Chrápání vede také k impotenci

Chrápání a s ním spojené krátkodobé zástavy dechu během spánku mohou být jedním z faktorů, napomáhajících rozvoji Alzheimerovy nemoci nebo impotence. Tento předpoklad byl ruskými odborníky vysloven po zjištění souvislosti mezi dýchacími obtížemi a genem s názvem APOE4. Tento gen odpovídá za syntézu apolyproteinu E, zvyšuje riziko propuknutí Alzheimerovy choroby, jedné z variant stařecké retardace a onemocnění kardiovaskulárního systému.
Nyní vědci předpokládají, že negativní působení genu může být podmíněno právě dechovými obtížemi.

Podle slov odborníků mohou být zástavy dechu během spánku příznakem poškozeného mozku. Není-li problém léčen, zhoršuje se přísun kyslíku do krve, což může vést ke zvýšení tepenního tlaku, srdečním onemocněním, problémům s pamětí a k impotenci.

Autoři výzkumů upozorňují, uvádí ruská agentura Lenta, že předložené údaje jsou zatím nové a vědecký výzkum v této oblasti bude pokračovat. Nejspíše bude souvislost mezi chrápáním, impotencí, srdečními onemocněními a chorobou Alzehimera poněkud složitější. V každém případě je ale chrápání jedním z faktorů poškozujících mozek.