Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chodí s dědou a není to vždy pro prachy!

aktualizováno 
Paroubek má o dvacet let mladší milenku. Nic neobvyklého. Z téhož důvodu se rozvedl senátor Vladimír Železný, mladou ženu má Karel Šíp i Karel Gott..."Co na nich, proboha, ty mladý holky vidí," říkáte si a ti pragmatičtí si hned odpovídají: prachy, co jinýho!
Mladá žena a starší partner

Mladá žena a starší partner | foto: Profimedia.cz


"Každá hledá mladého, zdravého a dle možnosti i pohledného partnera," líčí zákonitosti výběru psycholog Petr Šmolka. "Kromě toho má být úspěšný, aby ji uměl materiálně zabezpečit. V dnešní době se úspěšný často rovná bohatý, dobře zajištěný, ten, který to někam dotáhl," tvrdí.

U partnerek "staříků" pak evidentně převáží význam materiálního zabezpečení nad aktuální zdravou genetickou výbavou. Sofistikované dívky řeší dostatečné zajištění velmi zjevně: nejlépe dobře ošetřenou předmanželskou smlouvou a už předem dobře vědí, že naopak tajně, za partnerovými zády, naplní i první ze svých tužeb.

Paroubkova partnerka: Na muži je nejvíc sexy mozek

Zralý a klidně s břichem

Bylo by ale nefér podezírat každou z mladých milenek, které se objeví po boku partnera ve věku jejich otce, či dokonce dědečka, z vychytralé vypočítavosti. "Zralý muž jim může imponovat rozhledem, společenským postavením, osobnostní zralostí, větší mileneckou vynalézavostí… S mužem, který jim doopravdy imponuje, mohou prožívat i nadstandardní sexuální uspokojení," říká Šmolka.

Nakonec i nejrůznější ankety potvrzují, že urostlé svalovce válcují muži s prošedivělými skráněmi typu Seana Conneryho. "Šedé spánky se stávají symbolem přitažlivosti druhého pohlaví, které stále více spoléhá na serióznost a důstojnost svého partnera. Svědčí prý o tom, že jejich nositel ví nejen, co chce, ale také toho umí dosáhnout," pokusila se o vysvětlení německá psycholožka Konstanze Fakihová. Na plné čáře vítězí čtyřicátníci, jimž ženy dokáží odpustit i zvětšující se břicho.

Psycholog rozhodně vylučuje motivy, jako jsou ohledy a soucit. "To spíš už si některé z nich prostřednictvím takového partnerského vztahu kompenzují cosi ve vztahu dcera - otec. Buď proto, že jim otec v dětství chyběl, nebo se třeba o ně jen nezajímal, nebo na něj byly naopak tak navázány, že podobný typ vztahu chtějí prožívat i v dospělosti. Pravda, většinou již nikoli s otcem biologickým," vysvětluje Šmolka.

Podle odborníků se páry musejí umět vyrovnat s odlišnými životními zkušenostmi.
1.
Každý partner má jinak staré přátele, výrazně jinou osobní historii. Například dospívání v padesátých letech přináší úplně jinou zkušenost než dospívání na sklonku tisíciletí. Je důležité umět se sejít na půl cesty. Přijmout odlišnost toho druhého, nesnažit se ho přetvořit k obrazu svému, respektovat jeho svobodu a přijímat omezení.
2. Jiný přístup k sexu daný věkovým rozdílem se může odrazit i v milostném životě. Nemusí však nutně jít o špatný vliv. Starší muž dokáže se svou sexualitou zacházet, upřednostňuje kvalitu před kvantitou a netlačí ženu do vysoké sexuální frekvence, jako to bývá u mladých mužů. Starší muž si už v sexu i ve vztazích prožil své a zkušenosti může velmi pozitivně zúročit.

Konce mohou být různé

Rozhodně však není důvod mladé dívky po boku "kmetů" litovat a tvrdit, že ztrácejí nejlepší léta vedle neduživých starců. "Mnohé vedle nich prožijí léta skutečně hezká a takový vztah jim stojí i za riziko, že časem zapracují neúprosné biologické zákonitosti. Přece i většina zcela "normálních" žen si své partnery nevybírá kvůli tomu, co bude za dvacet, třicet a více let," tvrdí Šmolka a dodává: "Naštěstí pro nás. Kdyby to totiž dokázaly včas odhadnout, pak by možná raději volily celibát."

Konce takových věkově nerovných svazků bývají různé. Ne vždy je vztah ideální jako v případě herečky Aleny Mihulové a Karla Kachyni, které dělilo jednačtyřicet let a jejich vztah prověřilo dvacetileté soužití. Některé rozdělil rozchod, jiné smrt. O partnera tragicky přišla Vendula Svobodová, zemřel i partner herečky Vilmy Cibulkové. Jejímu někdejšímu partnerovi, režisérovi Miroslavu Macháčkovi, by letos bylo 88 let.

