Ilustrátorka Seifertová: S manželem jsme jako chemická sloučenina - iDNES.cz

Ilustrátorka Seifertová: S manželem jsme jako chemická sloučenina

Za úspěch vděčí ilustrátorka Lucie Seifertová hlavně svému muži. To on ji přemluvil, aby knihy vydávali sami. A povedlo se. Jejich leporelo o českých dějinách nasbíralo řadu cen. S manželem vůbec působí jako siamská dvojčata.
Fotogalerie14

Lucie Seifertová | foto: Lucie RobinsonMF DNES


Lucie Seifertová odpoví na vaše dotazy on-line ve čtvrtek 14. 2. od 12 hodin ZDE

Na úvod vysvětlující poznámka. Lucie a její manžel, hudebník Petr Prchal, zvaný Pancho, se téměř nikdy nevyskytují odděleně. I při našem setkání v kavárně monitoroval svou ženu z povzdálí a pyšně pohupoval jejich půlročního syna Toníka, připevněného šátkem ke svému břichu.

Jejich pověstnou závislost můžeme brát jako projev nedospělosti nebo potrhlosti, každopádně jim perfektně funguje. Proto je tento rozhovor zároveň i hodně o něm.

Ten zbožňující pohled v očích vašeho muže nelze přehlédnout. Jakže jste spolu dlouho?

Dvacet čtyři let.

Tak to jste si začali jako děti…

S malilinkou pauzou jsme se neodloučili od mých patnácti a jeho šestnácti. Oba pocházíme z Poděbrad a denně nás jezdila taková partička na střední školy do Prahy. Já na grafickou školu, on na konzervatoř. A jednou mě v tom autobuse prostě sbalil. Také mi přišlo někdy divné nepoznat nikdy nikoho jiného, ale Pancho se rozhodl. A už mě s jednou kraťoučkou pauzou, kdy chvilku chodil s Alicí Nellis, taky Poděbraďačkou, nepustil. Všichni si zvykli, že skoro nechodíme každý zvlášť. Že když někde jsem, tak se tam za chvíli objeví i Pancho. I když už jsem studovala na akademii, seděl v ateliéru, koukal, jak maluji, a hlídal…

Vy jste malířka, on původně muzikant. Před sedmi lety jste hodně zariskovali. Začali jste vydávat vaše autorské knihy soukromě. A úspěšně. Podnikající umělci většinou dopadají katastrofálně. Vy jste se nebáli?

Báli. Hrozně. Ještě teď mi je špatně, když si vybavím ten pocit strachu. Ale postupem času si na to psychika zvykne.

Když teď sama sebe hodnotíte, jste spíš bohém, anebo racionální typ?

Jsem spíš racionálnější typ. To ale nemá nic společného s naším úspěchem, protože jsem jen poslušně realizovala šílený emotivní nápad svého muže.

Jak poslušně?

Na začátku, než jsme se do toho dobrodružství pustili, jsem mu slíbila, že se nebudu divit, nebudu odmlouvat a udělám bez řečí všechno, co řekne. Což znamenalo i vystupování v médiích, což mi teda vůbec nebylo příjemné.

Tady právě projevil Pancho talent na marketing. S prominutím "prudil" telefonáty redakce tak dlouho, až s vámi začaly vycházet rozhovory ve všech denících. O tom si i renomovanější autoři mohou nechat zdát.

To je prostě Pancho! Ale kdybyste věděla, jak jsem se styděla, jak mi bylo trapně, přece jen jsem prošla výchovou, že samochvála smrdí. Zároveň jsem ale doufala, že ví, co dělá. Můžete vytvořit cokoliv, ale když se o tom lidi nedoví…

Prozraďte mi teď recept na strach z fatálního podnikatelského finančního krachu.

Je to primitivní jak z primitivního amerického filmu, ale musíte prostě věřit, že všechno dobře dopadne. Nebo ještě spíš − že to vůbec nějak dopadne a že průšvih budete řešit, až když nastane. Taky je dobré, když vlastně vůbec nevíte, do čeho jdete, protože mít už zkušenost, tak vás úzkost nejdřív ochromí a pak sežere. Musela jsem na sobě dost zapracovat a změnit svoje životní postoje.

