Co platí na vrásky

Nejste spokojená se svým vzhledem? Možností, jak to změnit, není málo. Na zákrok přitom nejsou vždy potřeba desetitisícové sumy. Julie Horečná, drobná žena, matka tří dětí, má za sebou několik liposukcí. "Po třech dětech ať cvičíte, jak chcete, břicho zůstane nepružné, povislé. Nic s tím nenaděláte."

"Po liposukci mám pořád velikost třicet osm, ale cítím se fyzicky líp," hájí své rozhodnutí.

Zákrok přirovnává k odstranění kazu u zubaře. "Ten si také necháte odstranit. Když se člověk chce nechat vylepšit pro svůj pocit, a ne pro svoje okolí, tak nemusí ani nic takového skrývat. Jsem normální žena a nebylo to ani tak finančně zničující, jen si prostě zase odpustím něco jiného," říká Horečná.

Takových žen, jako je ona, přibývá. Stále více Češek vyhledává pomoc estetických chirurgů.

Novinky v salonech
Novinek a nových trendů, které se v péči o vzhled objevily v posledních letech, je hned několik a v nejrůznějších cenových relacích. Například u kosmetiky - stále více žen dává přednost přírodním přípravkům, které nejsou testovány na zvířatech.

Alergické ženy si mohou koupit v lékárně speciální kosmetiku pro citlivou pleť. Změnilo se také menu v salonech krásy, přičemž nabídka zdejších se už nijak neliší od zahraničních. Asi největším hitem je v posledních letech botuloxin používaný zejména k úpravě vrásek.

Převratná novinka se na tomto poli podle dermatoložky Marty Moidlové v posledních letech neobjevila, ale nabídka je i tak stále širší, tím jak se objevují nové přístroje - například inovované lasery.

"Také se čím dál častěji celosvětově oddalují operace a používají se metody, které pacienty nevyřadí z práce," říká lékařka. Tímto způsobem je navíc možné oddálit věští zákrok na dobu, kdy si jej bude moci člověk dovolit časově i finančně.

Jedna dobrá zpráva pro ženy, které uvažují o plastických operacích a bojí se jizev: v oblasti krku a obličeje už se mnohé zákroky dělají laparoskopicky, takže jizvy jsou minimální. Při tomto zákroku lékař proniká přes kůži jen malým otvorem.

Plastika na pojišťovnu
Plastickou chirurgii stále část lidí považuje za jakousi zhýralost, nicméně lékaři to tak nevidí. Pomáhají i ženám, které prodělaly závažnou nemoc.

"Každá žena má v sobě něco krásného a někdy je dobré schovanou krásu zdůraznit," říká plastický chirurg z pražské vinohradské nemocnice Roman Kufa. Podle něj kolikrát ženy zbytečně trpí například po odstranění prsu po rakovině. Po vytvoření nového prsu mohou ženy zase chodit v plavkách a podobně.

Mnoho žen sice o nějakém podobném zákrok uvažuje, ale předem ho zavrhnou kvůli obavě z toho, že by se za svou nově získanou krásu nedoplatily. Přitom některé plastické operace platí i pojišťovny - například povislá víčka, která brání při pohledu.

"Takový zákrok ale musí doporučit oční lékař. Také mnohá zmenšení poprsí hradí pojišťovna, a to tehdy, když působí bolesti zad nebo jiné potíže. Takový výkon zváží revizní lékař," radí chirurg.

Podobně může žena požádat o to, zda by jí pojišťovna nezaplatila operaci velkého rozestupu břišních svalů v případě, že jí způsobuje třeba střevní potíže.

KDO POMŮŽE ZMĚNIT VZHLED?

Korektivní dermatolog - zaměřuje se především na kůži obličeje, používá řadu přístrojů, například laser. S jeho pomocí vyhlazuje kůži, odstraňuje vrásky, jizvy a různé kožní nerovnosti.

Plastický chirurg - může upravit na obličeji i těle v podstatě všechno. Na obličeji nejčastěji operuje povislá víčka. Chirurg také zmenšuje nebo zvětšuje poprsí, odsává podkožní tuk tzv. liposukcí, na pažích a břiše odnímá nadbytky kůže.