Nejlepší prevencí proti choleře je důsledné dodržování hygieny.

Nejlepší prevencí proti choleře je důsledné dodržování hygieny. | foto: Profimedia.cz

Cholera, věčná hrozba

  • 2
Urputné průjmy, které vás odvodní do té míry, že ve velmi krátké době zemřete. Ačkoli cholera patří mezi jednu z nejstarších chorob na světě, stále jde o jednu z nejnebezpečnějších epidemií, která kosí celé národy.

I když vám může cholera připadat typická pouze pro zaostalé oblasti s nedostatečnou hygienou, nakazit se můžete i na dovolené. Cholera se totiž nejčastěji přenáší znečištěnou vodou a jsou zaznamenány i případy, kdy se turisté nakazili z kostky ledu vhozené do nápoje.

A právě kvůli tomu, že považují chorobu za vzdálenou hrozbu, jen málo lidí ví, jak se projevuje a proč je tak nebezpečná.

25 litrů vody denně
Choleru, která trápila naše předky už v šestém století před naším letopočtem, způsobuje bakterie Vibrio cholerae, která se do těla dostane již zmíněnou znečištěnou vodou nebo potravinami. Přenašečem přitom může být pouze nemocný člověk (respektive jeho stolice a zvratky), nicméně v oblastech se špatnou hygienou stačí i tento způsob přenosu k tomu, aby vypukla epidemie obrovských rozměrů.

Přitom je však přenos cholery relativně "obtížný" a nemá zdaleka tak snadné podmínky k šíření jako například kapénková infekce. Člověk totiž musí pozřít dostatečné množství bakterií, aby překonaly kyselé prostředí žaludku a alespoň část se jich dostala až do tenkého střeva. Tady mají vynikající podmínky k tomu, aby se začaly množit.

Bakterie při svém množení produkují takzvaný exotoxin, který má za následek masivní ztrátu tekutin střevní sliznicí. Člověk tak může ztratit až pětadvacet litrů vody denně. Spolu s tekutinami navíc ztrácí velké množství životně důležitých iontů.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Nezdolná choroba
Pokud se cholerou nakazíte, bakterie budou potřebovat několik hodin až dnů na to, aby se u vás projevily cholerické symptomy. Poté začnete mít křečovité bolesti, vodnatý permanentní průjem a začnete zvracet. Spolu s tím, jak ztrácíte tekutiny, klesá objem krve, hroutí se homeostáza těla a během několika hodin dojde ke smrti.

Pokud se cholera neléčí, nedoplňují se tekutiny, je smrtelná ve více než polovině případů. Pokud se ale léčba zahájí včas, úmrtnost je menší než jedno procento. V současné době se ohniska cholery vyskytují především v Indii, jihovýchodní Asii, Africe, na Středním východě, v Oceánii a Jižní Americe.

Za celou lékařskou historii bylo zaznamenáno sedm pandemií cholery. Například v polovině devadesátých let bylo evidováno téměř šedesát tisíc nemocných cholerou.

V posledních týdnech byla evidována dvě nová ohniska nákazy v Indii a v Iráku. Na východě Indie bylo nakaženo víc než pět tisíc lidí a kolem dvou set nakažených již zemřelo.

V severoirácké provincii Tamím bylo od čtvrtka (27. září) do pondělí (1. října) potvrzeno přes 500 nových případů cholery, čímž počet nakažených v zemi vzrostl na více více než 3000. Informovalo o tom irácké ministerstvo zdravotnictví, podle něhož chorobě zatím podlehlo 14 osob. Centrem epidemie je zmíněná provincie Tamím s 2197 případy a dvěma úmrtími.

V sousední provincii Sulajmáníja bylo zaznamenáno 771 případů a 11 mrtvých, v provincii Irbíl 113 případů. První úmrtí na choleru již oznámil i Bagdád.

,