Čeští vědci mají nový lék proti AIDS

  • 34
Zhoubná choroba AIDS získala s přispěním českých vědců silného "protivníka": lék Truvada. Nový preparát má ambice na dosud nejúčinnější "tabletku", která infikované virem HIV léčí či jim prodlužuje život.

Chemik Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie se v posledních letech novinářům jen omlouvá: "Promiňte, že vás zase obtěžuji."

A pak se vytasí s trumfem, který dává naději milionům těžce nemocných lidí.

Naposledy to vědec udělal před dvěma lety, když představil preparát Hepsera, který léčí nebezpečnou žloutenku typu B. Ve čtvrtek Antonín Holý vyrukoval s česko americkým lékem proti AIDS Truvada.

Jeho jedinečnost tkví v tom, že lidé infikovaní virem HIV už nebudou polykat až třináct pilulek denně v přesném pořadí i čase, ale pouze jedinou tabletku Truvadu, jejíž základ tvoří již dříve vyvinutý a světově úspěšný český preparát Vierad (je z dílny týmu Antonína Holého) s americkou Emtrivou.

Truvada byla před měsícem schválena v USA a do Evropy dorazí v roce 2005. Virus HIV v ranném stádiu nový lék zcela potlačuje a nemocným s AIDS pak výrazně prodlužuje život.

Životodárný "koktejl" 
Šéf Ústavu organické chemie a biochemie Zdeněk Havlas vysvětluje, že dosavadní léčba lidí infikovaných virem HIV je velmi komplikovaná nejen kvůli značnému množství pilulek, které musí pacient denně spolykat, ale i tím, že virus HIV si při tomto postupu vytváří odolnost vůči medikamentům.

"Pacienti totiž léky často neužívají tak, jak by měli, a i kvůli svému stavu na nějakou tu pilulku tu a tam zapomenou. Léčba pak není moc efektivní. Jedinečnost Truvady spočívá v tom, že člověk zapije ráno jedinou tabletku, v níž jsou léky optimálně namíchány, a má pak celý den pokoj. Ubývá i vedlejších účinků preparátu."

Norbert Bischofberger z amerického farmaceutického koncernu Gielad Sciences to potvrzuje: "Léčba infikovaných virem HIV jednou pilulkou je neporovnatelně efektivnější, k pacientovi šetrnější, a tedy i příjemnější." 

Naděje pro děti těhotných 
K nejpostiženějším oblastem patří podle Světové zdravotnické organizace WHO státy subsaharské Afriky, v nichž je virem HIV nakaženo 25 milionů lidí. Virus HIV tak patří k deseti největším světovým "zabijákům".

"V možnostech Truvady je i to, že pokud ji nasadíme ženám v konci těhotenství, virus HIV zmizí na ten čas z jejich krve, takže už nemohou nakazit rodící se dítě," dodává Holý.

A jaká je budoucnost léčby infikovaných lidí? Na virologické konferenci v Paříži američtí vědci oznámili, že v roce 2005 začnou pracovat na tabletce, v níž budou - na rozdíl od již existující Truvady - "namíchány" tři preparáty. Tuto trojkombinaci vědci považují za nejúčinnější léčbu zhoubného viru.