Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žvýkačky bez cukru? Správná volba!

  0:01aktualizováno  0:01
Jsou žvýkačky zdravé? Ty bez cukru ano. Pomáhají v boji proti zubnímu kazu a při tvorbě slin. Žvýkačky bez cukru jsou dnes již samozřejmostí. Bakterie přítomné v dutině ústní totiž cukr snadno a rychle přeměňují v kyseliny způsobující zubní kaz.

Namísto sacharózy, glukózy a dalších monosacharidů se do žvýkaček přidávají umělá sladidla. Jako nejlepší z nich se svými vlastnostmi jeví xylitol.

Žvýkání možná někdo považuje za neslušné a nepatřičné, nicméně existují argumenty, které roli žvýkačky v prevenci zubního kazu obhájí.

Žvýkání především stimuluje produkci a vylučování slin. Slina je co do složení poměrně komplikovaná, ale velmi důležitá tekutina. Omývá povrch zubů a protože je lehce zásaditá, neutralizuje kyseliny produkované kazotvornými bakteriemi.

Lidé s nedostatečnou produkcí nebo složením slin nejsou schopni tyto kyseliny efektivně neutralizovat, a jsou tak vystaveni vyššímu riziku vzniku zubního kazu.

Prokazatelné zvýšení produkce slin na odpovídající množství i hodnotu pH nastupuje u ohrožené skupiny lidí po každodenním dvoutýdenním ranním 10 minutovém žvýkání.

Sliny dále zvlhčují sousto a usnadňují jeho lehké sklouznutí do dalších partií trávícího traktu, obsahují také některé enzymy štěpící cukry a tuky, takže trávení začíná v podstatě již v dutině ústní. 

Jednoduché cukry (tzv. monosacharidy) jako sacharóza, fruktóza, glukóza, maltóza  a laktóza jsou ideální živnou půdou pro bakterie, které z nich vytvářejí kyseliny narušující povrch skloviny.

Tyto cukry se označují jako kariogenní, tzn. kaz způsobující. Nejlépe je se takovým výrobkům vyhnout a dát přednost žvýkačkám bez cukru. Pokud vám však žvýkačka s cukrem chutná a nejste ochotni se jí vzdát žvýkejte ji minimálně  20 minut. Po této době je již většina cukrů vyplavena a produkce sliny je natolik dostatečná, aby byla schopna neutralizovat vznikající kyseliny.

Ve snaze nepodporovat vznik zubního kazu a současně zachovat sladkou chuť žvýkačky přistoupili výrobci k použití umělých sladidel. Ta se dělí na dvě velké skupiny. S energetickou hodnotou a bez energetické hodnoty.

Do první skupiny patří xylitol, sorbitol, mannitol, lycasin a palatinit. V druhé skupině jsou látky jako sacharin, cyklamát, aspartam, acesulfam K a dulcin. Jako nejprogresivnější umělé sladidlo do žvýkaček se svými vlastnostmi jeví xylitol.

Tato sloučenina může zuby před vznikem zubního kazu chránit přímo. Studie provedená v Belize prokázala u dětí žvýkajících xylitolové žvýkačky nejen snížený výskyt zubního kazu, ale u již vzniklých drobných kazů došlo dokonce k zastavení jejich růstu.

Jak je to možné? Kariogenní bakterie se snaží využít xylitol jako zdroj energie, ale nejsou schopny jej zpracovat a nakonec doslova umřou hladem. K tomu, aby se účinky xylitolu v prevenci zubního kazu  projevily je třeba žvýkat 3x až 5x denně nejméně po dobu 5 minut.

Kromě bakterií v dutině ústní ovlivňuje xylitol také životní rytmus mikrobů v hltanu. Infekce z hltanu u dětí relativně snadno přestupuje do středního ucha. U dětí pravidelně žvýkajících xylitol se ušní infekce vykytovaly až  o dvě třetiny méně. Xylitol také působí proti bakterii Helicobacter pylori, která má na svědomí vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů.

Výrobky u nichž v průběhu 30 minut po konzumaci potraviny nedojde k poklesu pH pod 5,7 jsou označeny logem zoubku s deštníkem nad hlavou, tzn. nepůsobí vznik zubního kazu.

Pokud si tedy kupujete žvýkačku, rozhodně dejte přednost výrobkům bez cukru, kterých je na trhu stejně většina. Výrobky s xylitolem jsou dobrá volba, ale zuby vám nezachrání. Žvýkačku, lépe řečeno její žvýkaní vnímejte pouze jako vhodný doplněk k osobní prevenci zubního kazu, nikoliv jako její klíčovou složku!

Správnou techniku čištění zubů správným kartáčkem zkrátka žádná žvýkačka (ani s xylitolem) nenahradí.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...Najdete na iDNES.cz