Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Eva Pilarová: Zpívám a teď k tomu ještě ráda fotím

aktualizováno 
S Evou Pilarovou jsem se setkala ve chvíli, kdy slavnostně předávala obyvatelům Domova pro seniory nové počítače. Ačkoli v devět hodin ráno nechává většina zpěváků hlasivky spát, paní Eva naživo zazpívala několik písniček, dokonce i jednu na přání.

Eva Pilarová - "Chodím samozřejmě i ve sportovní obuvi, ovšem tu maminka neuznává." | foto: Archiv Evy Pilarové


Popovídala si se starou paní sedící na invalidním vozíku, která jí chtěla připomenout svého syna muzikanta, protože hrával právě v její kapele.

V posledních týdnech jste hodně jezdila po domovech seniorů a asistovala zde při předávání počítačů s připojením na internet. Myslíte, že si starší lidé mohou ještě vytvořit k pro ně nezvyklému novému komunikačnímu prostředku nějaký vztah?
Určitě, přece když je někdo starší, neznamená to, že ho přestanou věci kolem zajímat. Mohla bych vám to doložit prvním mailem, který mně od seniorky z domova přišel, a můžu vám říct, že jsem měla upřímnou radost.

Je známo, že vaše záliba ve fotografování vznikla ve chvíli, kdy jste koupila první fotoaparát původně manželovi. Ale kdy jste přešla na digitál?
Digitál mám přes čtyři roky. Oproti klasickému fotoaparátu už mi ušetřil spoustu peněz. Dříve jsem nafotila třeba šedesát západů slunce a pouze dvě fotografie byly použitelné. Zbytek jsem vyhodila. Digitál má výhodu, co se vám nelíbí, můžete smazat.

Jak se vám zamlouvá nový tvůrčí proces? Myslím tím možnost počítačové úpravy fotografií?
Zatím jsem jakž takž zvládla jen zlomek, ale je tam velká spousta dalších možností a  věřím, že se časem dostanu dál.

Objevila jste si program na úpravu fotografií sama, nebo jste si nechala nějaký doporučit a odborně se proškolila?
Přišla jsem k tomu náhodou. Fotograf Josef Louda mě fotografoval pro jistý týdeník. Fotky se mi líbily a jen u jedné jsem podotkla, že mohla mít světlejší pozadí. Pan Louda pravil, že to není problém, na něco v počítači kliknul a objevilo se pozadí podle mých představ. Hledala jsem, jestli něco takového má i můj počítač. Našla jsem a byla jsem ztracená. Prokousávala jsem se tím sama, neměla jsem ani poradce, ani odbornou literaturu.

Kolik času vám v průměru zabere úprava fotografie? Mám na mysli především ty snímky, které plánujete zařadit do divácky veřejně přístupné expozice.
To není otázka hodin ani dnů, jsou fotky, se kterými si hraji třeba půl roku. A někdy se jim musím věnovat třeba deset hodin denně.

Upravujete všechny fotografie, nebo si u některé řeknete: tak tohle je přesně ono, to už nepotřebuje vůbec nic?
Spíš bych řekla, že všechny fotografie se pro úpravu nehodí.

Výtvarníci občas škodolibě říkají, že fotografování se věnují ti, kteří by bývali rádi malovali, ale nebylo jim dáno. Jak je tomu u vás?
Tak tomu věřím, já malovat skutečně neumím, přesto jsem malovala vždycky ráda.

Kdy jste začala mít pocit, že vaše fotografie již nejsou obyčejnými snímky do rodinného alba, nýbrž malými uměleckými počiny?
Takový pocit jsem neměla nikdy, nehraji si na žádné umění, ale mám  radost, když se obrázek někomu líbí.

Necháváte si před výstavou fotografie někým schvalovat, nebo se řídíte jen  vlastními pocity?
Nechávám to na svých pocitech, nicméně prvním kritikem je manžel. Někdy se stane, že se nadchnu pro nějaký obrázek a po čase se nestačím divit, proč jsem ho vystavila.

Stalo se vám to někdy i u písničky, že jste ji zařadila do svého repertoáru a pak toho litovala?
Nestalo, ale když mě písnička přestala bavit, vyřadila jsem ji, to se někdy stane. Ale za nějakou dobu se k ní třeba zase vrátím.

Všimla jsem si, že hodně námětů nacházíte v zákoutích staré Prahy. Jsou zde ještě vůbec nějaká místa, na něž lze pohlédnout novým způsobem?
Určitě, jde přece o novou techniku.

Nebojíte se, že zastánci klasických záběrů mohou brát jako svatokrádež, když místa tak úzce spjatá s českou historií procházejí díky počítačové úpravě novým vývojem?
Nemyslím si, že bych až tak zastánce klasických záběrů zajímala. Nehledě na to, že moje obrázky zdaleka nemůžou ublížit  Praze tak, jako se o to snaží někteří architekti. Taková knihovna…

Neméně důležitou roli hrají na vašich snímcích západy slunce. Proč zrovna závěr dne? Svítání vás neinspiruje?
Dobrá otázka! Svítání by mě určitě inspirovalo, ale to bych musela vstávat...

A co lidé? Neláká vás zachytit nějak netradičně třeba své pěvecké kolegy? Nebo je úskalí portrétování tak choulostivá záležitost, že se do toho raději nepouštíte?
Své pěvecké kolegy mám dokonale zmapované. Ale kdybych je digitálně upravené vystavila, bylo by to na žalobu. Vím to, mám jich pár v počítači.

Zúčastňujete se osobně i vernisáží svých výstav?
Samozřejmě, ve většině případů i něco málo zazpívám.

