Braňte se útoku chřipky

  • 10
Dvě možnosti mají lidé, kteří se obávají chřipky. Buď se mohou nechat očkovat, nebo posilovat svou imunitu, aby na ně chřipka nemohla. Případně mohou obě možnosti zkombinovat. Co je to vlastně za nemoc, taková chřipka?

Pozor na chřipku, je velmi  zrádná! - Čtěte ZDE




Je to stav, kdy je člověku pár dní tak nějak všelijak, ale vcelku nic vážného, nebo je to smrtelně nebezpečná patálie?

Jak pro koho: většině zdravých lidí stačí chřipku vyležet. "Nekomplikovaná chřipka trvá týden, dalších pár dní je potřeba na znovunabrání sil," říká Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Lidi chronicky nemocné - diabetiky, kardiaky či třeba lidi s oslabenou imunitou, děti stejně jako dospělé - však může chřipka ohrozit na životě. "Dlouhodobě nemocní lidé by se rozhodně měli nechat očkovat," říká hlavní republikový hygienik Michael Vít.

Na vážné zdravotní potíže si zadělávají i jedinci, kteří nad svou případnou chřipkou mávají rukou a vstávají z postele, ledva se jim trochu uleví.

Komplikací chřipky přitom není málo: vedle zánětů plic u starších lidí a zánětů hrtanů u dětí sem patří také plicní a oběhové komplikace, postižení srdečního svalu či mozku virem a také poruchy krevní srážlivosti. Jen loni chřipka zabila v zemi kolem tisícovky lidí.

Očkování versus otužování
V názoru na očkování se ne všichni lékaři shodují. Zatímco část lékařů a hygieniků hájí názor, že by se co nejvíce lidí mělo nechat očkovat, a očkování zejména ohrožených skupin doporučuje i Světová zdravotnická organizace, jiní lékaři tvrdí, že pro zdravého člověka je lepší chřipce předcházet životním stylem či si ji prodělat.

"Je to ovšem záležitost celého životního stylu, souvisí s tím zdravá strava, fyzická kondice, nekouření a psychická pohoda," říká praktický lékař Tomáš Karhan a dodává: "Účinné je také otužování, o němž se bohužel v poslední době moc nemluví."

Podle něj je však prokázáno, že lidé včetně dětí, kteří jsou otužilí a spí třeba při teplotě maximálně 19 až 20 stupňů Celsia, jsou rovněž zdravější. "Sice není ideální snažit se teď vše dohnat na poslední chvíli, ale začít se dá vždycky a nikdy není pozdě," soudí lékař Karhan o změně životního stylu.

Imunitu lze posilovat i užíváním vitaminových nebo bylinných přípravků, kupříkladu echinacea.

Kdo potřebuje očkování?

Muž, 75 let, diabetik, píchá si inzulin
Očkovat by se měl nechat, protože v případě, že se nakazí, hrozí mu jak komplikovaný průběh chřipky, tak zhoršení jeho chronického onemocnění. Injekci mu zajistí jeho praktik, zaplatí ji za něj zdravotní pojišťovna.

Žena, 69 let, nemá potíže s výjimkou osteoporózy
Chřipka ji zásadně neohrožuje a nejspíše by proběhla mírně. Nicméně vzhledem k věku je možné, že by se mohly objevit komplikace třeba v podobě zánětu plic. "V takovém případě je třeba zvážit, v jaké žije rodině a v jakém prostředí se pohybuje, a podle toho očkování doporučit či ne," radí Martina Havlíčková. Pokud žena žije třeba na vesnici a mezi lidi se nedostane, očkování je zbytečné, ale u obyvatelky velkoměsta cestující MHD je celkem na místě.

Žena, 32 let, sportuje, dbá na zdravou výživu
Pokud celoročně posiluje imunitu a žije zdravě, očkování proti chřipce nutně nepotřebuje. Je však i přesto možné, že onemocní, nemoc by však měla mít lehký průběh.

Muž, 45 let, podnikatel, kouří
Hektický životní styl oslabuje organismus a ten je náchylnější k infekcím, tedy i vůči chřipce. Rovněž kouření organismus oslabuje, protože zvyšuje spotřebu vitaminu C. Pokud se muž navíc pohybuje mezi lidmi, měl by očkování zvážit, zvláště pokud si nemůže dovolit vzhledem ke svému podnikání odpočívat a vysadit třeba na 14 dní.

Dívka, 21 let, alergická na potraviny, zejména vejce
Očkování proti chřipce se pro ni nehodí, protože je alergická na vaječný bílek. Vakcína se rovněž nehodí pro ženy v prvních třech měsících těhotenství. "Pokud žena hodlá otěhotnět a první tři měsíce těhotenství by probíhaly v chřipkové sezoně, je naopak ještě před početím očkování vhodné," doporučuje Martina Havlíčková. Virózy v počátku těhotenství mohou ohrozit vývoj plodu.

Chlapec, 7 let, nebývá nemocný
"Zdravým dětem očkování nedoporučujeme, je lepší, když si chřipku prodělají, protože jim to posiluje imunitu," říká lékařka Jitka Škovránková z ambulance očkování v pražském Motole. Naopak se podle ní vakcína hodí pro děti, které jsou často nemocné nebo trpí chronickými zdravotními potížemi.