Steaky jsou při vysoké hladině cholesterolu zcela zapovězené.

Steaky jsou při vysoké hladině cholesterolu zcela zapovězené. | foto: Profimedia.cz

5 věcí, které ženy musí vědět o cholesterolu

  • 25
Víte, jak jste na tom se svým cholesterolem? Pokud jste zdraví, tak pravděpodobně možná jen mlhavě tušíte, že nějaký vůbec máte. Výzkumy ukazují, že zvlášť ženy neznají o cholesterolu ani základní informace. A to i přesto, že je zabijákem číslo jedna.

Vysoká hladina cholesterolu vede k ucpávání cév, které může být příčinou srdečního záchvatu nebo mozkové příhody. Cholesterol je zvlášť pro starší ženy jedním z největších nebezpečí, ale i přesto odborníci stále varují, že o něm většina z nich neví téměř nic, uvádí server cnn. Tady je pět základních informací, které o cholesterolu nutně musíte vědět:

1. Na věku nezáleží
Myslíte si, že když je vám třicet, vysoký cholesterol se vás nemůže týkat? Omyl. Vědci z Framingham Heart Study provedli studii se třemi věkovými skupinami žen, u nichž měřili hladinu cholesterolu. Hraničních hodnot "špatného" cholesterolu dosáhla čtvrtina třicetiletých, třetina čtyřicátnic a víc než polovina padesátiletých. Navíc třetina všech respondentek, které se výzkumu zúčastnily, měla nízkou hladinu "dobrého cholesterolu".

"Špatný" cholesterol, známý také jako LDL, vede k srdečním onemocněním v důsledku ucpávání cév. "Dobrý" cholesterol (HDL) naopak pomáhá v jejich čištění a uvolňování.

2. Cholesterol může zanedbat i lékař
Ačkoli ženy chodí, podle statistik, na pravidelné preventivní prohlídky častěji než muži, v prevenci proti problémům s cholesterolem se to nijak neprojevuje. "Většina lékařů totiž prostě ženám cholesterol preventivně nekontroluje," říká Chloe Birdová, autorka studie zabývající se cholesterolem. Birdová zjistila, že lékaři v případě žen monitorují a kontrolují hladinu cholesterolu méně často než u mužů. A to i v případě, že se jedná o ženy z rizikových skupin více ohrožených potenciálním srdečním záchvatem. Nestyďte se požádat svého lékaře při preventivní prohlídce zároveň o zkontrolování hladiny cholesterolu.

3. Čísla mohou klamat
"Spousta lidí nechápe a nerozumí roli takzvaného dobrého a špatného cholesterolu," říká kardioložka Pamela Morrisová z Medical University v Jižní Karolíně. "Lidé by měli pochopit, že k srdečnímu záchvatu může dojít při různých kombinacích HDL a LDL. Existuje velká spousta žen, které dostaly srdeční záchvat s vysokou hladinou LDL i HDL. Stejně tak se ale pravidelně setkáváme se srdečními záchvaty u žen, které měly velmi nízkou hladinu LDL a současně i HDL."

Důležité je sledovat hodnoty obou typů cholesterolu. Ženy by měly mít hladinu HDL víc než 60 (tj. hladina, kdy HDL pomáhá předcházet chorobám) a hladinu LDL pod 100. Pokud hodnota vašeho HDL klesně pod 50 nebo hladina LDL stoupne nad 160, musíte okamžitě jednat.

4. Jídlo, nejlepší přítel
Určité potraviny vám mohou pomoci aktivně snižovat hladinu špatného cholesterolu. Dietoložka Janet Brillová doporučuje pravidelnou konzumaci mandlí, lněných semínek, jablek, sóji a olivového oleje: "Každá z těchto potravin funguje trochu jiným způsobem, ale dohromady tvoří jídelníček, který snižuje hladinu LDL.

Těchto potravin byste se však neměli zříkat ani v případě, že je hladina vašeho LDL nízká. Odborníci totiž doporučují z preventivních důvodů jejich konzumaci všem. Libujete si ve steacích, vejcích a sýru? Tyto potraviny vám s cholesterolem zcela jistě nepomohou, protože ho samy obsahují velké množství. Důležitější je však zaměřit se na jídla, která vám pomohou hladinu špatného cholesterolu snížit, než úplně z jídelníčku vyškrtnout problematické potraviny.

5. Vsaďte na dlouhé procházky
Pokud ujdete týdně minimálně šestnáct kilometrů, prokážete tím svému srdci neocenitelnou službu. Výzkumy však potvrdily, že pokud budete stejnou vzdálenost týdně klusat, zdravotní benefity budou o poznání menší. "Klíčem k úspěchu je čas, který procházkám věnujete," říká Cris Slentz, lékař z Duke University Medical Center. "Jogging i chůze na šestnáct kilometrů sice spálí stejný počet kalorií, ale naše studie ukazují, že zatímco jogging trvá kolem dvou hodin, na chůzi potřebujete o hodinu více." A právě delší doba věnovaná pohybu se podepisuje na snížení cholesterolu více.

Pokud totiž shodíte několik kilogramů, na hladině vašeho cholesterolu se to podepíše jen minimálně. Kanadští vědci například zjistili, že ženy s nadváhou, které zhubly kolem deseti kilogramů, zaznamenaly pokles hladiny LDL pouze o deset procent a hladina HDL vzrostla stejně.