Jako zpěvačka jste si po právu užila potlesku obecenstva do sytosti. Necítíte se v tomto směru coby fotografka ošizena? Je vůbec možné zatleskat fotografii?
Já se ale opravdu necítím jako fotografka, jsem hrající si amatér, kterému lze ledacos odpustit. Profíkům by to nejspíš neprošlo.

Setkala jste se i se zápornými reakcemi na své fotografické umění? Existuje kupříkladu někdo, kdo vaše nadání nemůže skousnout?
No, nepřála bych vám číst maily, které mi občas na toto téma přijdou. Ale většinou jsou od někoho, kdo nepublikuje, nevystavuje. Ti dobří a známí jsou velmi tolerantní a nejeden z nich mě dokonce i pochválí.

Jaké pocity ve vás vzbuzuje vlastnost zvaná lidská závist?
V mládí jsem ze závisti byla smutná, ale postupem času mám jen ty nejlepší pocity. Kdyby nebylo co závidět, mohla bych to zabalit. Říká se ale, že je to typicky česká vlastnost.

Závidíte někomu něco vy sama?
Ne, kdo závidí, užírá se a rychleji stárne. A to já si nemůžu dovolit!

A co třeba dnešní mladé generaci její takřka neomezené možnosti?
Každá generace má své. Já fakt nezávidím nic, ale podle reakce mladých lidí zjišťuji, že oni nám naopak závidí šedesátá léta minulého století.

Nestýská se vám po době velkých hudebních orchestrů a po krásných velkých melodiích?
Není důvod ke stesku, občas zpívám s orchestrem Václava Hybše nebo Felixe Slováčka a nedávno jsem  měla tři vystoupení jako host symfonického orchestru.

Zkoušíte si občas zanotovat některou ze současných písniček?
Zkouším, třeba písničku z Kleopatry, kterou zpívá Monika Absolonová "Teď královnou jsem já", je nádherná.

Vypadáte opravdu báječně. Prozradíte, zda na tom má větší podíl vaše genetická výbava, váš zdravý přístup k životu, kosmetický průmysl, nebo zkušená ruka chirurgova?
Děkuji za poklonu, podílí se od každého něco. Například maminka oslavila letos v červnu 93. narozeniny, chodí na vysokých podpatcích, hůl nepřichází v úvahu, jezdí na hory, cvičí jógu, kdo ji nezná, hádá jí o dobrých dvacet let méně. Že bych žila zrovna zdravě, no, nekouřím, nepiji alkohol, nepřejídám se, ale také necvičím, nechodím na procházky a málokdy se mně podaří naspat povinných osm hodin. Spíš šest i méně. Navštěvuji kosmetický salon KR studio a používám kosmetiku Darphin. A znám se už delší dobu dost dobře s plastickým chirurgem MUDr. Václavem Poláčkem.

Většina dam ve zralém věku rezignuje na vysoké podpatky. Že vy osobně podobné dilema neřešíte?
To mám po mamince. Ale chodím samozřejmě i ve sportovní obuvi, ovšem tu maminka neuznává.

Čeká vás v nejbližší době něco, na co se opravdu hodně těšíte?
Pořád se na něco těším, třeba na to, že se zítra ráno probudím. Co se práce týká, příští rok - pokud pánbůh zdraví dá - budu mít řadu koncertů, kterými oslavím kulaté narozeniny, a to rovnou na třech kontinentech, na turné v Austrálii, v USA i doma.

Eva Pilarová

* Narodila se narodila 9. srpna 1939 v Brně.
* Čtyřikrát zvítězila ve čtenářské anketě Zlatý slavík.
* Zároveň je vítězkou Bratislavské lyry, Zlatého klíče Eurovize a Velké ceny v polských Sopotech.
* Proslavila se jako interpretka populárních písní, ale cítí se jako doma i ve swingových a jazzových skladbách.
* Proslula svým zajímavě zabarveným hlasem a vynikající pěveckou technikou.
* V roce 1960 se stala členkou legendárního divadla Semafor.
* Po dvou letech si odskočila do divadla Rokoko, odkud se opět po dvou letech do Semaforu vrátila.
* Objevila se i v několika českých filmech: Kdyby tisíc klarinetů, Zločin v šantánu, Ta naše písnička česká a v dalších.
* Mezi její posluchačsky nejoblíbenější písničky patří například: Láska nebeská (v duetu s Waldemarem Matuškou), Rekviem, Sekáči jdou, Rodeo, Dám tisíc dukátů, Rozhoupej zvony nad námi (duet s Jaromírem Mayerem), Hrom aby do tě, lásko, Oliver Twist, Kolotoč atd.
* Je autorkou několika kuchařských knih.
* V posledních letech se věnuje fotografování. Má za sebou celou řadu úspěšných výstav v Praze, v Brně, ve Vídni, v Moskvě a půvabnou knížku Pohlazení, v níž její fotografie doprovodil svými texty Josef Fousek.
* Je 23 let provdána za bývalého tanečníka Jana Kolomazníka.
* Z předchozího manželství má dospělého syna a nyní již dva vnuky.

Autoři:
Nejčtenější

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Další z rubriky

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Paris Jacksonová na Met Gala (New York, 1. května 2017)
Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích v předních světových módních magazínech. Jak ale sama Paris Jacksonová (19) říká,...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Pořád stloukám rozpočet, aby děti mohly do školek a školy, říká máma

Pomozte rodinám v nouzi a nasbírejte kilometry během nebo chůzí na akci Teribear hýbe Prahou.  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto rozjasňovače stále nepatří do standardn... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.