U cizokrajných kuchyní musíte přemýšlet nad tím, jaké potraviny obsahuje a zda jsou vhodné pro vaše dítě.

U cizokrajných kuchyní musíte přemýšlet nad tím, jaké potraviny obsahuje a zda jsou vhodné pro vaše dítě. | foto: Isifa

Děti nemohou jíst na dovolené všechno

  • 6
Chystáte se se svou na dovolenou do vzdálenějších zemí? Potom byste měli vědět, že svým dětem nemůžete nabídnout vše, co se objeví na jídelním lístku. Čtěte, na co byste si na dovolené měli dávat pozor a co svým dětem můžete bez obav předložit.

Otázka kombinace dětského stravování a mezinárodní kuchyně se netýká zdaleka jen prázdninového období a cestování.

Díky široké nabídce v restauracích i obchodech u Čechů stále vzrůstá obliba mezinárodních specialit a cizokrajných kuchyní. U dospělých nehrozí při rozumném zkoušení nových a nezvyklých pokrmů téměř žádný problém, jinak je tomu však u dětí.

"Existují méně obvyklé ingredience, které dětskému organismu příliš neprospívají, jiná jídla mezinárodní kuchyně mají naopak vhodnější složení  než běžná česká kuchyně," říká Jitka Tomešová, nutriční terapeutka poradenského centra Výživa dětí.

Asijská kuchyně
Asijská kuchyně nešetří sójou a výrobky z ní vyrobenými. Ačkoli se neustále hovoří a píše o příznivých účincích, které má sója na lidské zdraví, málokdo si uvědomuje, že sója může dětskému organismu i uškodit. Zvlášť pokud ji konzumují v příliš velkém množství.

"Sója totiž obsahuje takzvané antinutriční látky, které brání využití některých vitaminů a enzymů," vysvětluje Jitka Tomešová. "V sóji navíc najdeme v hojné míře i látky, které jsou podobné ženským hormonům estrogenům. Ty mohou ve větším množství způsobovat potíže s dospíváním, především u dívek."

Stejně tak byste podle odborníků měli u dětí šetřit se sójovou, rybí a ústřicovou omáčkou, které jsou nedílnou součástí asijských pokrmů. Stejně tak není pro děti vhodné použití příliš ostrých a pikantních druhů koření. Na druhou stranu však odborníci tvrdí, že děti upřednostňují spíše jednodušší jídla a pikantní chutě stejně nevyhledávají.

Arabská kuchyně
Základem arabské kuchyně je především zelenina, nejrůznější zeleninová pyré. Velmi oblíbená je cizrna, kuskus, jehněčí, nebo skopové maso.

"Kvalitně připravená arabská jídla obvykle neobsahují žádné ingredience, které do dětského jídelníčku nepatří," říká Jitka Tomešová. "vyhnout bychom se měli jen ostřejším pokrmům, například s obsahem kořenící směsi harrisa." Problémy by případně také mohli mít rodiče alergických dětí. Netradiční suroviny v kombinacích, na které není organismus dítěte zvyklý, by mohly být příčinou prudké alergické reakce.

Spíš než složení arabské kuchyně by pro děti i dospělé mohlo být rizikem jídlo z pouličních stánků, kde není možné dodržovat hygienické zásady. Pokud se chcete při své dovolené v Egyptě nebo Tunisku vyvarovat střevních problémů, měli byste minimálně svým dětem podávat pouze jídla, u nichž víte, v jakém prostředí byly připraveny.

Italská a ty druhé
Pokud při své dovolené zůstanete v evropském regionu, budete to mít s výběrem jídla pro děti mnohem jednodušší.

Například italská jídla se nevyznačují příliš pikantními nebo ostrými druhy koření, pokud vyloučíte česnek. Pro  dětský jídelníček je prospěšné velké množství zeleniny i těstovin, které italská kuchyně obsahuje.

Navíc jsou pro italskou kuchyni typické malé porce, takže děti nemají tendenci k přejídání. V boji s dětskou obezitou je italská kuchyně výhodná i z hlediska téměř úplné absence omáček. Omáčky se používají jen v takovém množství, aby těstoviny obalily a spojily.

Ačkoli je francouzská kuchyně vyhlášená jako vrchol kulinářského umění, mezi dětskými strávníky není příliš oblíbená. Vzhledem k velkému množství vnitřností, mořských plodů a netradičních ingrediencí ji děti nevyhledávají.

O to oblíbenější je však kuchyně řecká, která zároveň patří mezi jedna z nejzdravějších. Kvalitní olivový olej, ryby, zelenina, sýr feta a další jsou nezbytnými položkami řeckých kuchařů. Pro děti tady mohou být problematické některé méně známé druhy koření. "V řecké kuchyni bychom si však měli dávat pozor na velmi sladké moučníky, kterým děti odolají jen těžko," říká Jitka Tomešová. "Raději je požádejme, aby se s námi rozdělily, nebo jim jako variantu nabídněme lehkou ovocnou zmrzlinu či ovoce."