinoparků, ve kterých najde jeden a půl milionu návštěvníků ročně pravěké příšery v reálné velikosti, mohou jim třeba i nahlédnout do hnízda s vajíčky nebo přímo do tlamy. Podle Jiřího Machálka z firmy West Media, která parky provozuje a dodává, zájem o dinosaury u mnohých neskončí v dětských letech, většinu návštěvníků dinosauřích parků tvoří dospělí.

„Děti i dospělí se rádi nechávají unést představami, jaké by to bylo potkat dinosaura, přemýšlí nad jeho schopnostmi, vizáží i nad jejich pověstným smutným koncem vyhynutí,“ pozoruje Machálek a nabízí tak rodičům možná témata hovoru o ještěrech.

Fotogalerie

Dinosauři se dají skvěle využít i k rozvoji jemné motoriky - třeba pomocí razítek, omalovánek nebo spojovaček s jejich tematikou. Ideální je pak při tvoření samotném nesedět s dítětem v tichosti, ale komentovat a popustit uzdu fantazie.

„Vždycky mě znovu potěší, když vidím, jak díky tvoření začne dětská fantazie naplno pracovat. Děti si mezi sebou o pravěku vyprávějí a vymýšlejí úžasné příběhy. Proto si myslím, že právě fenomén dinosaurů představuje vhodnou příležitost, jak děti naučit mnohému z historie i přírodovědy, rozvinout jejich slovní zásobu i podpořit jemnou motoriku,“ podotýká Martina Linková ze společnosti Aladine, která se specializuje na kreativní workshopy a prodej pomůcek na tvoření.

Dinosauři jsou podle jejích zkušeností jasným favoritem zejména u chlapců od tří do šesti let, kteří po nich sahají častěji, než po obrázcích a samolepkách dopravních prostředků. Motoriku a koordinaci oka a ruky mohou děti rozvíjet díky obrovskému množství skládaček a puzzlí s dinosauří tematikou

Zatočte s příšerami a promluvte si o smrti

Díky nesčetným obrázkovým publikacím můžete dinosaury využít i jako tahák ke knížkám, o které nemají všechny děti v předškolním věku zájem. Obrázky, někdy třeba i na velkých rozkládacích stránkách dítěti ukážou, jak krásné a zajímavé knihy mohou být.

Dinosaury lze i přes jejich děsivý vzhled využít právě k odbourání strachu z nejrůznějších příšer, kterým děti občas trpí. „Můžete si s dětmi povídat o tom, jak v minulosti lidé nacházeli např. drápy dinosaurů a domýšleli si k nim zbytek, a tak pravděpodobně vznikla představa o existenci draků. Podobně jako si lidé vybájili meluzínu, hejkala a další nadpřirozené bytosti, kterých by se mohly děti bát. Můžeme jim takto racionálně vysvětlit, že strašidla nejsou,“ myslí si Desenský.

Dinosauři mohou rodičům pomoci otevřít s dětmi i jedno dodnes značně tabuizovaní téma - smrt. „Ačkoliv pojmy jako smrt a miliony let mohou být pro děti abstraktní, dozvědí se o nich přirozeným způsobem a jsou pro ně lépe přijatelné,“ domnívá se Petr Desenský. Když se pak se smrtí setkají i ve svém okolí, bude snadnější pro ně celou situaci pochopit.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

O dítě se snažila 16 let, pak lékaři zjistili, že má špatný tvar dělohy

10. května 2024

Premium Chybělo málo, aby touhu po vlastním dítěti vzdala. Po dlouhých letech marných pokusů se nakonec...

Největší faux pas roku 2001. Björk tehdy šokovala svět labutími šaty

10. května 2024

Seriál Vlastně to nebyly vůbec hezké šaty, spousta lidí by je i dnes označila za kýčovité. Přesto – nebo...

Sex se šéfem, tchánem či kamarádkou. Erotické sny nás mají probudit k činu

9. května 2024

Premium Zdá se vám o milování s Bradem Pittem nebo o sexu v neobvyklém prostředí? Sníte o něčem, čeho se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...