Barbie otiskla své ručky na chodník slávy

Tak konečně se panenka Barbie dočkala. Veřejnost ji uznala za hvězdu a dovolila jí otisknout ručky na slavném chodníku v Sunset Boulevardu. Průvodkyni jí dělala Barbara Handlerová, dcera tvůrkyně tohoto útlého stvoření Ruth Handlerové. Na čtyřicet let ostatně Barbie vypadá dobře, nemyslíte?

Možná neudělala ani tak otisky, jako spíše dvě dírky do cementu, ale Barbie se tak konečně vyrovnala kolegům z obrazovky. Nelze ji sice nazývat filmovou veteránkou, ale nějakou tu roličku už si také zahrála. A navíc: její gyrderobu jí může závidět kdekterá hvězda.

Ženská forma panenky Barbie se objevila nejdříve v Německu v kreslené podobě vtipů téměř před padesáti lety. Krátce nato se stala maskotem dálkových řidičů. Proporce panenky pro dospělé odpovídaly představám mužů o dokonalé ženě. Stačilo dokonalou postavu obléknout a panenka se v téměř nezměněné podobě stala miláčkem holčiček. To se psal v Americe rok 1959. Ale to byl jen začátek. Kdekdo tvrdí, že Barbie způsobila největší revoluci ženského myšlení tohoto století.

Do života panenky Barbie patří řada exotických zvířátek a domácích miláčků. Má jezdeckého koně, psa i vlastní zoologickou zahradu. Barbie má mnohapokojový dům, sportovní automobil, rekreační i terénní vůz, přívěs, vodní skútr, člun, bazén a mnoho dalších vymožeností.

Celkový počet dodnes vyrobených Barbínek přesáhl miliardu panenek a každou vteřinu se někde prodají dvě panenky. Firma Mattel utrží každoročně jen za Bárbínky víc než 1,7 miliard dolarů. Jen málokterá firma si střeží tak přísně své návrhářské a vývojové oddělení jako výrobci hraček. Sběratelé Bárbínek mají každou sérii katalogizovanou. Do dnešního dne Barbie oblékla tisíce módních šatiček - od vycházkových a cestovních kostýmů přes sportovní úbory až po večerní, plesové toalety a svatební róby. Některé variace společenských oděvů v jednotlivých sériích dosahují ceny tisíců i deseti- tisíců, nejen korun, ale i dolarů. Svět panenky Barbie zaplňují šminky, kosmetika, střevíčky na podpatcích, tenisová raketa, lyže, brusle, další sportovní pomůcky a odpovídající úbory.

V životě Bárbínky hraje neurčitou roli mužský protějšek Ken. Většinou zůstává v krabici nebo kufříku s garderóbou, kde holčičkám připomíná, že na světě jsou také muži, ale sám je během hry malých parádnic zcela zbytečný. Barbie se tak stává vzorem na sebe upřené a rafinované ženy, která podobně jako všechny hrdinky televizních seriálů dobývá srdce nejrůznějších svalovců.

Dříve snad každá holčička toužila po tom, že jednou bude maminkou, ale dnešní holčičky nebaví chovat, oblékat, krmit a přebalovat panenky vypadající jako živá miminka. Místo toho neúnavně oblékají, upravují a kombinují rafinované způsoby ženské tvořivosti na Barbínce a vytvářejí si zcela unikátní vztah k proporcím vlastního těla. Barbie představuje prototyp moderní emancipované ženy. Je samostatná, nezávislá, obdivovaná, úspěšná, slavná, krásná a žije ve společenském víru událostí. Reálný svět panenky Barbie připomínají jen slušivé uniformy zdravotních sestřiček, paní doktorek nebo letušek

Přestože je Barbie panenkou mnoha generací a dnes by mohla být již babičkou, nestala se ani maminkou, ani manželkou. Moderní Barbínka kvůli své kariéře odkládá nejen manželství, ale i mateřství na pozdější dobu. Mateřství je spíše znakem biologického nedopatření. Barbínka nejprve neměla ve své sbírce miminko ani kočárek, ale měla ochrnutou přítelkyni, která je na vozíčku. Teď už jí udělali i těhotenské bříško.

Barbie i s dárkovým balením.

Barbie od módního domu Versace byla prodána i s Kenem za 7500 dolarů.

Barbie od Diora byla vydražena za 4500 dolarů.

Barbie od Cartiera byla v dražbě prodána za 2500 dolarů.

Výloha obchodu na Beverly Hills v době oslav plastikové hračky.

Autorka původní Barbie Ruth Handler s dcerou Barbarou, pro kterou vymyslela dnes nejprodávanější hračku na světě.