V čem?

Stát se optimistou z donucení. Mám přirozenou tendenci být spíš skeptik, držet se nohama při zemi. Sama sebe přesvědčuji, že ne, že je všechno lepší, než se mi na začátku zdá. Žije se s tím snáz. Měla jsem v hlavě i alternativu, že budeme muset fungovat s účty nadosmrti obstavenými exekutorem.

K tomu naštěstí nedošlo…

Měli jsme i hodně štěstí a zrovna se trefili do díry na trhu i do vkusu. Zároveň se potvrdilo něco, co jsem intuitivně tušila, ale nemohla dokázat. Že má Pancho manažerské schopnosti. Dnes už o tom nikdo nepochybuje, ale na začátku působil jako šílenec. Absolutně nesplňoval představy úhledného kravaťáka a byl chudý jak kostelní myš. Co taky jiného čekat od muzikanta, který má za manželku akademickou malířku.

Co míníte pojmem chudoba? Takhle si totiž v Česku stěžuje kdekdo.

Třeba jsem tři týdny v kuse dělala jen suché bramborové placky.

Kde jste bydleli?

Nejdřív jsme se potulovali po různých příšerných privátech. Bez peněz zjistíte, že se dá vlastně bydlet skoro všude. Na akademii mě nevzali hned, tak jsem rok uklízela v pražském Smetanově divadle. A jedna kolegyně uklízečka, Lada se jmenovala, mi pomohla sehnat byt. Jeden kumbál bez koupelny, bez kuchyně, v komplet cikánském baráku. My tam byli jediní bílí. Asi patnáct čtverečních metrů to mělo.

Jak dlouho jste zde bydleli?

Minimálně dvanáct let.

A tam jste rozjížděli své podnikání a vy kreslila své úspěšné knihy?

Ano.

Kde?

Skrčila jsem se a dala si prkno na kolena.

Vás ty podmínky nedeptaly?

Nevím, nepřipouštěla jsem si to. Nic lepšího jsem neměla, tak jsem vycházela z toho, že mám krásný výhled do zahrady. A vlastně nás docela bavili i sousedi. Historek s nimi mám na román, škoda, že nerada píšu delší texty. Češi jsou rasistický národ, ale mně Cikáni vyhovovali takovou upřímností.

A máte historku dokumentující tuto upřímnost?

Třeba jednou jsme šli sousedům popřát Vánoce a můj muž jim vzal flašku fernetu. Byli z toho úplně paf. Hlava rodiny − táta − vůbec nechápal, jak má na dárek reagovat. Honem nám za něj k Vánocům chtěl taky něco dát, ale nic neměli. Nakonec řekl: "Já vám odpojím na půl roku elektrický hodiny. Jo?"

Netrpěli jste s manželem na tom malém prostoru "ponorkou"?

Ne, spíš mám dojem, že jsme náš vztah ještě víc utužili. Pancho je obrovský a užvaněný, tak byly jen dvě cesty: buď ho začnu nenávidět, anebo si zvyknu a pak už zvládneme úplně všechno.

Hodně mladých lidí v takových startovacích podmínkách "vyměkne" a obrátí se pro pomoc na rodiče. Vás to nenapadlo?

Nevím proč, ale nepřipadalo nám, že jsme až v tak strašném průšvihu. Navíc to, že chci být malířka, byla moje volba. Akorát jsem pořád řešila mytí a praní. Na patře byla pro všechny jedna sprcha. Teda on už z ní někdo čórnul i hlavici. Ze zdi trčela jen trubka, ze které tekla studená voda, a pod ní si věčně jedna paní chladila červené víno. U maminky jsem si užívala nejvíc vanu.

Nebála jste se v tom domě?