Mnozí jsou v hledání svého ideálu po celý život nenapravitelní, jako třeba sedmapadesátiletý zpěvák Jan Nedvěd, v posledních letech spojovaný s mladičkou Pavlínkou. Jiní dokonce končí za hranicí zákona, tak jako sochař Pavel Opočenský...

PROČ JE PARTNERKY OBDIVUJÍ

Klára Lohniská o Václavu Klausovi: Opravdu lidsky milý člověk. Pro mě je génius, já jsem si s ním připadala asi jako Ulrika s Goethem. Určitě musí být dominantní, jinak by nemohl být tím, čím je. Neřekla bych, že je arogantní v pravém slova smyslu, ale člověk jako on musí občas vyjádřit svou sílu a pozici. Ve skutečnosti je velmi vnímavý a vstřícný člověk.

Konstancie Železná o Vladimíru Železném: Život s ním mě obohacuje a baví. A manžel je někdy docela číslo. Taky se pořád od něho něco nového dozvídám a přátelé mého muže jsou většinou bezprostřední, milí a bezvadní. Sama mám bohužel mezi svými vrstevníky pouze pár lidí, kterým mohu věřit a spolehnout se na ně. A po svých zkušenostech jsem opatrná... Mimochodem všichni ti, kteří nás nějak podtrhli, byli mladí a největší levárny udělali lidi kolem třiceti let...

Vendula Svobodová o zesnulém Karlu Svobodovi: Nikdy jsem si neplánovala, že bych chtěla staršího muže, i když je pravda, že ke starším mužům mají ženy asi větší důvěru. Byl to chytrý, zábavný chlap a velký gentleman. Kluci, s kterými jsem v té době kamarádila, se k holkám takhle nikdy nechovali. Manžel byl chováním a svými aktivitami tak mladý, že jsem nějaký věkový rozdíl vůbec nevnímala.

Dagmar Patrasová o Felixu Slováčkovi: U mě má tato náklonnost možná kořeny už v rodině. Měla jsem starší rodiče, maminka mě měla až v sedmatřiceti, takže jsem si vždycky lépe rozuměla se staršími lidmi než se svými vrstevníky. Myslím, že starší muži jsou k ženám daleko galantnější i je lépe chápou. Utvrzuje mě v tom i můj sedmnáctiletý syn, vidím, jak se chová k dívkám jeho věku.

Simona Chytrová o režiséru Vítu Olmerovi: Vždy jsem tíhla ke starším mužům - trpěla jsem oidipovským komplexem na mého otce. Hledala jsem tedy partnera, který by mi nabídl oporu a takovou tu životní moudrost. Už to samozřejmě není ta klasická zamilovanost. Životní moudrost mého muže se ale nevytratila a po erotické stránce je to taky úplně v pořádku, protože Vítek je dost sexuálně založený - jak je to znát i z jeho filmů.

Alice Jandová o Petru Jandovi: Má úžasné charisma, to ví každý, kdo ho zná. Myslím, že i milostný život funguje líp než s mladým klukem.

Tereza Mátlová o Františku Janečkovi: Náš vztah je krásný, nádherný, zamilovaný. Nevím o nikom jiném, s kým bych našla společnou řeč a představu o životě.

Ivana Macháčková o Karlu Gottovi: Byl zábavný a vtipný. Ale nepřisuzovala jsem tomu váhu, že by z toho mohlo být něco víc. Obdivuji jeho šarm a chuť do života. Karel má někdy víc vitality a energie než já sama.

Pár: věkový rozdíl
 
Jiří Suchý + Markéta: 47 let
+Miroslav Macháček + Vilma Cibulková: 44 let
Jiří Menzel + Olga Kelymanová: 41 let
 +Karel Kachyňa + Alena Mihulová: 41 let
 Karel Gott + Ivana Macháčková: 37 let
 +Karel Svoboda + Vendula Svobodová: 34 let
 Vladimír Železný + Konstancie Záhorková: 31 let
 Ivo Pavlík + Heidi Janků: 30 let
František Janeček + Tereza Mátlová: 30 let
 Juraj Herz + Tereza Pokorná: 26 let
Jiří Paroubek + Petra Kováčová: 20 let
 Bořek Šípek + Leona Machálková: 18 let
Mirek Topolánek + Lucie Talmanová: 12 let

Autoři:
Nejčtenější

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Orgasmus někdy předstírá většina žen. Z nudy, ale i z lásky

Mezinárodní den orgasmu, který připadá na 8. srpen, je původně brazilským svátkem, který má být oslavou tělesného potěšení. Jenže řada žen si této radosti v...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Veroniky: Přítel je jak zpomalený film, do všeho ho tlačím

S přítelem Tomášem žiju už rok. On je naprosto spokojený, já naštvaná, otrávená a znechucená. Takhle jsem si náš společný život nepředstavovala. Všechno je na...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.