Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zuzana Paroubková: Zesměšnili mě, ale já jsem jiná

  11:43aktualizováno  11:43
Zuzana Paroubková si prošla stejně nepříjemným obdobím, jako svého času první dáma Dagmar Havlová. Do obou se po určitý čas strefovala média a kritizovala na nich kde co. Zatímco Havlová s novináři bojovala, premiérova manželka mlčela. Zareagovala až po roce. Vydala knihu Rendez-vous s paní Zuzanou.

Křest knihy Ladislava Štaidla Rendez-vous s paní Zuzanou: Jiří Dienstbier, Ladislav Štaidl a Zuzana Paroubková | foto: KORZO

Autorem a vydavatelem knížky je hudební producent Ladislav Štaidl, který ji s paní premiérovou sepsal za pouhé tři měsíce.

Vyšla hlavně proto, že se Zuzana Paroubková snaží po svém vyrovnat s nepříjemnou ztrátou soukromí.

"Na to si obtížně zvykám," přiznává. "Ale má to pochopitelně i své výhody, díky nimž mě třeba nikdo rovnou nevyhodí, když přijdu prosit o peníze na Kojenecký nebo Dětský domov," uvědomuje si zároveň manželka premiéra, která iDNES poskytla krátký rozhovor.

Proč jste se rozhodla vydat knihu o svém soukromí?

"Nejspíš bych se pro nic takového nikdy nerozhodla, kdyby mě bulvární novináři a fotografové nechali žít jako obyčejnou ženu, která se manželovi do práce ani do politiky nemíchá a která se většinu času stará o opuštěné a bezbranné děti. Oni mě ale v očích veřejnosti zesměšnili a ukázali  jinou, než ve skutečnosti jsem a tak jsem chtěla lidem ukázat svoji pravou podobu a říct jim, že není vždycky všechno tak, jak se píše v novinách.

Má kniha pomoci manželovi v předvolebním boji?

Že by kniha měla vyjít ještě před volbami, to vlastně rozhodl Ladislav Štaidl. Takže tak rozhodl nejspíš z obchodních důvodů. Nevím, jestli manželovi kniha pomůže nebo mu naopak ublíží, protože předvolebním bojům a strategiím moc nerozumím, ani jedno jsem ale neměla v úmyslu. Pokud mu však prospěji, tak budu jenom ráda.

Proč jste si jako autora vybrala právě Ladislava Štaidla?

Přečtěte si jeho knihu Víno z hroznů a pochopíte, proč jsem o spolupráci požádala právě jeho. Je to jediná autobiografie na trhu, která je naprosto otevřená, upřímná a bez vylepšování vlastního obrazu a k tomu ještě je napsána neotřepaným jazykem, inteligentně, vkusně a s báječným humorem. Ne nadarmo o té knížce napsal spisovatel Arnošt Lustig, že je to klenot.

Vybrala jste si pana Štaidla podle jeho autobiografie. Vyhovoval Vám také osobně?

S panem Štaidlem jsem se seznámila letos v únoru, abych ho mohla o napsání mojí knížky požádat. Byla jsem mile překvapená, že je přesně takový, jaký jsem si o něm udělala úsudek, když jsem jeho autobiografii četla.

Jak kniha vznikala? Psali jste si, setkávali jste se u vás doma, či na "neutrální půdě"?

Ženy se prý nejlépe poznávají při jídle, říká pan Štaidl, protože všude jinde prý dokáží dokonale předstírat. A proto jsme se nejčastěji scházeli v restauracích, kde jsme se při dobrém jídle navzájem zpovídali.

Vašich autentických vzpomínek v knize není moc, víc vypráví pan Štaidl, on sám to vysvětluje tím, že "kdo vás zná, ten ví, že jste tichá a moc toho nenamluvíte". Je to pravda? Opravdu byl problém Vás přimět k vyprávění?

Víte, já si myslím, že jsem při volbě autora měla šťastnou ruku, protože pan Štaidl knihu napsal opravdu dobře, ale taky hned pochopil, že v mém životě nebylo tolik pozoruhodných událostí a lidí, kterými by se dala celá kniha zaplnit, a tak přišel s nápadem, že se budeme zpovídat vzájemně.

Proč jste si za kmotry knížky vybrala právě manžele Svobodovy?

Se Svobodovými jsem se seznámila asi před půl rokem, když byli na návštěvě v Kramářově vile u mého manžela, a jelikož je mi Vendula blízká svojí pomocí nemocným dětem, požádala jsem ji, aby se křtu mé knihy s manželem ujali.

Máte v plánu vydat ještě nějaké další knížky?

K napsání další knížky bych musela mít nějaký závažný důvod, který by zajímal i veřejnost, a ten zatím není.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Kariéru začala Ewa Farna ve třinácti, teď slaví pětadvacetiny

Zpěvačka Ewa Farna v září 2007 a dubnu 2018

Ze své plnoštíhlé postavy si zpěvačka Ewa Farna dělá legraci, dokonce o svých bocích „jako skříň“ zpívá. Když však ve...

Pomozme dětem z ústavů k zážitkům i k výlučné pozornosti

Ilustrační snímek

Erární medvídek k šťastnému dětství prostě nestačí. Dětem z ústavní výchovy často chybí plnohodnotný vztah, výlučná...

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...Najdete na iDNES.cz