Na mě by si díky Panchovi nikdo netroufnul. Všichni sousedi navíc byli předvídatelní. Čitelnější než lidi, kteří si občas hrají na honoraci a ve skutečnosti vám vrazí kudlu do zad. Občas si říkám, jestli by na mě ti, co jsem pro ně dnes zajímavá, tenkrát tak akorát neplivli.

Z jaké vlastně pocházíte rodiny?

Z normální slušné výtvarnické rodiny v Poděbradech. Se svými rodiči jsem prožila klidné a pohodové dětství. Tatínek už mi, bohužel, umřel, ale do Poděbrad se pravidelně vracíme. Dnes je v módě hyperaktivita, ale já jsem v dětství byla pravý opak. Maminka vzpomíná, že když mě ráno někam posadila, večer mě našla na stejném místě. Měla jsem svůj svět, nikdy jsem se nenudila.

Vás návrat do Poděbrad nelákal?

Jsem od začátku spokojená v Praze. Do Poděbrad jezdím dodnes na víkend − odpočinout si, ale už bych nesnesla ten přísný dozor sousedů. Tam se všichni znají a sledují. Třeba syna Toníčka nosíme v šátku na břiše. To už by tam ty vzorné paní vyskakovaly z kůže a pomlouvaly mě.

Takže to zrekapituluji: bydleli jste s manželem v pekelné díře, neměli co do úst a rozhodli se podnikat. Co byl ten zásadní impuls?

Vyšla moje autorská knížka Tajemná Praha. Měla úspěch, ale já dostala tak nízká procenta, že jsme z nich nezaplatili ani složenky. Vlastně jsem si ve výsledku vydělala míň než kdysi jako uklízečka. Pancho se rozzuřil. Došlo nám, že dokud budeme závislí na vydavatelích, tak pořád budeme ti poslední na řadě, kteří dostanou zaplaceno. Respektuji, že na sebe berou podnikatelské riziko, ale problém je v tom, že se v Česku nápady a originalita autora berou jako společné vlastnictví, které by měl dodávat zadarmo. Všichni se tváří, že vám dělají milost, když pro ně můžete ilustrovat, a že vás plně uspokojí ta tvůrčí práce, a ne že ještě budete tak drzí a očekávat za ni honorář. Ale když jim teda uděláte něco skoro zadarmo, ohrnují nad vámi nos. Nevypadalo to, že se něco změní. Museli jsme se změnit my.

Kde jste sehnali peníze?

S penězi nám pomohli naši kamarádi, kteří se už nemohli koukat na to, jak jsme pořád tak děsně chudí. (smích)

A pak už se všechno krásně rozjelo.

Ne. Kreslila jsem šestnáct hodin denně a Pancho ze všeho onemocněl. Byl to nápor na nervy pro oba. Ale pro něj, strůjce celého nápadu, hlavního manažera a chlapa k tomu, ještě víc. Od dětství se mu tvoří málo krevních destiček. Teď se mu kvůli stresu přestaly dělat úplně. Zmizely. Do nemocnice si ale lehnout jít nemohl, tak bral léky. Ty ovšem měly vedlejší účinky. Příšerně ztloustnul, nafoukl se jako balon, úplně se mu změnily rysy, lidi ho nepoznávali. To by ani tak nevadilo, ale prášky měly vliv i na jeho nálady. On je cholerik od přírody, teď ho ale chytaly nekontrolovatelné záchvaty vzteku. A do toho podnikal. Chystali jsme třeba výstavu v Národním muzeu. A on, který je jako ďas normálně, tam vždycky vlítnul jako pominutý ďas. Honil tam ty muzejníky opředené pavučinami, kterým se kapitalismus širokým obloukem vyhnul a chtěli tak nějak v klidu a tichu dožít. Strašně ho nenáviděli a báli se ho. (Pancho přichází a předává Lucii syna. Toníček je až do konce rozhovoru potichu a v klidu.)

Kdy nastal ten zlomový moment, kdy jste se trochu uklidnila a uvědomila si, že jste vlastně uspěli?

Když jsme zjistili, jak dobře se prodává leporelo, a když nám přišly peníze na účet.

