Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žvýkačky bez cukru? Správná volba!

  0:01aktualizováno  0:01
Jsou žvýkačky zdravé? Ty bez cukru ano. Pomáhají v boji proti zubnímu kazu a při tvorbě slin. Žvýkačky bez cukru jsou dnes již samozřejmostí. Bakterie přítomné v dutině ústní totiž cukr snadno a rychle přeměňují v kyseliny způsobující zubní kaz.

Namísto sacharózy, glukózy a dalších monosacharidů se do žvýkaček přidávají umělá sladidla. Jako nejlepší z nich se svými vlastnostmi jeví xylitol.

Žvýkání možná někdo považuje za neslušné a nepatřičné, nicméně existují argumenty, které roli žvýkačky v prevenci zubního kazu obhájí.

Žvýkání především stimuluje produkci a vylučování slin. Slina je co do složení poměrně komplikovaná, ale velmi důležitá tekutina. Omývá povrch zubů a protože je lehce zásaditá, neutralizuje kyseliny produkované kazotvornými bakteriemi.

Lidé s nedostatečnou produkcí nebo složením slin nejsou schopni tyto kyseliny efektivně neutralizovat, a jsou tak vystaveni vyššímu riziku vzniku zubního kazu.

Prokazatelné zvýšení produkce slin na odpovídající množství i hodnotu pH nastupuje u ohrožené skupiny lidí po každodenním dvoutýdenním ranním 10 minutovém žvýkání.

Sliny dále zvlhčují sousto a usnadňují jeho lehké sklouznutí do dalších partií trávícího traktu, obsahují také některé enzymy štěpící cukry a tuky, takže trávení začíná v podstatě již v dutině ústní. 

Jednoduché cukry (tzv. monosacharidy) jako sacharóza, fruktóza, glukóza, maltóza  a laktóza jsou ideální živnou půdou pro bakterie, které z nich vytvářejí kyseliny narušující povrch skloviny.

Tyto cukry se označují jako kariogenní, tzn. kaz způsobující. Nejlépe je se takovým výrobkům vyhnout a dát přednost žvýkačkám bez cukru. Pokud vám však žvýkačka s cukrem chutná a nejste ochotni se jí vzdát žvýkejte ji minimálně  20 minut. Po této době je již většina cukrů vyplavena a produkce sliny je natolik dostatečná, aby byla schopna neutralizovat vznikající kyseliny.

Ve snaze nepodporovat vznik zubního kazu a současně zachovat sladkou chuť žvýkačky přistoupili výrobci k použití umělých sladidel. Ta se dělí na dvě velké skupiny. S energetickou hodnotou a bez energetické hodnoty.

Do první skupiny patří xylitol, sorbitol, mannitol, lycasin a palatinit. V druhé skupině jsou látky jako sacharin, cyklamát, aspartam, acesulfam K a dulcin. Jako nejprogresivnější umělé sladidlo do žvýkaček se svými vlastnostmi jeví xylitol.

Tato sloučenina může zuby před vznikem zubního kazu chránit přímo. Studie provedená v Belize prokázala u dětí žvýkajících xylitolové žvýkačky nejen snížený výskyt zubního kazu, ale u již vzniklých drobných kazů došlo dokonce k zastavení jejich růstu.

Jak je to možné? Kariogenní bakterie se snaží využít xylitol jako zdroj energie, ale nejsou schopny jej zpracovat a nakonec doslova umřou hladem. K tomu, aby se účinky xylitolu v prevenci zubního kazu  projevily je třeba žvýkat 3x až 5x denně nejméně po dobu 5 minut.

Kromě bakterií v dutině ústní ovlivňuje xylitol také životní rytmus mikrobů v hltanu. Infekce z hltanu u dětí relativně snadno přestupuje do středního ucha. U dětí pravidelně žvýkajících xylitol se ušní infekce vykytovaly až  o dvě třetiny méně. Xylitol také působí proti bakterii Helicobacter pylori, která má na svědomí vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Výrobky u nichž v průběhu 30 minut po konzumaci potraviny nedojde k poklesu pH pod 5,7 jsou označeny logem zoubku s deštníkem nad hlavou, tzn. nepůsobí vznik zubního kazu.

Pokud si tedy kupujete žvýkačku, rozhodně dejte přednost výrobkům bez cukru, kterých je na trhu stejně většina. Výrobky s xylitolem jsou dobrá volba, ale zuby vám nezachrání. Žvýkačku, lépe řečeno její žvýkaní vnímejte pouze jako vhodný doplněk k osobní prevenci zubního kazu, nikoliv jako její klíčovou složku!

Správnou techniku čištění zubů správným kartáčkem zkrátka žádná žvýkačka (ani s xylitolem) nenahradí.

Autoři:Nejčtenější

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz