Dietoložka Karolína Hlavatá

Dietoložka Karolína Hlavatá | foto: Archiv doktorky Karolíny Hlavaté

S přibývajícím věkem jezte více bílkovin, poradila on-line dietoložka

Vysoký krevní tlak, řídnutí kostí, cukrovka a samozřejmě nabírání kilogramů. Čtyřicítka je pro mnohé ženy (a muže) zlomovým rokem, kdy se zpravidla začínají objevovat první příznaky těchto chorob. "Rizikový bývá nadbytečný příjem tuků, zejména z uzenin, tučného masa, sýrů a smetanových mléčných výrobků," řekla on-line dietoložka Karolína Hlavatá.

"Dobrou službu vám udělají bílkoviny, po kterých se zasytíte a budete mít potravu pro svaly. Platí totiž, že čím více aktivní svalové hmoty, tím větší bazální metabolismus, tedy i lepší spalování," dodala doktorka.

Odpovědi dietoložky Karolíny Hlavaté najdete zde

Pokud jste až dosud moc nedbali na zdravý životní styl, s přibývajícím věkem byste měli upřít svou pozornost na složení svého jídelníčku a přiměřenou tělesnou aktivitu.

"Čtyřicítka je ideálním obdobím pro změnu životního stylu. Motivací bývají počínající zdravotní potíže, ženy často touží po změně vzhledu, a chtějí proto hubnout," říká doktorka Karolína Hlavatá.

S postupujícím věkem se snižuje podíl aktivní svalové hmoty ve prospěch tukové tkáně, zpomaluje se metabolismus, čímž člověk pomalu přibírá na váze a hubnutí je mnohem "namáhavější". Z toho vyplývá, že starší člověk by měl mít menší energetický příjem.

"Tuk se ukládá zejména v oblasti břicha, což následně zvyšuje riziko vzniku metabolických komplikací, zejména poruch glukózového metabolismu," upozorňuje dietoložka.

Ryby a dostatek zeleniny

V jídelníčku se zaměřte na zvýšení příjmu mléčných výrobků (ideálně polotučné mléko a mléčné výrobky, sýry nejlépe přírodní, typu cottage a tvrdé sýry do 30 % tuku v sušině, velmi vhodný je tvaroh).

PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., dietoložka

Na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně vystudovala obor Výživa člověka. Od roku 2003 pracuje jako dietolog v Endokrinologickém ústavu v Praze. Zároveň se věnuje postgraduálnímu studiu v oboru Fyziologie a patofyziologie člověka. Publikuje v domácích i zahraničních časopisech, aktivně se účastní kongresů a konferencí, spolupracuje na několika studiích a také radí v projektu Žij zdravě.

Mléčné výrobky jsou i výborným zdrojem bílkovin, které jsou potřeba nejen jako "potrava" pro svaly, ale zajistí i výkonnost a odolnost proti infekcím.

Dalším bodem je snížení příjmu tuků, zejména živočišného původu, a jejich nahrazení rostlinnými tuky. Ale pozor, z hlediska obsahu energie mezi rostlinným a živočišným tukem není rozdíl.

V rámci úpravy stravovacích zvyklostí zvyšte příjem zeleniny, ovoce (zde ale opatrně, nejezte více jak 3 kusy ovoce denně, mohli byste začít nabírat na hmotnosti) a luštěnin.

Z masa upřednostňujte libové maso, a co nejvíce zařazujte ryby. Uděláte hodně nejen pro cévy, ale na své si přijde i mozek a imunitní systém.

Nezapomeňte ani na dostatečné množství tekutin a vlákniny, abyste se vyhnuli  problémům s trávením, které se také s přibývajícím věkem často objevují.