Takže nakonec všechno dobře dopadlo, myslím v podnikání, a nastal konečně klid?

Tak to ani omylem. Když se začalo trochu dařit a tu naši díru jsme relativně zkultivovali, vyštípala nás z ní dost nechutným způsobem realitka. Dokonce jsme se s ní soudili. Povedlo se nám získat kus půdy na rekonstrukci a mně po letech snažení otěhotnět. V rozhrabané půdě s dítětem se ale být nedá. Domluvili jsme se s rodinou, že odkoupíme podíl rodinného domku ve Šternberku. Do toho domu sjel týden po podepsání smlouvy oknem blesk a vypálil ho. Ani jsme ho nestihli pojistit.

Promiňte, že se směji, ale vy to říkáte tónem, jako byste rozbila v samoobsluze plato vajíček, a ne přišla o dům.

Protože to je už za mnou. Navíc mám teď na klíně našeho úžasného Toníčka a všechny předchozí starosti jsou mi ukradené. Ale když se to stalo, měla jsem pocit, že vystupuju v nějakém naprosto debilním snu. V noci mi volala teta, že prý hoří a oni stojí s dětmi venku a koukají na to. Nemohli ani hasit, protože barák byl stále pod proudem.

I tehdy jste si vsugerovala, že budete optimistkou?

Ne, já byla úplně vedle. A to horší mělo teprve přijít.

Co je ještě horšího?

Čert vem barák, žila jsem bez něj do teď, budu žít i nadále. Ale po požáru zavládla naprostá hysterie, která totálně rozvrátila rodinné vztahy, a bojím se, že se už nikdy neurovnají.

Jaká hysterie?

Nezlobte se, ale nechci o tom mluvit.

A kde tedy bydlíte teď, když vám shořel dům?

Bydlíme na té půdě.

Něco veselejšího: proč si myslíte, že zrovna vám vyšel tak jedinečný partnerský vztah?

Jedna naše kamarádka říká, že nejsme pár, ale chemická sloučenina. Máme oba natolik odlišné vlastnosti, že až spojením vznikne ta správná síla.

Autoři:

Nejčtenější

Vystoupila z moře a svět užasl. První Bond girl zpopularizovala bikiny

V roce 1962 nebyly bikiny žádnou novinkou, poprvé spatřily světlo světa už krátce po druhé světové válce. Přesto byly stále považovány za tabu. Jejich stigma zlomila krátká scéna v první bondovce Dr....

Gábina všem vyrazila dech. V Extrémních proměnách zhubla 72 kilo

Gabriela od útlého věku aktivně sportovala. V dospívání s ní však zamávaly „emoční turbulence“, které ji dovedly k přejídání. V posledních letech je věčně zavřená v bytě a hledá útěchu v jídle....

Rakovina jde příliš rychle, šokuje oblíbená blogerka. V Česku pro ni není pomoc

Populární blogerka Marika Kučová, která založila na Instagramu oblíbený blog o vaření Kitchen story, přiznala sledujícím zničující zprávu. Rakovina prsu, kterou zjistila začátkem loňského roku,...

Podvádím manžela s jeho nevlastním bratrem, nemůžu si pomoci, přiznává Marta

I v na první pohled šťastném vztahu se může stát, že jeden z páru začne hledat vášeň a uspokojení jinde. Je lepší zatloukat, nebo na rovinu přiznat nevěru? Odejít, či zůstat? Přečtěte si příběhy...

Spali s tisícovkami žen. Světoví VIP milovníci počtem partnerek šokovali

Slavní muži, kteří se chlubí, že spali s tisícovkami žen Sláva jim přinesla nejen bohatství, ale také zástup věrných fanynek, které jim „skákaly“ s nadšením do postele. Podívejte se do naší galerie, kteří slavní muži měli největší počet milenek. Někdo jich...

Reality show o hubnutí mi vadí, porušují i medicínské principy, říká obezitolog

Premium

Fakta o obezitě českých dětí zaznívají stále důrazněji. Dnes už trpí nadváhou či obezitou každé čtvrté, zatímco před třiceti lety byla těch tlustších sotva desetina. Podle obezitologa profesora...

