Quido vás v novém seriálu iDNES.cz přesvědčí, že při běhání nemusíte trpět.

Quido vás v novém seriálu iDNES.cz přesvědčí, že při běhání nemusíte trpět. | foto: iDNES.cz

Deset důvodů, proč vstát z pohovky a začít běhat

  • 172
Chcete se dostat do kondice? Nebo shodit nějaké to kilo? Ideální cestou, jak dosáhnout obojího, je běh. V mnoha lidech vyvolává tento nejpřirozenější druh pohybu značnou nechuť - a iDNES.cz se to rozhodl změnit. Připravili jsme pro vás nový čtrnáctidílný seriál.

Každé pondělí vám budeme přinášet článek o jednom z mnoha témat, která s během jakožto pravidelnou fyzickou aktivitou souvisejí. K článku budou vždy připojené dva tréninkové plány: jeden pro úplné začátečníky a druhý pro občasné sportovce.

Díl první: proč vlastně běhat

Běhání prožívá ve světě boom zhruba od poloviny 70. let. Každoročně přibývá lidí, kteří dokáží zdolat maraton, ale i těch, kdo mají mnohem menší ambice a věnují se běhání jen tak pro radost nebo pro udržení kondice.

Pravidelně běhají američtí prezidenti, mladí lidé, důchodci i plnoštíhlé dámy. Firmy používají vytrvalostní běh jako ideální "team-buildingovou" aktivitu. V mnoha zemích se běhání stalo pro masy lidí naprosto samozřejmou součástí života.

Kondiční (vytrvalostní) běh prostě zažil rozkvět, jaký mu mohou jiná odvětví jen závidět. Proč jde o tak populární sport?

1. Běh se nikdo nemusí učit
Je to nejpřirozenější sportovní aktivita, kterou lidé mají v genech. Už naši dávní předkové běhali po stepích, aby získali potravu, nebo se naopak sami nestali potravou. Nepotřebujete mít sportovní talent, nemusíte si osvojit žádnou speciální zručnost jako třeba při tenisu nebo squashi, nepotřebujete trenéra jako při golfu nebo bojových sportech.

2. Běh je levný sport
Jedinou výraznou investicí jsou boty. Pak už stačí jen tričko, kraťasy, ponožky a můžete vyrazit. Zkuste srovnat náklady například s pořízením kola, lyží nebo hokejové výstroje.

3. Běhat můžete kdekoli
Pokud si chcete zajít třeba na squash, můžete si ho zahrát jen na speciálním kurtu, za který navíc musíte zaplatit. Naproti tomu běhat můžete kdekoli - v lese, na silnici, na polních cestách, v parcích, v horách, na mořském pobřeží, na dráze... A zadarmo.

4. Běhat můžete kdykoli
To se týká roční i denní doby. Běhat se dá celý rok, i když je pravda, že na sníh vyrazí jen velmi motivovaní běžci. Ale i tak je zhruba od března do listopadu dost prostoru také pro méně ambiciozní sportovce. Běhat můžete ráno, v poledne, večer - jak se to komu hodí. I v tom je velká výhoda proti jiným sportům.

5. Běh není časově náročný sport
Tedy pokud ho berete velmi vážně, zabere vám jistě hodně času. Ale pořád méně ve srovnání třeba s cyklistikou. Abyste spálili stejné množství kalorií, musíte na kole strávit mnohem více času.

6. Běhání je zdravý sport
Zdravotní rizika - za předpokladu, že běháte rozumně a nepřepínáte se - jsou minimální. Pozitiva jednoznačně převažují (více o nich v dalších dílech seriálu).

7. Běhání je individuální i kolektivní sport
Běhání se pro vás stane tím, co z něj budete chtít mít. Pokud vám z jakéhokoli důvodu vyhovuje při sportu samota, je na to běhání ideální. Ale na druhé straně můžete běhat i ve skupince s kamarády a běhání se pro vás stane sociální aktivitou se vším všudy.

8. Běhání je nejlepší mentální relax
Pro většinu běžců jsou to přes den jediné chvíle, kdy jsou skutečně sami. Bez ostatních lidí, bez šéfa, bez rodiny, bez mobilu, počítače, bez troubících aut a cinkajících tramvajích, bez rádia, televize atd. Vyčistí si hlavu, odpočinou si od starostí všedního dne.

9. Běhání je pohodový sport
Zapomeňte na Zátopkovu tvář zkřivenou bolestí. Pro rekreační sportovce je běhání především zábavou. Každý může běžet v takovém tempu, při jakém se cítí nejkomfortněji. Každá minuta běhání nemusí být skvělá, ale celkový výsledek rozhodně bude.

10. Běhání je ideální cestou k hubnutí
Pokud chcete zhubnout a nevěříte dietám ani speciálním (a drahým) přípravkům, děláte dobře. Běhání je nejlepší cestou, jak zredukovat váhu. Spálíte při něm za stejný čas více kalorií než při jiném sportu. Navíc při pravidelnému běhání si vlastně automaticky upravíte svůj jídelníček a především změníte životní styl.

Oslovil vás aspoň jeden ze zde uvedených důvodů? To je dobře. Za týden si přečtěte, jak správně koupit běžecké boty, a potom už nezbývá než začít sportovat.