4. dubna 2025

Parkinsonovu chorobu nemají jen staří lidé. Jak poznat varovné příznaky?

Chorobou, již si obvykle spojujeme s třesem rukou, u nás trpí asi padesát tisíc lidí. Běžným omylem je, že se Parkinsonova nemoc týká pouze starých lidí. Skutečnost je taková, že nejvíce postihuje...

7. června 2024,  aktualizováno  4.4 10:56

Mám penis znovu jako dvaadvacetiletý, říká téměř padesátiletý miliardář

Slavný biohacker a miliardář Bryan Johnson zasvětil poslední roky výzkumu na téma věčného mládí a sám je pokusným králíkem. Podle všeho se jeho pokusy daří, protože tvrdí, že má penis jako...

4. dubna 2025  8:38

Cibuli do tašky, brokolici do utěrky. Skladování prodlouží trvanlivost

Teď se možná víc než kdy dřív zamýšlíte nad tím, jak ušetřit. Jídlo totiž vyhazuje rád málokdo. Poradíme vám, jak uchovat zeleninu nebo ovoce, které jste výhodně koupili a kde vám vydrží nejdéle...

4. dubna 2025

Kosmetické práce volají. Probuďte po zimě pleť a připravte ji na jaro

Každá správná zahrádkářka, byť by vlastnila jen pár truhlíků za oknem, dobře ví, že jaro je časem horečnatých příprav na novou sezonu. A věřte nevěřte, jarní zahradnické práce jsou skoro stejné jako...

4. dubna 2025

Promiň, mám mladší. Po odchodu partnera se neizolujte a nechte si pomoct

Můžete se vzít z lásky a žít spolu celé roky. Nést spolu dobré i zlé, „dokud vás smrt nerozdělí“, přesně tak, jak jste si to slíbili u oltáře. Jenže pak si muž najde mladší ženu a z dlouholetého...

4. dubna 2025

Móda vs. Trump. Na přehlídkách rezonují imigranti, válka, fašismus i LGBT+

Politický přesah není v módě nic nového. Ale už dlouho se na týdnech módy neobjevilo tolik výrazných gest, názorů a odkazů na společenskou situaci jako letos. Designéři mezi řádky i napřímo...

4. dubna 2025

KVÍZ: Třicet přísloví nejen pro školáky. Jak byste u přijímacích zkoušek uspěli vy?

Přísloví dělají dětem u přijímacích zkoušek z českého jazyka dlouhodobě potíže. Před lety v nich dokonce vyhořelo i mnoho studentů při maturitním testu. Jak jste na tom se znalostí českých přísloví...

vydáno 4. dubna 2025

Ředkvičkový salát s rukolou

Ředkvičkový salát s rukolou
Recept

Střední

20 min

Svěží jarní salát se zálivkou.

Byla frustrovaná a vyhořelá. V padesáti opustila svůj život a cestuje po světě

Premium

V padesáti si sbalila batoh a s téměř nulovou znalostí angličtiny vyrazila vstříc dobrodružství. Doma nechala dvě dospělé děti i úspěšnou kariéru. „Pracovat rukama je osvěžující. Zhubla jsem patnáct...

3. dubna 2025

Žena měla za to, že je nachlazená. Následná diagnóza pro ni byla šokem

Marketingová manažerka Nadia Bishopová z anglického Swindonu měla pocit, že se o ni pokouší nějaká viróza. S pocitem nachlazení tedy ulehla do postele a čekala, že se za pár dnů zotaví. Místo toho se...

3. dubna 2025

Spodní prádlo jako základ outfitu. Jaké sexy kousky nosí slavné krásky?

Podívejte se do galerie na Mezinárodní den spodního prádla na slavné ženy, které odhodily svršky a ukázaly, co nosí pod tričkem. Luxusní spodní prádlo miluje každá a VIP krásky se s ním mnohdy hrdě...

3. dubna 2025  9:45